2012 Cumbrian Primary Schools' League

Longlands Lake     17th May 2012

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

The simple results are listed below. Please check that you are correctly shown on a course, and if you are listed as mispunching (mp) check to see which controls you got wrong or missed and then check on your map and see if you can remember what you did.  The splits results for the courses are on a page of their own; use the BACK button to return here. You can see how you progressed around the course using SplitsBrowser, and comparing with other people. Well done to all those trying the sport for the first time.

There are some photos from the various events on the West Cumberland Orienteering Club Facebook page. Use this LINK to check it out!

Course A  (27) 1.2 km   11 C               

    1 Ben Walkingshaw          St James Junior                 7:12    99  
    2 Jamie Kinnear            Gosforth                        7:51    98  
    3 Kieran Jones             St James Junior                 8:05    97  
    4 Thomas Stanaway          St James Junior                 8:07    96  
    5 Jasmine Downie           Arlecdon                        8:35    95  
    6 Scott Waldie             Gosforth                        8:39    94  
    7 Sam Shimmin              Bransty                         9:04    93  
    8 Eddie McCurrie           Gosforth                        9:11    92  
    9 Taylor-Jay Dixon         Ennerdale                       9:31    91  
   10 Ellis Barry              Gosforth                       10:11    90  
   10 Molly Weir               Bransty                        10:11    90  
   12 Sarah Hobbs              Ennerdale                      10:28    88  
   13 Joseph Johnson           Bransty                        10:47    87  
   14 Levi Wakelin-Groves      Arlecdon                       10:54    86  
   15 Bethany Mills            Bransty                        11:11    85  
   16 Thomas Donnan            St James Junior                11:29    84  
   16 Liam Wardle              Bransty                        11:29    84  
   18 Chloe Maudling           Arlecdon                       12:13    82  
   19 Emily Stamper            Gosforth                       12:52    81  
   20 Sienna Tyler             Gosforth                       13:37    80  
   21 Shane Bond               Arlecdon                       14:00    79  

      Sam Holmes               Threlkeld                         mp      
      Guy Pattinson            St James Junior                   mp      
      Frank Haile              Ennerdale                         mp      
      Sophie Kirkbride         Bransty                           mp      
      Jamie Brown              Bransty                           mp      
      Tia Colebrook            Bransty                           mp      



Course B  (27) 1.2 km   11 C               

    1 Tim Outhwaite            Ennerdale                       7:51    99  
    2 Alex Bland               Threlkeld                       8:16    98  
    3 Thomas Sloan             Gosforth                        8:51    97  
    4 Cameron Fisher           Ennerdale                       9:13    96  
    5 Harry Guise              Ennerdale                       9:33    95  
    6 Wil Jones                Gosforth                       10:05    94  
    7 Ellie Richarson          Gosforth                       10:17    93  
    8 Michael Clay             Ennerdale                      10:40    92  
    9 Ce-Jay Irvine            Bransty                        10:44    91  
   10 Laura Kelly              St James Junior                10:57    90  
   11 Bailey Stephenson        Bransty                        11:18    89  
   12 Hollie Simcock           Gosforth                       11:30    88  
   13 Iona Ford                Gosforth                       11:58    87  
   14 Declan Clark             Bransty                        12:16    86  
   15 William Vernon           Gosforth                       21:09    85  

      Molly Gunn               St James Junior                   mp      
      Amber Strawbridge        St James Junior                   mp      
      Jodie Kennedy            St James Junior                   mp      
      Natasha Maudling         Arlecdon                          mp      
      Rhyse Wilson             Arlecdon                          mp      
      William Addyman          Arlecdon                          mp      
      Harvey Cartwright        Arlecdon                          mp      
      Connor McClusky          Bransty                           mp      
      Ian-Jay Fowler           Bransty                           mp      
      Sam Hodgson              Bransty                           mp      
      Akexander Gair           Bransty                           mp      
      Daniel Counsel           Bransty                           mp