2017 Cumbrian Primary Schools' League

Lamplugh School Field     18th May 2017

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

The league scores have been added below. Results

Lovely weather with great views of the fells. This area offers a great challenge for navigation, and quite a few were more than up for it. Some very fast times indeed. Well done.

 Course A
1st     Joshua Brown                 Eaglesfield Paddle                08:33        99
2nd     Megan Gerrard                Bridekirk Dovenby                 09:41        98
3rd     Harley Edmundson             Bridekirk Dovenby                 09:53        97
4th     Sam Christian                All Saints Cockermouth            10:30        96
5th     Minnie Raven                 Eaglesfield Paddle                10:31        95
6th     Aaron Hodgson                Fairfield                         10:40        94
7th     Rory Scales                  Broughton                         10:49        93
8th     George Walker                Broughton                         11:05        92
9th     Danny Winterbottom           Bridekirk Dovenby                 11:16        91
10th    Leuan Jennings               Bridekirk Dovenby                 11:21        90
11th    Josh McAllister              Ashfield                          11:55        89
12th    Owen Corden                  Brigham                           12:03        88
13th    Abby Campbell                Bridekirk Dovenby                 12:16        87
14th    Amelia Jackson               All Saints Cockermouth            12:19        86
15th    Owen Hoskins                 Richmond Hill                     12:28        85
16th    Liam Askew                   All Saints Cockermouth            12:29        84
17th    Adam Varey                   Brigham                           12:36        83
18th    Malachy Wylie                Bridekirk Dovenby                 12:38        82
19th    Charlie Soulby               Fairfield                         13:42        81
20th    Rowan Harper                 Brigham                           13:57        80
21st    Isobel Watson                Bridekirk Dovenby                 13:59        79
22nd    James Barclay                Richmond Hill                     14:10        78
23rd    Alfie Bundock                Brigham                           14:45        77
24th    James Dobinson               Fairfield                         15:10        76
25th    Alfie Penaluna               Distington                        15:22        75
26th    Iona Turnbull                Bookwell                          15:35        74
27th    Emily Sibbald                Ashfield                          15:48        73
28th    Ethan Riley                  Bookwell                          16:14        72
29th    Patrick McCarron             Distington                        16:49        71
30th    Ellen McGrath                All Saints Cockermouth            17:29        70
31st    Kelton Lynch                 Distington                        17:31        69
32nd    Richard Murray               Lamplugh                          18:24        68
33rd    Hollie White                 Broughton                         18:30        67
34th    Patience Mainwaring          Richmond Hill                     18:32        66
35th    Jamie Jewell                 All Saints Cockermouth            18:40        65
36th    Brendan Farish               Bridekirk Dovenby                 19:36        64
37th    William Norman               Ashfield                          20:49        63
38th    Ria Copperwaite              Ashfield                          21:37        62
39th    Mia Irving                   Brigham                           23:27        61
40th    Macie Farragher              Ashfield                          23:36        60
41st    Aaron Moore                  All Saints Cockermouth            28:33        59
m7      Dylan Coyle                  All Saints Cockermouth            09:51
w2      Matthew Marrs                Bridekirk Dovenby                 12:41
m6-7    Ciaran Scott                 Eaglesfield Paddle                13:14
m6-7    Kaci-Jai Quinn               Distington                        14:16
m3      Jacob Fryer                  Ashfield                          14:23
m8-11   Evie Skelton                 Ashfield                          15:23
m6      Lily King                    Fairfield                         15:28
m9      Matthew Skidmore             All Saints Cockermouth            16:26
m6      Hannah Kilshaw               Fairfield                         18:06
m6-11   Alice Wallam                 Ashfield                          19:53
Course B
1st     Ben Goodman                  All Saints Cockermouth            08:14        99
2nd     Tom McNeil                   Eaglesfield Paddle                10:05        98
3rd     Aaron Frew                   Ashfield                          10:10        97
4th     Robbie Joe Worthington       Ashfield                          10:38        96
5th     Evan Graves                  Broughton                         10:48        95
6th     Jake Fitzsimons              Ashfield                          10:54        94
7th     Owen Thorndike               Richmond Hill                     10:59        93
8th=    Zara Sandelands              Eaglesfield Paddle                11:00        92
8th=    George Batty                 Richmond Hill                     11:00        92
10th    Thomas Smith                 Fairfield                         11:27        90
11th    Katie Ray                    Bridekirk Dovenby                 11:30        89
12th    Freddie Bundock              Brigham                           11:34        88
13th    Jacob Demitriou              Ashfield                          11:41        87
14th    Ellie Brown                  Eaglesfield Paddle                11:52        86
15th=   Zach Lewis                   Bridekirk Dovenby                 12:04        85
15th=   Frankie Williams             Fairfield                         12:04        85
17th    Lucy Laidlow                 All Saints Cockermouth            12:05        83
18th    Milo Cooke                   Bridekirk Dovenby                 13:05        82
19th    Matthew Moffat               Fairfield                         13:06        81
20th    Thomas Callister             Richmond Hill                     13:08        80
21st    Joel Brentnall               Bridekirk Dovenby                 13:13        79
22nd    Deaton Askew                 Distington                        13:48        78
23rd    Grace Vickers                Ashfield                          13:49        77
24th    Laura Bell                   All Saints Cockermouth            13:51        76
25th    Agnes Jary                   Fairfield                         13:54        75
26th    Christoher Gott              Bridekirk Dovenby                 13:59        74
27th    Alex Woodhall                Broughton                         14:42        73
28th    Sian Davison                 Distington                        14:49        72
29th=   Romeo Kaouane                Eaglesfield Paddle                15:23        71
29th=   Connor Ormond                Bridekirk Dovenby                 15:23        71
31st    Josh Cragg                   All Saints Cockermouth            15:33        69
32nd    Ellie Gibson                 Richmond Hill                     15:41        68
33rd    Katia Smith                  Brigham                           15:52        67
34th    Alex Fleming-Williams        Bridekirk Dovenby                 16:16        66
35th    Hannah White                 Ashfield                          16:22        65
36th    Eve Millington               Brigham                           16:48        64
37th    Jessica Johnston             Broughton                         16:54        63
38th    Emily Burrage                All Saints Cockermouth            17:10        62
39th    Lewis Ascroft                All Saints Cockermouth            18:27        61
40th    Charlotte Bell               All Saints Cockermouth            18:31        60
41st    Lily Collins                 Ashfield                          19:27        59
42nd    Ella Moore                   All Saints Cockermouth            20:52        58
43rd    Grace Wilson                 Ashfield                          21:59        57
44th    Sol Downton                  Bookwell                          22:24        56
45th    Lillias Hodgson              Bookwell                          24:22        55
m7      Abigail Marrs                Bridekirk Dovenby                 12:07
m9-14   Jack Burns                   Distington                        13:30
m9      Jaiden Hewer                 Distington                        14:13
m3      Georgina James-Harris        Brigham                           16:40
m3      Beth Martin                  Brigham                           20:40
Cpurse C
1st     Emily Heron-Southward        Eaglesfield Paddle                08:34        99
2nd     Oliver Metcalf               Bridekirk Dovenby                 09:12        98
3rd     Holly Chamberlain            Eaglesfield Paddle                09:23        97
4th     Daniel Elsworth              Broughton                         09:32        96
5th     Jack Bloomer                 Fairfield                         10:32        95
6th     Harry Woodall                Bridekirk Dovenby                 10:34        94
7th     Isabella Scott               Bridekirk Dovenby                 11:00        93
8th     Zach Graves                  Broughton                         11:14        92
9th     Nye Richards                 Bridekirk Dovenby                 11:19        91
10th    Dan Heppell                  All Saints Cockermouth            11:20        90
11th    Samuel Palmer                Bridekirk Dovenby                 11:46        89
12th    Sophie White                 Ashfield                          12:13        88
13th=   Connor Hayton                Ashfield                          12:40        87
13th=   Aaron Hoad-Williams          All Saints Cockermouth            12:40        87
15th    CJ Alexander                 All Saints Cockermouth            13:06        85
16th    Chris Stevenson              Brigham                           13:36        84
17th    Jamie Edgar                  Ashfield                          13:43        83
18th    Kane Brown                   Richmond Hill                     13:49        82
19th    Harry Baxter                 Fairfield                         14:09        81
20th    Tommi Allan                  Richmond Hill                     14:21        80
21st    Thomas Morgan                Brigham                           14:52        79
22nd    Aoife Ireland                Bridekirk Dovenby                 15:22        78
23rd    Trent Farr                   Distington                        15:32        77
24th    Leah Saayman                 All Saints Cockermouth            15:43        76
25th    Ethan Kirkup                 Broughton                         16:12        75
26th    Jibreel Ben-Hamida           Bridekirk Dovenby                 16:19        74
27th    Declan Caddy                 Eaglesfield Paddle                16:23        73
28th    Caitlin Foxwell              Bookwell                          16:54        72
29th    Abby Rutter                  All Saints Cockermouth            17:42        71
30th    Elizabeth Borg               Brigham                           18:26        70
31st    Bo Robinson                  Ashfield                          18:30        69
32nd    Kaci Gorman                  Ashfield                          18:52        68
33rd    Katelyn                      Richmond Hill                     18:53        67
34th    Sophie Emerson-Jewkes        Ashfield                          19:50        66
35th    Chloe Fisher                 All Saints Cockermouth            19:51        65
36th    Vinnie Davidson              Eaglesfield Paddle                20:32        64
37th    Katie Caruthers              Ashfield                          20:33        63
38th    Neieve Baines                All Saints Cockermouth            21:31        62
39th    Sid Adio                     Bookwell                          21:36        61
40th    Andrew Williams              Ashfield                          22:33        60
41st    Toyo Adio                    Bookwell                          23:43        59
42nd    Leia Ravel                   All Saints Cockermouth            24:31        58
43rd    Dale Clark                   Bridekirk Dovenby                 30:27        57
m9-14   Jacob Hoggarth               Distington                        14:05
w7      Macey Hewer                  Distington                        14:35
m7      Billy Robertson              Bridekirk Dovenby                 15:24
m7      Niamh Wren                   Brigham                           16:19
m6      Tabitha Wright               Fairfield                         16:23
m7      Dan Milledge                 Fairfield                         17:12
m3 w5   Macie Graham                 Broughton                         17:53