2010 Cumbrian Secondary Schools' League

EVENT 2   Marron Leys, Rowrah   26th April 2010

[Lakes-O Front Page]        [Schools League Main Page]

Well done to all participants. A few quite exceptional times recorded on those courses. All the paths and junctions made for quite a complex course, with a number of you making mistakes on which way to turn!

Scores have been added, as usual, and will be entered into the league statistics later.

Simple Results are below. Results with SPLITS for both courses, and then the Splits Browser showing how you did.

Course A  (33) 1.9 km  30 m   12 C         

    1 Callum Pearson           Cockermouth             10:14    99
    2 Liam O'Pray              Whitehaven              10:41    98  
    3 Paul Eaton               West Lakes              11:04    97  
    4 Katrina Hemingway        Cockermouth             11:13    96  
    5 Connor Bragg             Whitehaven              12:25    95  
    6 Tania Wilson             Cockermouth             12:28    94  
    7 Katie Lowles             Cockermouth             13:15    93  
    8 Sam Jackson              St Benedicts            13:23    92  
    9 Alex Wilcock             Cockermouth             13:41    91  
   10 Caleb Hamilton           St Benedicts            13:58    90  
   11 Stephen Baines           West Lakes              13:59    89  
   12 Jenn Bradley             Cockermouth             14:09    88  
   13 Alan Callender           Whitehaven              14:56    87  
   14 Matthew Whitby           Cockermouth             15:07    86  
   15 Ellis Gribbon            St Benedicts            15:22    85  
   16 Kate Skinner             Cockermouth             16:01    84  
   17 Kyle Stalker             Whitehaven              16:16    83  
   18 Bethan Walker            St Benedicts            17:04    82  
   19 Laura Singleton          Cockermouth             17:57    81  
   20 Sophie Martin            St Benedicts            18:25    80  
   21 Owen Adair               St Benedicts            19:02    79  
   22 Aengus McDowell          Cockermouth             19:31    78  
   23 Jessica Kelly            Whitehaven              19:35    77  
   24 Georgia Irving           Whitehaven              20:46    76  
   25 Alicia Constable         Cockermouth             20:53    75  
   26 Sam Peet                 West Lakes              21:02    74  
   27 Adam King                St Benedicts            21:11    73  
   28 Sophie Inwood            Whitehaven              21:17    72  

      Anthony Mossop           West Lakes                 mp      
      Yasmin Dendani           West Lakes                 mp      
      Kelvin Knight            West Lakes                 mp      
      Rachel Cunningham        Whitehaven                 mp      
      Anistasia Towers         St Benedicts               mp      



Course B  (33) 1.9 km  30 m   12 C         

    1 Tom Wright               West Lakes              10:19    99
    2 Solomon White            Cockermouth             11:27    98  
    3 Heather Wornham          Cockermouth             12:24    97  
    4 Richard Stamper          Whitehaven              12:33    96  
    5 Alice Rea                West Lakes              12:44    95  
    6 James Conery             St Benedicts            12:50    94  
    7 Megan Binns              Cockermouth             13:09    93  
    8 Matthew Blackley         Cockermouth             13:25    92  
    9 Esther Moore             Cockermouth             13:26    91  
   10 Callum Cullinean         Whitehaven              14:06    90  
   11 Matthew Iddon            Cockermouth             14:08    89  
   12 Rachel Vatter            Cockermouth             14:50    88  
   13 Kieran Frazer            St Benedicts            15:02    87  
   14 Alex Chaudri             Cockermouth             15:08    86  
   15 TJ Gracey Eilbeck        Whitehaven              15:14    85  
   16 Robert Pearson           Cockermouth             15:28    84  
   17 Jed Jones                West Lakes              15:38    83  
   18 Kate McGuire             St Benedicts            15:40    82  
   19 Aaron Baird              West Lakes              16:03    81  
   20 Ellis Carr               West Lakes              17:57    80  
   21 Kieran Rooney            St Benedicts            18:39    79  
   22 Tom Atkinson             West Lakes              20:08    78  
   23 Charlie Noctor           Whitehaven              21:56    77  
   24 Blake Hetherington       West Lakes              24:02    76  
   25 Emma Middleton           Whitehaven              24:08    75  
   26 Adam Kirkwood            Cockermouth             25:06    74  
   27 Emma Bell                Whitehaven              25:43    73  
   28 Aaron Malkinson          St Benedicts            25:57    72  
   29 Lucy Wilson              St Benedicts            26:13    71  
   30 Josh Wright              St Benedicts            28:20    70  
   31 Naomi Hoodless           St Benedicts            33:26    69  
   32 Lee Adams                St Benedicts            39:40    68  

      Nathan Taylor            Whitehaven                 mp