2012 Cumbrian Secondary Schools' League

EVENT 2   Lowther Park   21st May 2012

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

Well done to all participants. A few quite exceptional times recorded on those courses. The courses had quite a bit of climb, so well done if you ran uup those forest tracks!

A few names still to add. Results will be updated soon.

Simple Results are below. Results with SPLITS for both courses, and then the Splits Browser showing how you did. There are some good photos on the West Cumberland Club's Facebook page

Course A  (34) 2.0 km   13 C               

    1 Adam Pointon             Cockermouth                    11:36    99  
    2 Matthew Blackley         Cockermouth                    11:43    98  
    3 Philip Jennings          Keswick                        11:57    97  
    4 Daniel Harrison          St Benedicts                   11:58    96  
    5 Katie Lowles             Cockermouth                    13:03    95  
    6 Katy Livesey             Cockermouth                    14:20    94  
    7 Jamie Litt               St Benedicts                   14:24    93  
    8 Thomas Hutton            Cockermouth                    14:42    92  
    9 Harry Tyrell             Cockermouth                    14:44    91  
   10 Lucy Pye                 Cockermouth                    15:14    90  
   11 Ben Breeze               Keswick                        15:23    89  
   12 Dale Atkinson            West Lakes                     15:26    88  
   13 Rhys Kirkwood            Cockermouth                    16:55    87  
   14 Victor Sruogo            Stainburn                      17:02    86  
   15 Sam Kellett              Whitehaven                     17:42    85  
   16 Adam Kirkwood            Cockermouth                    18:01    84  
   17 Ewan Wynd                Whitehaven                     19:00    83  
   18 Kate McGuire             St Benedicts                   19:16    82  
   19 Megan Benn               Cockermouth                    20:45    81  
   20 Lydia Johnson            St Benedicts                   21:25    80  
   21 Nicole Gainford          Whitehaven                     21:36    79  
   22 Robert Benn              West Lakes                     21:38    78  
   23 Joe Hardon               Stainburn                      21:49    77  
   24 Alicia Constable         Cockermouth                    22:23    76  
   25 Emily Grey               Whitehaven                     22:54    75  
   26 Sophie McNicholas        Whitehaven                     23:28    74  
   27 Joseph Mellen            West Lakes                     23:33    73  
   28 Will Templeton           Whitehaven                     23:45    72  
   29 Abbi Bennett             Whitehaven                     28:49    71  
   30 Richard Winkler          Stainburn                      33:16    70  
   31 Katherine Thinneson      St Benedicts                   34:53    69  
   32 Ellie Waddington         St Benedicts                   36:00    68  

      Nicholas Jackson         St Benedicts                      mp      
      Ian Edgar                Stainburn                         mp      



Course B  (33) 2.0 km   13 C               

    1 Dan Cowperthwaite        Keswick                        11:05    99  
    2 Alastair Thomas          Cockermouth                    11:27    98  
    3 Daniel Spencer           Cockermouth                    12:33    97  
    4 Matthew Whitby           Cockermouth                    13:49    96  
    5 Anistasia Towers         St Benedicts                   14:22    95  
    6 Matthew Proctor          Cockermouth                    14:45    94  
    7 Jenny Bradley            Cockermouth                    14:52    93  
    8 Sebastian White          Cockermouth                    16:35    92  
    9 Amie Todhunter           Whitehaven                     17:01    91  
   10 George Gerry             West Lakes                     17:15    90  
   11 Leah Mason               Whitehaven                     17:27    89  
   12 Kate Skinner             Cockermouth                    17:52    88  
   13 Alice Cockbain           Whitehaven                     18:25    87  
   14 Cameron Sowerby          Stainburn                      18:54    86  
   15 Ruth Jennings            Keswick                        19:00    85  
   16 Courtney Dryden          Whitehaven                     19:05    84  
   17 Joseph Goodwin           Cockermouth                    19:39    83  
   18 Kurtis Gregory           Stainburn                      19:53    82  
   19 Chelsea Brady            St Benedicts                   19:57    81  
   20 Liam Cavanagh            Stainburn                      20:03    80  
   21 Nina Birschel            Whitehaven                     20:19    79  
   22 Naomi Hoodless           St Benedicts                   20:30    78  
   23 Joseph Lister            West Lakes                     20:44    77  
   24 James Murray             Stainburn                      21:16    76  
   25 Amy Cable                Whitehaven                     21:28    75  
   26 Libby Ross               Whitehaven                     21:49    74  
   27 Anna Winter              Whitehaven                     22:03    73  
   28 Alannah Hambly           Cockermouth                    22:35    72  
   29 Joseph Atkinson          West Lakes                     22:39    71  
   30 Matthew South            Cockermouth                    27:05    70  
   31 Danaika Gates            St Benedicts                   35:25    69  
   32 Alisha Birkett           St Benedicts                   36:24    68  

      Ewan Jackson             West Lakes                        mp