2017 Cumbrian Primary Schools' League

Leaps Beck     8th June 2017

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

The league scores have been added below. Results  Have a look at the current League

Lovely weather with great views of the fells. This area offers a great challenge for navigation, and quite a few were more than up for it. Some very fast times indeed. Well done.

Course A
1st       Fintan Hedley               Plumbland                         10:35          99
2nd       Owen Thorndike              Richmond Hill                     10:58          98
3rd       Harry Woodall               Bridekirk Dovenby                 11:54          97
4th       Minnie Raven                Eaglesfield Paddle                11:58          96
5th       Tom McNeil                  Eaglesfield Paddle                12:02          95
6th       Isabella Scott              Bridekirk Dovenby                 12:10          94
7th       Jack Bloomer                Fairfield                         12:12          93
8th       Danny Winterbottom          Bridekirk Dovenby                 12:15          92
9th       Robbie Joe Worthington      Ashfield                          12:32          91
10th      Thomas Nixon                Bridekirk Dovenby                 12:42          90
11th      Josh McAllister             Ashfield                          12:55          89
12th      Thomas Callister            Richmond Hill                     13:05          88
13th      Dale Clark                  Bridekirk Dovenby                 13:06          87
14th      Zach Lewis                  Bridekirk Dovenby                 13:19          86
15th      Ellie Brown                 Eaglesfield Paddle                13:25          85
16th      John White                  Distington                        13:44          84
17th      Agnes Jary                  Fairfield                         13:54          83
18th      Dan Heppell                 All Saints Cockermouth            14:25          82
19th      Bradley Hill                Plumbland                         14:48          81
20th      Matthew Moffat              Fairfield                         15:02          80
21st      Abigail Marrs               Bridekirk Dovenby                 15:05          79
22nd      Nye Richards                Bridekirk Dovenby                 15:17          78
23rd      Sian Davison                Distington                        15:38          77
24th      Thomas Morgan               Brigham                           15:58          76
25th      Maisie Molyneux             Fairfield                         16:06          75
26th      Isobel Watson               Bridekirk Dovenby                 16:32          74
27th      Sophie Crawford             All Saints Cockermouth            16:41          73
28th      Matthew Whittam             Plumbland                         17:05          72
29th      Darcie Richardson           All Saints Cockermouth            18:06          71
30th      Chris Stevenson             Brigham                           18:44          70
31st      Emily Burrage               All Saints Cockermouth            19:07          69
32nd      Agnetha Norendal            All Saints Cockermouth            19:11          68
33rd      Patience Mainwaring         Richmond Hill                     19:59          67
34th      Alfie Penaluna              Distington                        20:02          66
35th      Evie Skelton                Ashfield                          20:42          65
36th      Ellie Gibson                Richmond Hill                     20:43          64
37th      Deaton Askew                Distington                        21:04          63
38th      Bo Robinson                 Ashfield                          21:20          62
39th      Sol Downton                 Bookwell                          21:39          61
40th      Jack Long                   Bridekirk Dovenby                 21:52          60
41st      Jamie Jewell                All Saints Cockermouth            22:12          59
42nd      Grace Vickers               Ashfield                          23:03          58
43rd      Ethan Riley                 Bookwell                          24:07          57
44th      Mia Irving                  Brigham                           25:06          56
45th      Lillias Hodgson             Bookwell                          26:54          55
46th      Andrew Williams             Ashfield                          27:28          54
Course B
1st       Oliver Metcalf              Bridekirk Dovenby                 09:33          99
2nd       Emily Heron-Southward       Eaglesfield Paddle                09:45          98
3rd       Megan Gerrard               Bridekirk Dovenby                 10:39          97
4th       Zara Sandelands             Eaglesfield Paddle                11:36          96
5th       Jacob Hoggarth              Distington                        11:59          95
6th       Archie Hinde                Plumbland                         12:01          94
7th       George Batty                Richmond Hill                     12:09          93
8th       Aaron Frew                  Ashfield                          12:56          92
9th       James Barclay               Richmond Hill                     13:07          91
10th      Owen Corden                 Brigham                           13:10          90
11th      Harry Baxter                Fairfield                         13:15          89
12th      Dan Milledge                Fairfield                         13:26          88
13th      Alaistair Dixon             Plumbland                         13:31          87
14th      Isaac Hunter                All Saints Cockermouth            13:38          86
15th      Abby Campbell               Bridekirk Dovenby                 13:46          85
16th      Joe Mounsey                 Plumbland                         13:58          84
17th      Kelton Lynch                Distington                        14:05          83
18th      CJ Alexander                All Saints Cockermouth            14:10          82
19th      Lily King                   Fairfield                         14:41          81
20th      Jamie Carruthers            All Saints Cockermouth            14:56          80
21st      Caitlin Sands               All Saints Cockermouth            15:17          79
22nd      Christoher Gott             Bridekirk Dovenby                 15:18          78
23rd      Romeo Kaouane               Eaglesfield Paddle                15:54          77
24th      Owen Hoskins                Richmond Hill                     16:49          76
25th      Jack Burns                  Distington                        16:58          75
26th=     Connor Ormond               Bridekirk Dovenby                 17:02          74
26th=     Jonas Eastwood              Plumbland                         17:02          74
28th      Jibreel Ben-Hamida          Bridekirk Dovenby                 17:06          72
29th      Brendan Farish              Bridekirk Dovenby                 17:47          71
30th      Emily Sibbald               Ashfield                          18:30          70
31st      Billy Robertson             Bridekirk Dovenby                 18:56          69
32nd      Georgina James-Harris       Brigham                           19:36          68
33rd      Anja Norendal               All Saints Cockermouth            19:58          67
34th      Jacob Fryer                 Ashfield                          20:21          66
35th      Niamh Wren                  Brigham                           20:53          65
36th      Lewis Ascroft               All Saints Cockermouth            21:10          64
37th      Neieve Baines               All Saints Cockermouth            21:12          63
38th      Samuel Palmer               Bridekirk Dovenby                 21:40          62
39th      William Norman              Ashfield                          22:40          61
40th      Iona Gibson                 Richmond Hill                     24:13          60
41st      Macie Farragher             Ashfield                          25:07          59
42nd      Grace Wilson                Ashfield                          26:06          58
43rd      Toyo Adio                   Bookwell                          27:19          57
w14       Vinnie Davidson             Eaglesfield Paddle                13:15
m4 w9 m12 Hannah Kilshaw              Fairfield                         18:02
m11-12    Caitlin Foxwell             Bookwell                          23:47
Course C
1st       Frazer Sealby               Plumbland                         10:15          99
2nd       Joel Brentnall              Bridekirk Dovenby                 10:27          98
3rd       Joshua Brown                Eaglesfield Paddle                10:34          97
4th       Harley Edmondson            Bridekirk Dovenby                 11:28          96
5th       Kieron McCluskey            Plumbland                         11:38          95
6th       Charlie-Beth Wall           Ashfield                          11:40          94
7th       Tommi Allan                 Richmond Hill                     13:05          93
8th       Matthew Marrs               Bridekirk Dovenby                 13:08          92
9th=      Leuan Jennings              Bridekirk Dovenby                 13:43          91
9th=      Katia Smith                 Brigham                           13:43          90
11th      Katie Ray                   Bridekirk Dovenby                 13:47          89
12th      Freddie Bundock             Brigham                           13:57          88
13th      Matthew Skidmore            All Saints Cockermouth            14:03          87
14th      Malachy Wylie               Bridekirk Dovenby                 14:21          86
15th      Kane Brown                  Richmond Hill                     14:27          85
16th      Lucy Marr                   Bridekirk Dovenby                 14:37          84
17th      Aoife Ireland               Bridekirk Dovenby                 15:20          83
18th      Sam Hodgson                 All Saints Cockermouth            16:05          82
19th=     Milo Cooke                  Bridekirk Dovenby                 16:12          81
19th=     Frankie Williams            Fairfield                         16:12          81
21st      Rowan Harper                Brigham                           16:22          79
22nd      Troy Paterson               All Saints Cockermouth            16:25          78
23rd      Trent Farr                  Distington                        17:16          77
24th      Kasey Bibby                 Plumbland                         17:49          76
25th      Amber Jackson               All Saints Cockermouth            18:02          75
26th      Sophie Emerson-Jewkes       Ashfield                          18:23          74
27th      Tabitha Wright              Fairfield                         18:31          73
28th      Kaci-Jai Quinn              Distington                        19:40          72
29th      James Dobinson              Fairfield                         19:52          71
30th      Jamie Edgar                 Ashfield                          20:55          70
31st      Ruby Sanderson              Distington                        22:46          69
32nd      Katelyn Moreson             Richmond Hill                     23:06          68
33rd      Alex Fleming-Williams       Bridekirk Dovenby                 23:13          67
34th      Callum Lyttleton            All Saints Cockermouth            23:50          66
35th      Beth Whewell                Richmond Hill                     24:35          65
36th      Iona Turnbull               Bookwell                          25:18          64
37th      Beth Martin                 Brigham                           25:27          63
38th      Sid Adio                    Bookwell                          25:45          62
39th      Katie Caruthers             Ashfield                          25:56          61
rtd       Holly Chamberlain           Eaglesfield Paddle
m11       Jake Fitzsimons             Ashfield                          13:12
m11       Jaiden Hewer                Distington                        13:56
m3        Ciaran Scott                Eaglesfield Paddle                15:50
m13       Ellen McGrath               All Saints Cockermouth            19:57
m13       Abby Rutter                 All Saints Cockermouth            20:58