2012 Cumbrian Primary Schools' League

Cockermouth School     24th May 2012

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

The simple results are listed below. Please check that you are correctly shown on a course, and if you are listed as mispunching (mp) check to see which controls you got wrong or missed and then check on your map and see if you can remember what you did.  The splits results for the courses are on a page of their own; use the BACK button to return here. You can see how you progressed around the course using SplitsBrowser, and comparing with other people. Well done to all those trying the sport for the first time.

Course A  (42) 1.0 km   10 C               

    1 Harry Bibby              All Saints Cockermouth          4:44      99
    2 Jack Letts               Brigham                         5:53      98
    3 Matthew Hutton           Broughton Moor                  6:06      97
    4 Josh Roberts             Maryport Junior                 6:08      96
    5 Emma Crelling            Broughton Moor                  6:22      95
    6 Jaye Moore               Victoria Junior                 6:23      94
    7 Joe Greenwood            All Saints Cockermouth          6:30      93
    8 Isabelle White           Eaglesfield Paddle              6:37      92
    9 Devon Bourne             Bridekirk Dovenby               6:45      91
   10 Lauren Gorge             Maryport Junior                 6:52      90
   11 Maddie Pagel             Bridekirk Dovenby               7:00      89
   12 Declan Moore             Ashfield                        7:04      88
   13 Henry Teasdale           Eaglesfield Paddle              7:06      87
   13 Charlie Frankland        Brigham                         7:06      87
   15 Jack Rayson              Broughton                       7:10      85
   16 Alfie Johnston           Fairfield                       7:11      84
   17 Evan Miller              Plumbland                       7:17      83
   18 Isabella Hunter          All Saints Cockermouth          7:26      82
   19 Kieran Mossom            Maryport Junior                 7:29      81
   20 Molly Fagan              Fairfield                       7:32      80
   20 James Hodgson            All Saints Cockermouth          7:32      80
   22 Jack Larg                Maryport Junior                 7:36      78
   23 Lizzy Dowling            Bridekirk Dovenby               7:44      77
   24 Chloe Routledge          Maryport Junior                 7:52      76
   25 Luke McCluskey           Broughton Moor                  8:11      75
   26 Prue Holding             Broughton                       8:27      74
   27 Paul Clements            Maryport Junior                 8:33      73
   28 Jessica Plunkett         Eaglesfield Paddle              8:36      72
   29 Caitlen Edmondson        Bridekirk Dovenby               9:06      71
   30 Jono Smith               Fairfield                       9:37      70
   31 Jack Quinn               Victoria Junior                10:02      69
   32 Megan Winter             Broughton                      10:04      68
   33 Rosie Bell               Victoria Junior                10:30      67
   34 Sam Thompson             Brigham                        10:36      66
   35 Reece Cavanagh           Victoria Junior                11:09      65
   36 Katie Crellen            Victoria Junior                11:26      64
   37 Georgina Moffat          All Saints Cockermouth         11:53      63
   38 Isabel Greenwood         All Saints Cockermouth         12:40      62
   39 Jamie Orme               Victoria Junior                13:01      61

      Luke Brown               Fairfield                         mp      
      Matthew Bell             Maryport Junior                   mp      
      Liam Letts               Brigham                           mp      



Course B  (42) 1.0 km   10 C               

    1 Lauren Cooley            Eaglesfield Paddle              5:11      99
    2 Jonathon Downes          Ashfield                        5:45      98
    3 Paige Holland            Broughton Moor                  5:51      97
    4 Connor Chaldecott        Brigham                         6:04      96
    5 Jake Matear              Bridekirk Dovenby               6:12      95
    6 Joshua Pattinson         Ashfield                        6:26      94
    7 Dane Murdoch             Victoria Junior                 6:28      93
    8 Dylan Towers             Broughton                       6:57      92
    9 Nicole Mattinson         Fairfield                       7:00      91
   10 Harry Nicholson          Brigham                         7:02      90
   11 Christian Hogan          All Saints Cockermouth          7:06      89
   12 Anna McMillan            All Saints Cockermouth          7:19      88
   13 Laura Crossman           Bridekirk Dovenby               7:31      87
   14 Eve Routledge            Maryport Junior                 7:36      86
   15 Abbie Winstanley         Brigham                         7:40      85
   16 Maisie Wilson            Eaglesfield Paddle              7:41      84
   17 Hannah Bowen             All Saints Cockermouth          7:49      83
   18 Jake Sadler              Maryport Junior                 7:51      82
   19 Ethan Johnston           All Saints Cockermouth          7:59      81
   20 Shahla Winter            Maryport Junior                 8:00      80
   21 Daniel Allaker           Brigham                         8:07      79
   22 Ruben Sailer             Bridekirk Dovenby               8:41      78
   23 Jessica Donald           Plumbland                       8:45      77
   24 Davey Lee Moore          Broughton Moor                  9:05      76
   25 James Mossop             Victoria Junior                 9:06      75
   25 Amy McFarland            Broughton Moor                  9:06      75
   27 Crellin Faye             Maryport Junior                 9:12      73
   28 Jamie Wilcock            Maryport Junior                10:33      72
   29 Chloe Knowles            Victoria Junior                10:43      71
   30 Megan Teasdale           Broughton                      11:08      70
   31 Kai Bechelli             Victoria Junior                11:27      69
   32 Kieran Minshaw           Maryport Junior                13:01      68
   33 Rachel Orme              Victoria Junior                16:08      67
   34 Connor O'Neil            Eaglesfield Paddle             16:58      66

      Natalie Stanger          Broughton                         mp      
      Caitlyn Webster          Broughton                         mp      
      Robbie McKinney          Fairfield                         mp      
      Alex Parker              Fairfield                         mp      
      Billy Robinson           All Saints Cockermouth            mp      
      Leon Beatty              All Saints Cockermouth            mp      
      Josh Hine                All Saints Cockermouth            mp      
      Lottie Giagnoni          Bridekirk Dovenby                 mp      



Course C  (42) 1.0 km   10 C               

    1 Niamh Hunter             All Saints Cockermouth          5:22      99
    2 Dean Beatty              All Saints Cockermouth          5:39      98
    3 Thomas Adams             Broughton Moor                  5:41      97
    4 Tiffany Lamb             Maryport Junior                 6:04      96
    5 Alexandra Tyrrell        Bridekirk Dovenby               6:11      95
    6 Nathan Holm              Maryport Junior                 6:21      94
    7 Sam Macey                Brigham                         6:31      93
    8 Sam Wedgwood             Brigham                         6:33      92
    9 Jack Grierson            Victoria Junior                 6:44      91
   10 Ben Russell              Brigham                         6:58      90
   10 Mitchell Tarbit          Ashfield                        6:58      90
   12 Bethany Clarke           Broughton                       7:00      88
   13 Jack Nicholson           Broughton Moor                  7:02      87
   14 Chloe Jones              Brigham                         7:21      86
   15 Ben Atkinson             Maryport Junior                 7:43      85
   16 Holly Thompson           Fairfield                       7:54      84
   16 Chris Potter             Bridekirk Dovenby               7:54      84
   18 Jack Tubman              Victoria Junior                 7:55      82
   19 Owen Gregg               Maryport Junior                 8:34      81
   20 Lauren Wild              Maryport Junior                 8:48      80
   21 Cara Hutchison           Bridekirk Dovenby               9:08      79
   22 Kirsten Miller           Broughton                       9:14      78
   23 Jodie Lister             Broughton                       9:39      77
   24 Ben Summers              Fairfield                       9:50      76
   25 Freya Holmes             Fairfield                      10:00      75
   26 Danielle Dixon           All Saints Cockermouth         10:37      74
   27 Caitlin Challenger       Victoria Junior                10:54      73
   28 James Miller             Plumbland                      10:59      72
   29 Josh Stannet             Eaglesfield Paddle             11:47      71
   30 Poppy Knight             All Saints Cockermouth         12:16      70
   31 Amber-Jade Hayton        Broughton Moor                 13:25      69
   32 Megan Helliwell          All Saints Cockermouth         13:29      68
   33 Jayden Holliday          Victoria Junior                14:15      67
   34 Lindsey Hewitt           Maryport Junior                14:19      66
   35 Grace Lee                Eaglesfield Paddle             17:00      65
   36 Molly Clarke             Eaglesfield Paddle             18:37      64

      Shannon Hascamp          Broughton                         mp      
      William Ellwood          Victoria Junior                   mp      
      Joe Porter               Maryport Junior                   mp      
      Erin Shaw                Plumbland                         mp      
      Charlotte Steele         All Saints Cockermouth            mp      
      Abbie Curzon             Bridekirk Dovenby                 mp      



Course D  (42) 1.0 km   10 C               

    1 Oliver Dustin            Ashfield                        5:10      99
    2 James Pawson             Fairfield                       5:22      98
    3 Antony Hodgson           Broughton                       5:45      97
    4 Danielle Jackson         Bridekirk Dovenby               6:20      96
    5 Charlotte Carr           Bridekirk Dovenby               6:21      95
    6 Lily Regan               Fairfield                       6:27      94
    7 Millie Park              Eaglesfield Paddle              6:29      93
    8 Jordan Bragg             Maryport Junior                 6:30      92
    9 Rosie Spencer            All Saints Cockermouth          6:41      91
   10 Damen Gibbon             Victoria Junior                 6:42      90
   11 Chloe Bovington          Broughton Moor                  6:46      89
   12 Brad King                Maryport Junior                 6:56      88
   13 Louis Morris             All Saints Cockermouth          7:00      87
   14 Jennifer Overend         Plumbland                       7:29      86
   15 Anna Skidmore            All Saints Cockermouth          7:51      85
   16 Madeleine White          Eaglesfield Paddle              8:02      84
   16 Katie Bowness            Bridekirk Dovenby               8:02      84
   18 George Brews             Brigham                         8:23      82
   19 Ellie Laydon             Brigham                         8:31      81
   20 Henry Sanderlands        Eaglesfield Paddle              8:41      80
   21 Alexander Hatch          Brigham                         8:47      79
   22 Jonty Goodwin            Eaglesfield Paddle              8:56      78
   22 Cieran Hewetson          Maryport Junior                 8:56      78
   24 Kira Peck                All Saints Cockermouth          8:58      76
   25 Lucy Blackley            Broughton                       9:09      75
   26 Hannah Nixon             Maryport Junior                 9:10      74
   27 Sam Taylor               Fairfield                       9:31      73
   28 Leah Holland             Broughton Moor                  9:40      72
   29 Hannah Hodgson           Maryport Junior                10:07      71
   30 Katie Walker             Victoria Junior                10:09      70
   31 Jake Bragg               Victoria Junior                10:13      69
   32 Khara Falcon             Broughton                      10:14      68
   33 Eleanor Thompson         All Saints Cockermouth         11:19      67
   34 Adele Tinkler            Victoria Junior                12:00      66
   35 Peter Rawlinson          Bridekirk Dovenby              12:07      65
   36 Chloe Orme               Victoria Junior                14:11      64
   37 Marie Hendren            Victoria Junior                18:07      63

      Jack McDowell            Maryport Junior                   mp      
      Kate Murray              Maryport Junior                   mp      
      Stuart Mounsey           Plumbland                         mp      
      Scott McClure            All Saints Cockermouth            mp      
      Macauley Sharp           Broughton Moor                    mp