Cumbrian Galoppen 2016

Leaps Beck - 20th March 2016

 [Lakes-O Front Page]   [Cumbrian Galoppen]
 
        Brown                        7.23km 305m
1st     Daniel Spencer               WCOC          M16      42:46      99
2nd     Simon Hunter                 WCOC          M45      46:23      98
3rd     Andrei Kraemer               DRESDEN       M21      46:50
4th     John Slater                  WCOC          M45      52:44      97
5th     Daniel Parker                BL            M50      52:50      96
6th     Iain Smith-Ward              LOC           M45      52:54      95
7th     Jeff Powell Davies           BL            M35      52:56      94
8th     Mike Harrison                WCOC          M45      54:02      93
9th     Ian Cumpstey                 JOK           M35      55:10
10th    Jeff Goodwin                 WCOC          M50      55:34      92
11th    Pete Nelson                  WCOC          M60      57:12      91
12th    Colin Valentine              WCOC          M55      58:33      90
13th    Alan Irving                  WCOC          M45      58:52      89
14th    Karen Parker                 BL            W50      59:57      88
15th    Steven Breeze                WCOC          M45      62:25      87
16th    Theresa Fleichsig            DRESDEN       W21      62:48
17th    John Taylor                  WCOC          M50      63:06      86
18th    Lynne Thomas                 WCOC          W45      64:13      85
19th    Stuart Parker                WAROC         M50      67:19      84
20th    Joanne Taylor                SROC          W50      72:14
21st    John Taylor                  SROC          M65      73:20
22nd    Derek Fryer                  LOC           M60      75:18      83
 
        Blue                         5.91km 260m
1st     Harry Scott                  LOC           M16      37:47      99
2nd     Paul Neild                   WCOC          M40      40:29      98
3rd     Sam Yates                    LOC           M18      43:12      97
4th     Martin Skinner               WCOC          M50      44:42      96
5th     Richard Lecky-Thompson       LOC           M50      45:02      95
6th     Michael Billinghurst         WCOC          M55      45:05      94
7th     Mark Simmonds                LOC           M50      45:20      93
8th     Francis Smith-Ward           LOC           M16      47:47      92
9th     Ben Breeze                   WCOC          M16      48:46      91
10th    Steve Holmes                 WCOC          M45      49:01      90
11th    Alex O'Donovan               LOC           M16      49:15      89
12th    Kate Charles                 WCOC          W45      49:48      88
13th    Howard Leslie                WCOC          M50      50:41      87
14th    John Mason                   MAROC         M50      51:33
15th    Chris Pollitt                WCOC          M55      51:43      86
16th    Abigail Mason                MAROC         W18      53:22
17th    Joe Goodwin                  WCOC          M16      53:26      85
18th    Angela Jackson               WCOC          W40      55:14      84
19th    Ian Teasdale                 WCOC          M55      56:50      83
20th    Hannah Goldswain             PFO           W18      57:36
21st    Charlotte Somerscocks        LOC           W55      57:39      82
22nd    Graham Watson                WCOC          M50      57:48      81
23rd    Lindsey Bayles               LOC           W55      58:28      80
24th    Selwyn Wright                LOC           M60      58:45      79
25th    Raymond Wren                 BL            M70      59:49      78
26th    Tom Barkas                   SROC          M65      60:17
27th    John Bacon                   WCOC          M55      61:02      77
28th    Anne Burbidge                WCOC          W55      63:14      76
29th    Dave Neild                   LOC           M65      66:44      75
30th    Anne Wilson                  LOC           W60      75:43      74
w12     Richard Tiley                LOC           M55      54:03
 
        Green                        4.57km 185m
1st     Julian Lailey                SROC          M70      37:21
2nd     Ben Goodwin                  WCOC          M16      38:17      99
3rd     Cliff Etherden               LOC           M65      38:48      98
4th     Anna Lister                  LOC           W16      40:26      97
5th     Daisy Fletcher-Cooney        LOC           W18      41:54      96
6th     Ray Johnstone                WCOC          M65      43:30      95
7th     Rosie Spencer                WCOC          W14      43:47      94
8th     Simon Filmore                LOC           M60      43:53      93
9th     Roger Jackson                WCOC          M65      44:02      92
10th    Tony Duncan                  WCOC          M70      45:28      91
11th    Jenny Wren                   BL            W65      47:02      90
12th    Paul Tickner                 WCOC          M60      47:40      89
13th    Vanessa Brierley             WCOC          W45      48:06      88
14th    Gill Browne                  LOC           W60      48:27      87
15th    Helen Neild                  LOC           W65      49:18      86
16th    Catherine Wetherfield        WCOC          W50      49:51      85
17th    Heather Wornham              WCOC          W21      50:24      84
18th    Judy Burge                   LOC           W55      50:27      83
19th    Philip Shrimpton             LOC           M16      51:20      82
20th    George Bradshaw              LOC           M16      52:02      81
21st    Dave Walton                  LOC           M65      52:37      80
22nd    Jonathan Eaton               WCOC          M55      53:04      79
23rd    Mike Cumpstey                BL            M70      54:44      78
24th    Sarah Chaudhri               WCOC          W50      54:52      77
25th    Kim Leslie                   WCOC          W50      55:32      76
26th    Rosie Law                    LOC           W60      55:55      75
27th    David Fenwick                WCOC          M70      57:10      74
28th    Fiona Newby                  LOC           W16      58:21      73
29th    Judith Filmore               LOC           W55      59:51      72
30th    Eilidh Miller                LOC           W16      60:22      71
31st    Jane Yates                   BL            W45      61:27      70
32nd    Steve Burge                  LOC           M70      62:11      69
33rd    Chris Whitby                 WCOC          M50      65:21      68
w11     Dick Whitworth               BL            M75      71:22
 
        Short Green                  3.7km 170m
1st     Elizabeth Elliott            WCOC          W65      44:16      99
2nd     Gwen Rea                     WCOC          W60      49:49      98
3rd     Malcolm McIvor               DEE           M75      53:22
4th     Roger Thomas                 WCOC          M55      62:12      97
5th     Lesley Wornham               WCOC          W60      63:28      96
6th     Alan Heppenstall             LOC           M70      65:51      95
7th     Gillian Rowan-Wilde          PFO           W70      66:10
8th     Richard Moss                 BL            M70      66:22      94
9th     Louise Wilson                BL            W75      67:02      93
10th    Mike Atherton                LOC           M70      67:09      92
11th    Stan Johnston                LOC           M80      68:56      91
12th    Angela Whitworth             BL            W70      74:15      90
13th    Colin Southall               WCOC          M65      83:22      89
 
        Light Green                  3.86km 150m
1st     Luke Turner                  LOC                    32:28      99
2nd     Henry Teasdale               WCOC          M14      33:15      98
3rd     Will Sanderson               LOC           M16      34:08      97
4th     Jessica Breeze               WCOC          W14      34:13      96
5th     Herbie Ashworth              WCOC          M12      34:24      95
6th     Caitlin Irving               WCOC          W14      35:41      94
7th     Joseph Sunley                WCOC          M14      35:52      93
8th     Matthew Haddow               LOC           M14      38:10      92
9th     Harry O'Donovan              LOC           M14      38:21      91
10th    Carys Thomas                 WCOC          W14      38:37      90
11th    Ellie Simmonds               LOC           W14      39:41      89
12th    Daniel Lister                LOC           M14      40:22      88
13th    Tom Leech                    LOC           M16      40:30      87
14th    Milo Williamson              LOC                    41:10      86
15th    Fenton Wilson                LOC           M14      41:16      85
16th    Hal Rastelli                 LOC                    43:12      84
17th    Jonty Goodwin                WCOC          M14      46:38      83
18th    Liam Woodend                 LOC           M14      49:19      82
19th    Aurora Park                  LOC           W14      51:04      81
20th    Helen Lecky-Thompson         LOC           W14      51:38      80
21st=   Patrick Thomas               LOC           M14      52:52      79
21st=   Harriet Wood                 LOC           W16      52:52      79
23rd    Mathew Dawson                LOC                    61:35      77
24th    Verena Johnston              LOC           W80      69:05      76
25th    Jane Hunter                  WCOC          W45      73:15      75
 
        Orange                       2.83km 95m
1st     Wilfrid Teasdale             WCOC          M12      33:37      99
2nd     Joseph Jackson               LOC                    34:17      98
3rd     Hannah Birkinshaw            WCOC          W10      37:59      97
4th     Sarah Johnston               LOC                    62:23      96
m12-13  Sam Speight                                         55:03
 
        Yellow                       2km 75m
1st     Isaac Hunter                 WCOC          M10      25:05      99
2nd     James Birkinshaw             WCOC          M14      25:35      98
3rd     Myrtle Ashworth              WCOC          W10      27:01      97
4th     Gregory Clough                                      28:48
5th     Robin Leech                  LOC           M12      33:50      96
6th     Alice Thomas                 LOC           W12      34:20      95
7th     Ben Thomas                   LOC           M10      37:23      94
8th     Henry Bangham                LOC           M12      39:34      93
9th     Owen Baxendale               LOC                    40:35      92