2012 Cumbrian Secondary Schools' League

EVENT 3   Strandshag Bay & Cockshot Woods   28th May 2012

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

Well done to all participants. A few quite exceptional times recorded on those courses. The courses had quite a bit of climb, so well done if you ran uup those forest tracks!

Simple Results are below. Results with SPLITS for both courses, and then the Splits Browser showing how you did.

Course A  (23) 1.4 km   12 C               

    1 Alastair Thomas          Cockermouth                     7:14      99
    2 Matthew Whitby           Cockermouth                     8:07      98
    3 Daniel Spencer           Cockermouth                     8:53      97
    4 Matthew Proctor          Cockermouth                    10:16      96
    5 Ben Breeze               Keswick                        10:18      95
    6 Joseph Goodwin           Cockermouth                    10:24      94
    7 Megan Benn               Cockermouth                    11:03      93
    8 Cameron Sowerby          Stainburn                      11:18      92
    9 Daniel Harrison          St Benedicts                   11:24      91
   10 Alice Cockbain           Whitehaven                     11:46      90
   11 Sam Kellett              Whitehaven                     12:02      89
   12 Alannah Hambly           Cockermouth                    12:17      88
   13 Shannon Whittingham      Whitehaven                     12:39      87
   14 Aaron Maxwell            West Lakes                     13:02      86
   15 Katherine Thinneson      St Benedicts                   13:14      85
   16 Richard Winker           Stainburn                      13:27      84
   17 Anna Winter              Whitehaven                     13:57      83
   18 Lydia Johnson            St Benedicts                   14:02      82
   19 Joseph Mellen            West Lakes                     14:36      81
   20 Naomi Hoodless           St Benedicts                   15:41      80
   21 Joseph Hardon            Stainburn                      16:03      79
   22 Abbie Bennett            Whitehaven                     20:13      78

      Viktoras Sruoga          Stainburn                         mp      



Course B  (23) 1.4 km   12 C               

    1 Matthew Blackley         Cockermouth                     6:55      99
    2 Dan Cowperthwaite        Keswick                         7:04      98
    3 Katie Lowles             Cockermouth                     8:48      97
    4 Adam Cowan               Stainburn                       8:54      96
    5 Katy Livesey             Cockermouth                    10:03      95
    6 Sebastian White          Cockermouth                    10:25      94
    7 Rhys Kirkwood            Cockermouth                    10:31      93
    8 Megan Ford               Cockermouth                    10:48      92
    9 Jason Burrow             Stainburn                      10:58      91
   10 Joseph Dugdale           West Lakes                     11:46      90
   11 Libby Ross               Whitehaven                     12:27      89
   12 Danaika Gates            St Benedicts                   12:53      88
   13 Matthew South            Cockermouth                    12:54      87
   14 Amie Todhunter           Whitehaven                     13:17      86
   15 Kate McGuire             St Benedicts                   13:26      85
   16 Chloe Carr               Whitehaven                     13:32      84
   17 Sophie McNicholas        Whitehaven                     13:33      83
   18 Ellie Waddington         St Benedicts                   14:33      82
   19 Jamie Litt               St Benedicts                   15:04      81

      Dale Atkinson            West Lakes                        mp      
      Euan Jackson             West Lakes                        mp      
      Abbie Johnstone          Whitehaven                        mp      
      James Murray             Stainburn                         mp      



Course C  (22) 1.4 km   12 C               

    1 Philip Jennings          Keswick                         7:15      99
    2 Adam Pointon             Cockermouth                     8:21      98
    3 Thomas Hutton            Cockermouth                     8:39      97
    4 Jenny Bradley            Cockermouth                     8:40      96
    5 Lucy Pye                 Cockermouth                     9:36      95
    6 Kate Skinner             Cockermouth                     9:40      94
    7 Ruth Jennings            Keswick                        10:36      93
    8 Adam Kirkwood            Cockermouth                    11:12      92
    9 Kurtis Gregory           Stainburn                      11:46      91
   10 James Pringle            West Lakes                     12:16      90
   10 Nina Birschel            Whitehaven                     12:16      90
   12 Alicia Constable         Cockermouth                    12:25      88
   13 Ian Edgar                Stainburn                      12:52      87
   14 Joseph Lister            West Lakes                     13:10      86
   15 Anistasia Towers         St Benedicts                   13:26      85
   16 Leah Mason               Whitehaven                     14:05      84
   17 Luke McKenna             Stainburn                      14:23      83
   18 Harry Tyrell             Cockermouth                    14:30      82
   19 Emily Grey               Whitehaven                     14:39      81
   20 Nicholas Jackson         St Benedicts                   15:04      80
   21 Jasper Muir              Whitehaven                     15:31      79

      Alisha Birkett           St Benedicts                      mp