2012 Cumbrian Primary Schools' League

Beacon Hill School     10th May 2012

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

The simple results are listed below. Please check that you are correctly shown on a course, and if you are listed as mispunching (mp) check to see which controls you got wrong or missed and then check on your map and see if you can remember what you did.  The splits results for the courses are on a page of their own; use the BACK button to return here. You can see how you progressed around the course using SplitsBrowser, and comparing with other people. Well done to all those trying the sport for the first time.

Some very close racing at this event.... well done to all of you. The first event of the series always has a few mispunchings as the new competitors learn how the system works. The next event will give you the chance to improve your performance. Good luck!

There are some photos from the various events on the West Cumberland Orienteering Club Facebook page, with a good one of the whirlpool near control 152! Use this LINK to check it out!

Course A  (54) 0.9 km   12 C               
    1 Tiffany Lamb             Maryport Junior                 6:11    99  
    2 Louis Morris             All Saints Cockermouth          6:21    98  
    3 Isabelle White           Eaglesfield Paddle              6:24    97  
    4 Rosie Spencer            All Saints Cockermouth          6:36    96  
    5 Sam Macey                Brigham                         6:41    95  
    6 Jack Lewis               Fairfield                       6:42    94  
    7 Maddie Pagel             Bridekirk Dovenby               6:52    93  
    8 Emma Crelling            Broughton Moor                  6:56    92  
    9 Sophie Ryan              Fairfield                       7:00    91  
   10 Oliver Dustin            Ashfield                        7:02    90  
   11 Jack Watson              Eaglesfield Paddle              7:16    89  
   12 Jake Matear              Bridekirk Dovenby               7:25    88  
   13 Ruth Elliott             Fairfield                       7:45    87  
   14 Macauley Sharpe          Broughton Moor                  7:54    86  
   15 Katie Bowness            Bridekirk Dovenby               7:57    85  
   16 Ben Russell              Brigham                         8:01    84  
   17 Jack Rayson              Broughton                       8:04    83  
   18 Lauren Gorge             Maryport Junior                 8:06    82  
   19 Joshua Stannatt          Eaglesfield Paddle              8:18    81  
   20 Oliver Fletcher          Bridekirk Dovenby               8:19    80  
   21 Charlie Frankland        Brigham                         8:29    79  
   22 Danielle Jackson         Bridekirk Dovenby               8:51    78  
   23 Zoe Telford              Fairfield                       9:25    77  
   24 Jack Quinn               Victoria Junior                 9:34    76  
   25 Abbie Winstanley         Brigham                         9:39    75  
   26 Bethany Clarke           Broughton                       9:47    74  
   27 Eve Routledge            Maryport Junior                 9:51    73  
   28 Prue Holding             Broughton                      10:09    72  
   29 Paul Clements            Maryport Junior                10:12    71  
   30 Jack Larg                Maryport Junior                10:18    70  
   31 Kira Peck                All Saints Cockermouth         10:39    69  
   32 Katie Gullen             Victoria Junior                10:44    68  
   33 Georgina Moffat          All Saints Cockermouth         11:03    67  
   34 Maisie Wilson            Eaglesfield Paddle             11:05    66  
   35 William Ellwood          Victoria Junior                11:09    65  
   36 Eleanor Thompson         All Saints Cockermouth         11:30    64  
   37 Chloe Routledge          Maryport Junior                11:41    63  
   38 Mia Grimley              Maryport Junior                11:44    62  
   39 Marie Hendren            Victoria Junior                11:45    61  
   40 Kate Walker              Victoria Junior                11:53    60  
   41 Megan Teasdale           Broughton                      12:10    59  
   42 Kieran Mossom            Maryport Junior                12:21    58  
   43 James Mossop             Victoria Junior                12:25    57  
   44 Hannah Nixon             Maryport Junior                12:52    56  
   45 Henry Sandelands         Eaglesfield Paddle             15:30    55  
   46 Alexander Hatch          Brigham                        16:13    54  
   47 Jessica Hanley           Maryport Junior                20:51    53  
   48 Jodie Lister             Broughton                      21:02    52  
      Mimi Cook                Bridekirk Dovenby                 mp      
      Amy McFarland            Broughton Moor                    mp      
      Scott McClure            All Saints Cockermouth            mp      
      Poppy Knight             All Saints Cockermouth            mp      
      Anna Skidmore            All Saints Cockermouth            mp      
      Ethan Johnston           All Saints Cockermouth            mp      

Course B  (52) 0.9 km   12 C               
    1 Niamh Hunter             All Saints Cockermouth          5:32    99
    2 Thomas Adams             Broughton Moor                  5:47    98  
    3 Dean Beatty              All Saints Cockermouth          6:08    97  
    4 Alexandra Tyrrell        Bridekirk Dovenby               6:27    96  
    5 Ewan Hatch               Brigham                         6:35    95  
    6 Joe Porter               Maryport Junior                 6:40    94  
    7 Jack Grierson            Victoria Junior                 6:41    93  
    8 Connor Chaldecott        Brigham                         6:43    92  
    9 Zack Bancroft            Fairfield                       7:03    91  
   10 Devon Bourne             Bridekirk Dovenby               7:05    90  
   11 Billy Robinson           All Saints Cockermouth          7:19    89  
   12 Adam Ben-Hamida          Fairfield                       7:30    88  
   13 Chloe Bovington          Broughton Moor                  7:31    87  
   14 Jaye Moore               Victoria Junior                 7:48    86  
   15 Brad King                Maryport Junior                 7:53    85  
   15 Anthony Hodgson          Broughton                       7:53    85  
   17 Nina Nelson              Fairfield                       8:10    83  
   18 Josh Roberts             All Saints Cockermouth          8:13    82  
   19 Jack Letts               Brigham                         8:33    81  
   20 Hannah Hodgson           Maryport Junior                 8:34    80  
   21 Jordan Bragg             Maryport Junior                 9:09    79  
   22 Kirsten Miller           Broughton                       9:19    78  
   22 Maddy Smith              Eaglesfield Paddle              9:19    78  
   24 Laura Crossman           Bridekirk Dovenby               9:30    76  
   25 Josh Hine                All Saints Cockermouth          9:31    75  
   26 Jack McDowell            Maryport Junior                 9:40    74  
   27 Hannah Bowen             All Saints Cockermouth          9:44    73  
   28 Chloe Jones              Brigham                         9:46    72  
   29 Natalie Barrientos       Fairfield                       9:56    71  
   30 Jayden Holliday          Victoria Junior                10:15    70  
   31 Emily Carruthers         Fairfield                      10:56    69  
   32 Megan Winter             Broughton                      11:09    68  
   33 Kieran Minshaw           Maryport Junior                11:13    67  
   34 Chloe Orme               Victoria Junior                11:22    66  
   35 Faye Crellin             Maryport Junior                11:41    65  
   36 Sophie Ritson            Maryport Junior                12:07    64  
   37 Chloe Knowles            Victoria Junior                12:23    63  
   38 James Hodgson            All Saints Cockermouth         12:35    62  
   39 Cara Hutchison           Bridekirk Dovenby              13:16    61  
   40 George Brews             Brigham                        13:19    60  
   41 Jake Bragg               Victoria Junior                13:42    59  
   42 Connor O'Neill           Eaglesfield Paddle             13:44    58  
   43 Ben Atkinson             Maryport Junior                14:12    57  
   44 Jessica Thurlow          All Saints Cockermouth         15:07    56  
   45 Olivia Southward         Maryport Junior                17:00    55  
   46 Jonty Goodwin            Eaglesfield Paddle             19:04    54  
      Abbie Curzon             Bridekirk Dovenby                 mp      
      Johnathon Downes         Ashfield                          mp      
      Lottie Giagnoni          Bridekirk Dovenby                 mp      
      Natalie Stanger          Broughton                         mp      
      Jack Nicholson           Broughton Moor                    mp      
      Danielle Dixon           All Saints Cockermouth            mp      

Course C  (52) 0.9 km   12 C               
    1 Harry Bibby              All Saints Cockermouth          5:10    99
    2 Hannah Steel             Bridekirk Dovenby               6:03    98  
    3 Charlotte Carr           Bridekirk Dovenby               6:39    97  
    4 Joe Greenwood            All Saints Cockermouth          6:41    96  
    5 Joshua Pattinson         Ashfield                        6:50    95  
    6 Rowan Jackson            Fairfield                       7:02    94  
    7 Adam Ashfield            Fairfield                       7:06    93  
    8 Matthew Bell             Maryport Junior                 7:16    92  
    9 Josh Roberts             Maryport Junior                 7:18    91  
   10 Rachel Gallagher         Fairfield                       7:31    90  
   11 Daniel Allaker           Brigham                         7:33    89  
   12 Lucy Blackley            Broughton                       7:38    88  
   13 Dylan Towers             Broughton                       7:40    87  
   14 Darren Gibbon            Victoria Junior                 7:46    86  
   15 Shane Roe                Victoria Junior                 8:07    85  
   16 Isabel Greenwood         All Saints Cockermouth          8:26    84  
   17 Jamie Telford            Fairfield                       8:43    83  
   18 Shahla Winter            Maryport Junior                 8:47    82  
   19 Josh Hill                Maryport Junior                 9:06    81  
   20 Henry Teasdale           Eaglesfield Paddle              9:16    80  
   21 Millie Park              Eaglesfield Paddle              9:29    79  
   22 Charlotte Steele         All Saints Cockermouth          9:33    78  
   23 Adele Tinkler            Victoria Junior                 9:47    77  
   24 Christian Hogan          All Saints Cockermouth         10:28    76  
   25 Sam Thompson             Brigham                        10:57    75  
   26 Shannon Hascamp          Broughton                      11:12    74  
   27 Caitlin Challenger       Victoria Junior                11:37    73  
   28 Kate Murray              Maryport Junior                11:38    72  
   29 Megan Helliwell          All Saints Cockermouth         11:55    71  
   30 Lauren Wild              Maryport Junior                11:57    70  
   31 Amber Hayton             Broughton Moor                 12:58    69  
   32 Samara Telford           Maryport Junior                16:37    68  
   33 Madeleine White          Eaglesfield Paddle             17:21    67  
   34 Laura Clarkson           Maryport Junior                17:43    66  
   35 Jack Tubman              Victoria Junior                18:33    65  
   36 Caitlyn Webster          Broughton                      20:11    64  
      Reece Kendall            Maryport Junior                   mp      
      Mitchell Tarbit          Ashfield                          mp      
      Lizzy Dowling            Bridekirk Dovenby                 mp      
      Ruben Sailer             Bridekirk Dovenby                 mp      
      Chris Potter             Bridekirk Dovenby                 mp      
      Peter Rawlinson          Bridekirk Dovenby                 mp      
      Davey Lee Moore          Broughton Moor                    mp      
      Luke McCluskey           Broughton Moor                    mp      
      Harry Nicholson          Brigham                           mp      
      Ellie Laydon             Brigham                           mp      
      Sam Wedgwood             Brigham                           mp      
      Kim Sunley               Fairfield                         mp      
      Luke Wilson              All Saints Cockermouth            mp      
      Jay Thompson             All Saints Cockermouth            mp      
      Isabella Hunter          All Saints Cockermouth            mp      
      Eve Howland              Eaglesfield Paddle                mp