2010 Cumbrian Secondary Schools' League

EVENT 3   Leaps Beck, Ennerdale   24th May 2010

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

Well done to all participants. The terrain was quite tough in parts and required strong running.

Scores have been added, as usual, and will be entered into the league statistics later.

Simple Results are below. Results with SPLITS for both courses, and then the Splits Browser showing how you did.

Course A  (23) 1.8 km  50 m   14 C         

    1 Tom Wright               West Lakes              10:14    99  
    2 Liam O'Pray              Whitehaven              10:43    98  
    3 Katrina Hemingway        Cockermouth             11:25    97  
    4 Callum Cullinean         Whitehaven              12:02    96  
    5 Heather Wornham          Cockermouth             12:53    95  
    6 Esther Moore             Cockermouth             13:14    94  
    7 Alice Rae                West Lakes              13:40    93  
    8 Alex Chaudri             Cockermouth             13:59    92  
    9 Alan Callender           Whitehaven              14:11    91  
   10 Matthew Whitby           Cockermouth             14:36    90  
   11 Kieron Rooney            St Benedicts            14:42    89  
   12 Kate Skinner             Cockermouth             15:03    88  
   13 Connor Bragg             Whitehaven              16:59    87  
   14 Rachel Vatter            Cockermouth             17:04    86  
   15 Jessica Kelly            Whitehaven              17:39    85  
   16 Lucy Wilson              St Benedicts            18:57    84  
   17 Jenn Bradley             Cockermouth             22:36    83  
   18 Bethan Walker            St Benedicts            22:41    82  
   19 Alicia Constable         Cockermouth             27:10    81  

      Laura Singleton          Cockermouth                mp      
      Kate McGuire             St Benedicts               mp      
      Anistasia Towers         St Benedicts               mp      
      Kieran Frazer            St Benedicts               mp      



Course B  (23) 1.8 km  50 m   14 C         

    1 Callum Pearson           Cockermouth              9:43    99  
    2 Richard Stamper          Whitehaven              11:05    98  
    3 Solomon White            Cockermouth             11:06    97  
    4 Paul Eaton               West Lakes              11:12    96  
    5 Matthew Blackley         Cockermouth             12:30    95  
    6 Katie Lowles             Cockermouth             12:37    94  
    7 Alex Wilcock             Cockermouth             12:55    93  
    8 Mitchell Sloan           West Lakes              13:10    92  
    9 Matthew Iddon            Cockermouth             13:17    91  
   10 Sam Jackson              St Benedicts            13:18    90  
   11 Robert Pearson           Cockermouth             13:39    89  
   12 David Knight             West Lakes              14:48    88  
   13 Ellis Gribbon            St Benedicts            15:24    87  
   14 Thomas Burns             Whitehaven              15:28    86  
   15 Sophie Martin            St Benedicts            17:13    85  
   16 Tania Wilson             Cockermouth             18:05    84  
   17 Owen Adair               St Benedicts            18:17    83  
   18 Naomi Hoodless           St Benedicts            21:27    82  
   19 Adam King                St Benedicts            22:13    81  
   20 Aaron Malkinson          St Benedicts            23:23    80  
   21 Adam Kirkwood            Cockermouth             27:09    79  

      Sophie Inwood            Whitehaven                 mp      
      Georgia Irving           Whitehaven                 mp