Cumbrian Galoppen 2018

Wythop Valley     Sunday 3rd June 2018

 [Lakes-O Front Page]   [Cumbrian Galoppen]

       Brown                                 7.84km 280m

1st    Alastair Thomas              WCOC     M18               50:18   99

2nd    Harry Scott                  LOC      M18               55:08   98

3rd    Simon Hunter                 WCOC     M50               59:26   97

4th    Charlie Rennie               WCOC     M16               59:57   96

5th    Danny Lusardi                SROC     M18               65:02

6th    Niamh Hunter                 WCOC     W18               65:15   95

7th    Heather Heppenstall          LOC      W35               65:43   94

8th    Mike Harrison                WCOC     M45               66:40   93

9th    Karen Parker                 BL       W55               67:23   92

10th   Dan Parker                   BL       M55               68:33   91

11th   Alan Hartley                 BL       M40               70:11   90

12th   Derek Fryer                  LOC      M60               71:55   89

13th   Ben Goodwin                  WCOC     M18               72:00   88

14th   Louis Morris                 WCOC     M18               74:44   87

15th   Paul Jennings                WCOC     M50               80:35   86

16th   Edwin Sherstone              DEE      M50               85:38

17th   Steve Collins                RAFO     M50               85:54

18th   Colin Valentine              WCOC     M55               89:00   85

19th   Philip Shrimpton             LOC                        93:05   84

20th   Simon Maybury                RMOC US  M60              115:07

 

       Blue                                  6.35km 260m

1st    Joe Hudd                     WCOC     M16               43:40   99

2nd    Joe Sunley                   WCOC     M16               45:24   98

3rd    Mike Johnson                 SROC     M55               47:19

4th    Michael Billinghurst         WCOC     M55               50:05   97

5th    Steve Holmes                 WCOC     M45               52:27   96

6th    Finlay Johnson               SROC     M16               56:04

7th    Jeff Goodwin                 WCOC     M55               57:59   95

8th    Howard Leslie                WCOC     M55               59:32   94

9th    Chris Pollitt                WCOC     M55               62:36   93

10th   Rebekah Beadle               LOC      W55               62:44   92

11th   Graham Watson                WCOC     M55               66:02   91

12th   Dan Lister                   LOC                        66:34   90

13th   Simon Filmore                LOC      M60               68:04   89

14th   Richard Tiley                LOC                        68:13   88

15th   Julia Laverack               WAROC    W55               68:38   87

16th   Mike Hind                    CLARO    M65               69:53   86

17th   Lindsey Bayles               LOC                        70:43   85

18th   Raymond Wren                 BL       M70               73:16   84

19th   Matthew Haddow               LOC                        74:01   83

20th   Jenny Wren                   BL       W65               75:50   82

21st   Bob Barnby                   WCOC     M65               76:12   81

22nd   John Nash                    LOC      M65               77:00   80

23rd   Mike Cumpstey                BL       M70               82:06   79

24th   Ian Peirce                   SARUM    M70               88:28

 

       Green                                 5.57km 200m

1st    Pete Hudd                    WCOC     M55               44:19   99

2nd    Oliver Heron-Southward       WCOC     M14               47:56   98

3rd    Dave Hewitt                  WAROC    M55               51:15   97

4th    Andy Rodger                  WCOC     M50               52:27   96

5th    Deb Murrell                  SROC     W50               52:43

6th    Michael Pearson              WCOC     M70               53:27   95

7th    Lynne Thomas                 WCOC     W45               53:36   94

8th    Ian Teasdale                 WCOC     M55               53:54   93

9th    Paul Basher                  HOC      M60               54:45

10th   Roger Thomas                 WCOC     M55               55:09   92

11th   Susan Skinner                WCOC     W50               55:32   91

12th   David Rawle                  BL       M50               57:33   90

13th   Keith Jones                  WAROC    M55               58:07   89

14th   Andy Robinson                SLOW     M60               58:25

15th   Richard Cummings             WCOC     M55               58:34   88

16th   Anne Burbidge                WCOC     W55               59:37   87

17th   Mark Webster                 NOC      M50               60:05

18th   Janet Evans                  NOC      W55               60:44

19th   Chris Lates                  BL       M75               61:16   86

20th   Richard Southward            WCOC     M45               61:21   85

21st   Ann Cummings                 WCOC     W55               61:23   84

22nd   Keith Henderson              WIM      M75               61:50

23rd   Roger Jackson                WCOC     M70               62:43   83

24th   Janet Nash                   LOC      W65               63:32   82

25th   Tom Barkas                   LOC      M70               63:45   81

26th   Vanessa Brierley             WCOC     W50               64:18   80

27th   Carys Thomas                 WCOC     W16               65:15   79

28th   Jonty Goodwin                WCOC     M16               66:52   78

29th   Jamie Rennie                 WCOC     M45               70:17   77

30th   Jonathan Eaton               WCOC     M60               70:22   76

31st   William Dehany               CLOK     M65               70:58

32nd   Gerry Garvey                 BL       M50               71:16   75

33rd   Deborah Goodwin              WCOC     W55               74:59   74

34th   David Fenwick                WCOC     M70               75:57   73

35th   Ged Hagan                    WCOC     M55               75:58   72

36th   Jenny Jennings               WCOC     W55               77:10   71

37th   Henry Teasdale               WCOC     M16               78:35   70

38th   Judith Filmore               LOC      W60               79:08   69

39th   Chris Regan                  WCOC     M45               79:44   68

40th   Lorna Hewitt                 WAROC    W45               81:17   67

41st   Joan Cumpstey                BL       W70               81:58   66

42nd   Helen Rennie                 WCOC     W45               82:54   65

 

       Short Green                           4.4km 120m

1st    Ian Barker                   WCOC     M45               40:55   99

2nd    Jane Lusardi                 SROC     W50               43:28

3rd    Ian Lowles                   WCOC     M50               48:20   98

4th    Catherine Wetherfield        WCOC     W50               50:43   97

5th    Louise Hagan                 WCOC     W21               51:42   96

6th    Kim Leslie                   WCOC     W55               55:29   95

7th    Elizabeth Elliott            WCOC     W65               58:58   94

8th    Janette McHendry             WCOC     W45               60:34   93

9th    James Birkinshaw             WCOC     M16               61:38   92

10th   Brian Carey                  BL       M60               63:22   91

11th   Stan Johnston                LOC      M80               64:38   90

12th   Christine Robinson           SLOW     W60               69:59

13th   Alan Heppenstall             LOC      M75               94:32   89

14th   Mike Atherton                LOC      M75               98:24   88

15th   Freda Peirce                 SARUM    W75              124:35

m5-11  Angela Whitworth             BL       W75               62:15

w7     Dick Whitworth               BL       M75               64:57

 

       Light Green                           3.72km 120m

1st    Herbie Ashworth              WCOC     M14               28:41   99

2nd    Wilfrid Teasdale             WCOC     M14               32:07   98

3rd    Ruben Razzetti               BL       M12               33:31   97

4th    Peter Scott                  LOC                        34:21   96

5th    Laura Hazelhurst             BL       W14               36:58   95

6th    Dylan Kenny                  LOC                        37:20   94

7th    Rebecca O'Donovan            LOC                        39:42   93

8th    Emily Turner                 LOC                        41:32   92

9th    Gillian Wells                LOC                        42:38   91

10th=  Daisy Rennie                 WCOC     W12               46:06   90

10th=  Jess Evans                   LOC                        46:06   89

12th   Craig Bangham                LOC                        46:23   88

13th   Thomas Rawle                 BL       M14               52:31   87

14th   Alison Lowles                WCOC     W50               57:01   86

15th   Trev Earthy                  WCOC     M70               58:41   85

16th   Ros Earthy                   WCOC     W70               61:16   84

17th   Julie Webster                NOC      W50               68:15

18th   Verena Johnston              LOC      W80               81:59   83

19th   David Corp                   LOC      M65               83:49   82

20th   Henry Bangham                LOC                        84:34   81

21st   Bill Hyslop                  SROC     M75               90:55

m5-8   Isaac Hunter                 WCOC     M12               61:01

 

       Orange                                2.27km 50m

1st    Myrtle Ashworth              WCOC     W12               21:07   99

2nd    Isaac Hunter                 WCOC     M12               22:33   98

3rd    Marnie Lusardi               SROC     W12               22:55

4th    Amelia Thompson              LOC                        24:23   97

5th    Emma Crawford                WCOC     W12               28:36   96

6th    Tommy Hardy                  WCOC     M10               34:32   95

7th    Philippa Hardy               WCOC     W45               34:54   94

8th    Alice Hardy                  WCOC     W10               35:35   93

9th    Freya Hope                   WCOC     W12               41:24   92

m6     Finn Elstone                          M10               38:34

 

       Yellow                                1.52km 20m

1st    Hannah Birkinshaw            WCOC     W10               15:52   99

2nd    Hiroki Holmes                WCOC     M10               16:26   98

3rd    George Rennie                WCOC     M10               22:06   97

4th    Sophie Crawford              WCOC     W10               22:55   96

5th    Noah Seath                   LOC                        24:07   95

6th    Freya Elstone                         W10               29:58

7th    Charlotte Maybury            RMOC US  W50               44:27