Cumbrian Galoppen 2018

Farleton Knott     Sunday 25th March 2018

 [Lakes-O Front Page]   [Cumbrian Galoppen]
              Brown                        7.1km 310m                                32
1st          Daniel Spencer               WCOC         M18           57:37          99
2nd          Iain Embrey                  SROC         M21           62:21   
3rd          Hollie Orr                   LOC          W21           65:09          98
4th          Steve Birkinshaw             WCOC         M50           65:34          97
5th          John Ockenden                DRONGO       M21           66:15   
6th          Charlie Adams                SYO          M50           68:53   
7th          Zac Hudd                     WCOC         M18           70:20          96
8th          Joe Sunley                   WCOC         M16           70:34          95
9th          Simon Hunter                 WCOC         M50           72:49          94
10th         Dan Parker                   BL           M55           76:53          93
11th         Robert Browne                LOC          M21           77:06          92
12th         David Roome                  SROC         M35           77:30   
13th         Charlie Rennie               WCOC         M16           78:14          91
14th         Jamie Rennie                 WCOC         M45           80:14          90
15th         Ben Goodwin                  WCOC         M18           81:18          89
16th         Mark Seddon                  SELOC        M55           84:37   
17th         Joseph Goodwin               WCOC         M18           85:32          88
Brown standard time 86:26
18th         Ian Cumpstey                 BL           M40           87:06          87
19th         Danny Lusardi                SROC         M18           88:24   
20th         Mike Harrison                WCOC         M45           89:28          86
21st         Charles Mayes                CLOK         M50           89:40   
22nd         Alexander O'Donovan          LOC          M18           90:20          85
23rd         Martin Skinner               WCOC         M50           91:52          84
24th         Derek Fryer                  LOC          M60           98:35          83
25th         Karen Parker                 BL           W55          102:29          82
26th         Iain Smith-Ward              LOC          M50          105:28          81
27th         Martin Smith                 LOC          M55          106:33          80
28th         Tom Matthew                  SROC         M45          108:56   
29th         Isabel Berry                 BL           W35          114:32          79
30th         Edwin Sherstone              DEE          M50          115:31   
31st         Francis Smith-Ward           LOC          M18          118:01          78
32nd         Ben Lonsdale                 RAFO         M35          121:08   
 
             Blue                         5.4km 235m                                59
1st          Joe Hudd                     WCOC         M16           48:08          99
2nd          David Spencer                WCOC         M45           53:25          98
3rd          Helen Winskill               WCOC         W40           54:56          97
4th          Michael Billinghurst         WCOC         M55           56:02          96
5th          Jeff Goodwin                 WCOC         M55           56:45          95
6th          Steve Holmes                 WCOC         M45           61:43          94
7th          Christopher Calow            DEE          M65           62:42          93
8th          Julian Lailey                SROC         M70           65:08          92
9th          Chris Heppenstall            LOC          M35           65:30          91
10th         Mark Edwards                 SROC         M50           66:04          90
11th         Ruth Ker                     CLARO        W50           66:13          89
12th         Ellie Simmonds               LOC          W16           66:35          88
13th         Raymond Wren                 BL           M70           66:53          87
14th         Steven Breeze                WCOC         M45           66:58          86
15th         Mark Simmonds                LOC          M55           69:16          85
16th         Robin Thomas                 BL           M65           70:23          84
17th         Harry O'Donovan              LOC          M16           70:37          83
18th         Christopher Pollitt          WCOC         M55           70:46          82
19th         Cliff Etherden               LOC          M70           72:12          81
20th         Lizzie Browne                LOC          W21           72:47          80
21st         Julia Laverack               WAROC        W55           73:04          79
22nd         David Wilson                 SROC         M50           74:52   
23rd         Julia Preston                WCH          W35           75:04   
24th         Mike Hooper                  LOC          M45           75:08          78
25th         Simon Filmore                LOC          M60           75:26          77
26th         Ian Marshall                 AIRE         M55           77:25   
27th         Lindsey Bayles               LOC          W60           77:43          76
28th         Rowena Browne                SROC         W55           78:02   
29th         Peter Jones                  AIRE         M60           78:48   
30th         Joyce Marshall               AIRE         W55           80:04   
Blue standard time 80:04
31st         Edward Mellor                SELOC        M45           80:19   
32nd         Jackie Chapman               LOC          W60           81:35          75
33rd         Judy Burge                   LOC          W60           81:37          74
34th         Helen Chiswell               DVO          W40           82:37   
35th         Bob Barnby                   WCOC         M65           83:08          73
36th         Ian Teasdale                 WCOC         M55           84:44          72
37th         John Nash                    LOC          M65           85:15          71
38th         Ange Jackson                 WCOC         W40           85:48          70
39th         Debbie Thompson              BL           W60           85:52          69
40th         Jenny Wren                   BL           W65           86:24          68
41st         Lynne Thomas                 WCOC         W45           86:57          67
42nd         Roger Smith                  LOC          M70           87:02          66
43rd         George Crawford-Smith        PFO          M70           87:17   
44th         Matthew Cochrane             SROC         M60           87:19   
45th         Richard Evans                BL           M65           91:53          65
46th         Kevan Latham                 SELOC        M60           92:34   
47th         Ray Johnstone                WCOC         M65           93:58          64
48th         Sian Calow                   DEE          W55           94:51   
49th         Ian Porter                   IND          M45           96:27   
50th         Diane Mayes                  CLOK         W45           96:48   
51st         Mike Cumpstey                BL           M70           97:37          63
52nd         David Downes                 WCOC         M60           98:53          62
53rd         Tania Milnes                 IND          W40           99:32   
54th         Elizabeth Hindle             LOC          W60          102:07          61
55th         Kevin Booth                  PFO          M50          103:28   
56th         Tracey Barker                SOS          W50          103:41   
57th         Andrew Mort                  SROC         M45          123:09   
m11-17       James Todhunter              SROC         M35           62:35   
m7-10        Chris Roberts                SROC         M60           85:21   
 
             Green                        3.6km 135m                                63
1st          Heather Roome                SROC         W35           40:42   
2nd          Michael Smith                IND          M50           44:06   
3rd          Merryn Stangroom             LOC          W16           45:09          99
4th          Roger Thomas                 WCOC         M55           45:46          98
5th          Michael Pearson              WCOC         M70           46:25          97
6th          Deb Murrell                  SROC         W50           49:21   
7th          Michael Hood                 SELOC        M55           49:43   
8th          Michael Wilmore              SROC         M65           50:28   
9th          Mark Villiers                IND          M40           50:34   
10th         Charlotte Somers-Cocks       LOC          W55           50:48          96
11th         Robert Seddon                SELOC        M16           51:49   
12th         Carys Thomas                 WCOC         M16           52:26          95
13th         Lucy Gibson                  LOC          W16           54:06          94
14th         Alison Fryer                 MDOC         W21           55:20   
15th         Anne Ockenden                SROC         W20           55:42   
16th         Dave Hewitt                  WAROC        M55           56:17          93
17th         Liz Potterton                CLARO        W60           56:43   
18th         Janet Nash                   LOC          W65           57:04          92
19th         Peter Hudd                   WCOC         M55           57:08          91
20th         Sophie Roberts               SROC         W21           57:13   
21st         Anne Burbidge                WCOC         W55           58:14          90
22nd         Catherine Wetherfield        WCOC         W50           58:24          89
23rd         John Pullin                  LOC          M65           58:53          88
24th         David Rosen                  SROC         M65           59:20   
25th         Jonty Goodwin                WCOC         M16           59:31          87
26th         Deborah Goodwin              WCOC         W55           60:14          86
27th         Henry Teasdale               WCOC         M16           60:20          85
28th         Chris Heaton                 LEI          M35           61:00      
29th         Gerry Garvey                 BL           M50           61:28          84
30th         Andrew Smith                 LOC          M70           61:39          83
31st         Vanessa Brierley             WCOC         W50           61:55          82
32nd         Bob Gibbs                    LOC          M70           62:19          81
Green standard time 62:19
33rd         Philip Nichols               BL           M60           63:22          80
34th         Rosie Law                    LOC          W65           63:57          79
35th         Andrew Leedham               LOC          M55           64:03          78
36th         Miriam Rosen                 SROC         W65           64:23   
37th         Isaac Mort                   SROC         M18           64:46   
38th         Jonathan Eaton               WCOC         M60           64:51          77
39th         Chris Lates                  BL           M75           64:56          76
40th         Liz Heaton                   LEI          W35           65:09   
41st         Raymond Pickett              SROC         M65           66:19   
42nd         Lorna Hewitt                 WAROC        W45           66:23   
43rd         Malcolm Ruckledge            WCOC         M75           68:00          75
44th         William Dehany               CLOK         M65           68:56   
45th         Norman French                LOC          M70           69:02          74
46th         Tom Barkas                   LOC          M70           69:03          73
47th         Jane Yates                   BL           W50           69:20          72
48th         Alison Hooper                LOC          W45           72:41          71
49th         Hazel Gibbs                  LOC          W70           73:56          70
50th         Dick Whitworth               BL           M75           77:43          69
51st         Tim Field                    LOC          M50           79:45          68
52nd         John Nuttall                 SELOC        M70           80:55   
53rd         Joan Cumpstey                BL           W70           81:58          67
54th         Ann Smith                    LOC          W70           86:42          66
55th         Jo Matthew                   SROC         W40           86:52   
56th         Jill Cochrane                SROC         W60           88:07   
57th         Isobel Williamson            LOC          W65           90:19          65
58th         Anita Evans                  BL           W60           96:37          64
59th         Judith Filmore               LOC          W60          134:30          63
60th         Les Davies                   SROC         M60          146:06   
m7-12        Martyn Roome                 SROC         M65           52:44   
m5 m9        David Hargreaves             SROC         M65           59:10   
m5           Alice Wood                   LOC          W16           67:14   
 
             Short Green                  2.4km 105m                                23
1st          Richard Towler               LOC          M65           37:07          99
2nd          Elizabeth Elliott            WCOC         W65           40:48          98
3rd          Ian Wilson                   LOC          M45           42:20          97
4th          Rebecca Holland              LOC          W45           42:26          96
5th          Jane Lusardi                 SROC         W50           42:39   
6th          Philip Gager                 SROC         M70           43:31   
7th          Richard Collins              SROC         M70           43:46   
8th          Stephen Beresford            MDOC         M70           43:50   
9th          Bridget Jardine              PFO          W55           43:54   
10th         Janette McHendry             WCOC         W45           44:13          95
11th         Malcolm McIvor               DEE          M75           54:38   
12th         Jim Mitchell                 PFO          M75           55:18   
Short Green standard time 55:41
13th         Richard Goodwin              WCOC         M60           56:03          94
14th         Janice Nichols               BL           W55           60:13          93
15th         Mike Atherton                LOC          M75           62:41          92
16th         Richard Barker               SOS          M65           64:00      
17th         Angela Whitworth             BL           W75           70:19          91
18th         Wendy Crawford-Smith         PFO          W70           73:27   
19th         Alan Heppenstall             LOC          M75           74:05          90
20th         Mike Fairburn                PFO          M75           88:29   
m6-9         Lucie Todhunter              SROC         W35           27:58   
m2 m8        Jane Collins                 SROC         W60           81:01   
m7           Dave Walton                  LOC          M65           83:44   
 
             Light Green                  3.2km 160m                                12
1st          Dylan Kenny                  LOC          M14           35:13          99
2nd          Wilfrid Teasdale             WCOC         M14           36:02          98
3rd          Ruben Razzetti               BL           M12           46:23          97
4th          Tamsin Ker                   CLARO        W16           54:46   
5th          Alison Alger                 LOC          W50           64:12          96
6th          Peter Scott                  LOC          M14           64:24          95
Light Green standard time 64:24
7th          Luke Simmonds                LOC          M14           64:55          94
8th          Emily Turner                 LOC          W14           64:56          93
9th          Lucy Seddon                  SELOC        W14           67:12   
10th         Rebecca O'Donovan            LOC          W14           70:05          92
11th         Laura Brown                  LOC          W14           77:05          91
12th         Christopher Wilson           LOC          M14           81:03          90
 
             Orange                       2.8km 125m                                14
1st          Maisy Yates                  BL           W14           33:43          99
2nd          Michael Finch                SROC         M14           34:00      
3rd          Alex Matthew                 SROC         M14           35:01   
4th          Cate Matthew                 SROC         W12           38:19   
5th          Marnie Lusardi               SROC         W12           41:31   
6th          Amelia Thompson              LOC          W12           45:19          98
7th          Isaac Hunter                 WCOC         M12           54:59          97
Orange standard time 54:59
8th          Isabel Mayes                 CLOK         W12           60:07   
9th          Martin Lusardi               SROC         M50           63:32   
10th         Helen Smith                  IND          W50           71:43   
11th         Nicholas Mort                SROC         M14           82:40   
m5-6 m8-11   Ben Todhunter                SROC         M10           54:08   
w2           Verity Cooper                LOC          W14           66:09   
m12          Norma Atherton               LOC          W70          113:32   
 
             Yellow                       2.2km 55m                                  8
1st          Rebecca Mayes                CLOK         W10           30:18   
2nd          Ellie Todhunter              SROC         W10           33:09   
3rd          Isabel Winskill              WCOC         W12           37:18          99
4th          Leah Hutchinson              SROC         W10           40:05   
5th          George Rennie                WCOC         M10           42:22          98
6th          Maisie Todhunter             SROC         W10           45:20   
Yellow standard time 45:27
7th          Matilda Alger                LOC          W12           53:25          97
m7-11        Lewis Yates                  BL           M12           34:52   
 
             White                        1.2km 35m                                  1
1st          Leah Hutchinson              SROC         W10              19:30
White standard time 19:30