Cumbrian Galoppen 2014

Watermillock - 11th May 2014

 [Lakes-O Front Page]   [2014 Galoppen]

 

                    Brown                                 8.2km 385m                                           26

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 Jonny Malley                          SHUOC        M21             55:01

2nd                 Rhys Findlay-Robinson                 LOC          M21             55:35                99

3rd                 Steve Birkinshaw                      WCOC         M45             58:19                98

4th                 Todd Oates                            LOC          M21             59:11                97

5th                 John Slater                           WCOC         M40             68:10                96

6th                 Chris Heppenstall                     LOC          M35             69:40                95

7th                 Andrew Bradley                        WCOC         M50             70:22                94

8th                 Mike Harrison                         WCOC         M40             71:36                93

9th                 Chris Hope                            WCOC         M35             72:28                92

10th                Pete Nelson                           WCOC         M60             72:31                91

11th                Daniel Parker                         BL           M50             73:22                90

12th                Heather Burrows                       LOC          W21             74:04                89

13th                Ian Cumpstey                          JOK          M35             75:30

14th                Alan Irving                           WCOC         M45             75:37                88

15th                James Daplyn                          BL           M21             76:28                87

16th                Karen Parker                          BL           W50             76:33                86

17th                Steven Breeze                         WCOC         M40             76:59                85

18th                Colin Valentine                       WCOC         M50             80:27                84

19th                Darren Baker                          DEE          M45             81:09

20th                Martin Skinner                        WCOC         M50             82:34                83

21st                Richard Wilson                        LOC          M60             88:08                82

22nd                Susan Skinner                         WCOC         W50             88:22                81

23rd                Ian Murgatroyd                        SOLWAY       M50             90:50

24th                Derek Fryer                           LOC          M60             95:00                80

25th                Stephen Edge                          LOC          M50            105:06                79

26th                Ray Johnstone                         WCOC         M60            117:11                78

 

                    Blue                                  6km 320m                                             40

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 David Spencer                         WCOC         M45             46:28                99

2nd                 Simon Hunter                          WCOC         M45             46:53                98

3rd                 Matthew Rooke                         LOC          M21             47:59                97

4th                 Alastair Thomas                       WCOC         M14             49:27                96

5th                 Michael Billinghurst                  WCOC         M50             49:31                95

6th                 Rebecca Rooke                         SROC         W21             49:57

7th                 Rob Stein                             WCOC         M21             50:44                94

8th                 Jeff Goodwin                          WCOC         M50             54:02                93

9th                 Richard Lecky-Thompson                LOC          M50             54:57                92

10th                Nick Howlett                          LOC          M45             55:32                91

11th                David White                           IND          M40             56:19

12th                Andy Lewsley                          BL           M55             56:55                90

13th                Howard Leslie                         WCOC         M50             57:11                89

14th                Stuart Parker                         WAROC        M50             58:12                88

15th                Simon Hunt                            BL           M45             59:13                87

16th                Stuart Graham                         SOLWAY       M45             59:47

17th                Russell Cannon                        LOC          M50             60:27                86

18th                Mark Simmonds                         LOC          M50             62:01                85

19th                George Hare                           NATO         M50             64:16

20th                Stella Lewsley                        BL           W60             64:24                84

21st                Rebekah Beadle                        LOC          W50             64:56                83

22nd                Ron Kenyon                            BL           M60             65:41                82

23rd                Debbie Thompson                       BL           W55             66:12                81

24th                George Hudson-Chang                   LOC          M16             66:34                80

25th                Angela Jackson                        WCOC         W35             66:35                79

26th                Robin Thomas                          BL           M60             66:53                78

27th                David Downes                          WCOC         M60             67:55                77

28th                Emily Brown                           BL           W16             69:11                76

29th                Lynne Thomas                          WCOC         W40             70:36                75

30th                Stephen Farthing                      BL           M50             71:01                74

31st                Nick Moore                            WCOC         M55             71:54                73

32nd                Raymond Wren                          BL           M65             72:48                72

33rd                Bob Barnby                            WCOC         M65             73:03                71

34th                Cliff Etherden                        LOC          M65             73:48                70

35th                John Nash                             LOC          M60             73:53                69

36th                Hannah Bradley                        WCOC         W20             76:07                68

37th                Simon Filmore                         LOC          M55             76:51                67

38th                Steve Burge                           LOC          M70             79:50                66

39th                Tim Donovan                           WAROC        M50             81:42                65

m3                  Judy Burge                            LOC          W55

 

                    Green                                 4.5km 275m                                           55

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 Daniel Spencer                        WCOC         M14             44:44                99

2nd                 Adam Bennett                          BL           M40             45:58                98

3rd                 Roger Thomas                          WCOC         M50             47:56                97

4th                 Sarah Atkinson                        LOC          W21             49:45                96

5th                 Lois Jefferson                        LOC          W18             52:22                95

6th                 Tony Duncan                           WCOC         M70             52:24                94

7th                 Iain Stemp                            WAOC         M45             53:00

8th                 Sam Yates                             LOC          M16             53:23                93

9th                 Stephen Richards                      SELOC        M60             53:30

10th                Paul Johnson                          BL           M60             53:38                92

11th                Anne Burbidge                         WCOC         W50             54:27                91

12th                John Robinson                         WCH          M60             54:55

13th                Grace Pugh                            LOC          W16             55:39                90

14th                Jane Malley                           NATO         W50             56:03

15th                Richard Cummings                      WCOC         M55             57:41                89

16th                Ian Teasdale                          WCOC         M50             58:15                88

17th                David Rawle                           BL           M45             58:52                87

18th                Dave Neild                            LOC          M65             59:01                86

19th                Michael Pearson                       WCOC         M70             59:11                85

20th                Richard Evans                         BL           M60             60:52                84

21st                Debbie Watson                         WCOC         W55             61:23                83

22nd                Philip Nichols                        BL           M55             61:38                82

23rd                Lindsey Bayles                        LOC          W50             61:44                81

24th                Syd Thomas                            WCOC         M60             62:11                80

25th                Helen Neild                           LOC          W65             62:26                79

26th                Tom Barkas                            SROC         M65             62:35

27th                Mary Rack                             NATO         W55             64:51

28th                Janet Nash                            LOC          W60             65:18                78

29th                Jane Ligema                           LOC          W45             66:42                77

30th                Kim Leslie                            WCOC         W50             67:10                76

31st                Paul David Williams                   BL           M60             67:33                75

32nd                Mike Cumpstey                         BL           M65             67:47                74

33rd                Jonathan Eaton                        WCOC         M55             67:58                73

34th                John Pullin                           LOC          M65             68:51                72

35th                Judith Filmore                        LOC          W55             69:06                71

36th                Gerry Garvey                          BL           M45             70:52                70

37th                Mary Barron                           LOC          W16             71:27                69

38th                Neil Morley                           BL           M55             71:30                68

39th                Joan Cumpstey                         BL           W65             74:51                67

40th                Dick Whitworth                        BL           M75             75:39                66

41st                Sarah Chaudhri                        WCOC         W50             77:54                65

42nd                Chris Whitby                          WCOC         M45             79:12                64

43rd                Anne Wilson                           LOC          W60             81:43                63

44th                Jeff Powell Davies                    BL           M21             82:22                62

45th                Deborah Goodwin                       WCOC         W50             82:43                61

46th                Diana Mitchell                        BL           W65             83:18                60

47th                Dale Colclough                        IND          M50             87:31

48th                Dave Walton                           LOC          M60             95:28                59

49th                Brian Carey                           SELOC        M55             96:09

50th                Clyde Mitchell                        BL           M70            105:42                58

51st                Stuart Anders                         SELOC        M21            141:38

m3                  Daisy Fletcher-Cooney                 LOC          W16

w9                  Fran McDonald                         WCOC         W60

m5                  Elaine Sutton                         DEE          W45

m4 m9-10 m13-14     Carol Graham                          SOLWAY       W45

 

                    Short Green                           2.9km 175m                                           20

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 Harry Scott                           LOC          M14             37:02                99

2nd                 Rachel Osborn                         WAROC        W40             39:44                98

3rd                 Catherine Wetherfield                 WCOC         W50             45:09                97

4th                 Stan Johnston                         LOC          M75             47:42                96

5th                 Karen Blackburn                       BL           W65             48:36                95

6th                 Jane Yates                            IND          W45             49:27

7th                 Robin Stansfield                      BL           M70             49:45                94

8th                 Richard Day                           LOC          M70             51:06                93

9th                 Elizabeth Farthing                    BL           W45             51:07                92

10th                Louise Wilson                         BL           W70             55:03                91

11th                Richard Goodwin                       WCOC         M55             58:55                90

12th                Verena Johnston                       LOC          W80             60:43                89

13th                Seb White                             WCOC         M16             61:19                88

14th                David Lee                             NGOC         M75             62:50

15th                Anita Evans                           BL           W60             62:56                87

16th                Mike Atherton                         LOC          M70             64:26                86

17th                Vanessa Brierley                      WCOC         W45             68:32                85

18th                Marguerite Pennell                    WCOC         W70             71:36                84

19th                Kate Kilpatrick                       BL           W40             73:10                83

20th                Angela Whitworth                      BL           W70             88:44                82

 

                    Light Green                           3.6km 225m                                           18

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 Alex Foster                           LOC          M14             38:07                99

2nd                 Niamh Hunter                          WCOC         W14             40:34                98

3rd                 Jack Caine                            LOC          M16             44:10                97

4th                 Rosie Spencer                         WCOC         W12             45:17                96

5th                 Anna Lister                           LOC          W14             47:00                95

6th                 Megan Bartlett                        LOC          W14             50:30                94

7th                 Victor Nicholson-Sopwith              LOC          M14             52:54                93

8th                 Ben Goodwin                           WCOC         M14             54:22                92

9th                 Joseph Goodwin                        WCOC         M14             60:37                91

10th                Isobel Williamson                     LOC          W60             63:06                90

11th                Alexandra Hare                        NATO         W14             68:27

12th                Izzy White                            WCOC         W14             71:27                89

13th                Polly Allen                           LOC          W14             71:46                88

14th                Jennie Garbutt                        IND          W21             75:53

15th                Jane Hunter                           WCOC         W45             76:16                87

16th                Philip Shrimpton                      LOC          M14             76:47                86

17th                Alex Christian                        LOC          M14             84:50                85

m8-12               Eilidh Miller                         LOC          W14

 

                    Orange                                2.5km 175m                                           18

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 Caitlin Irving                        WCOC         W12             27:02                99

n/c                 Ellie Simmonds                        LOC          W12             29:32:002nd Run

2nd                 Henry Teasdale                        WCOC         M12             29:34                98

3rd                 Zoe Graham                            SOLWAY       W12             32:11

4th                 Denise Broom                          IND          W50             32:30

5th                 Nicolette Carey                       SELOC        W50             35:03

6th                 Milo Williamson                       LOC          M12             35:10                97

7th                 Daniel Lister                         LOC          M12             35:13                96

8th                 Jonty Goodwin                         WCOC         M12             40:37                95

9th                 Joe Ligema                            LOC          M9              42:26                94

10th                Alice Naylor                          IND          W12             42:28

11th                Carys Thomas                          WCOC         W12             44:30                93

12th                Liz Lecky-Thompson                    LOC          W50             47:22                92

13th                Harriet Wood                          LOC          W14             50:45                91

14th                Ellie Farthing + Islay Aitken         BL           W10             57:14

15th                Suzanne Morley                        BL           W16             65:16                90

w1                  Susan Findlay-Robinson                WCH          W60

m1-5                Mary Kyle                             LOC          W14

 

                    Yellow                                1.7km 80m                                            15

Pos                 Name                                  Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st                 Ellie Simmonds                        LOC          W12             15:46                99

n/c                 Daniel Lister                         LOC          M12             18:282nd Run

2nd                 Wilfrid Teasdale                      WCOC         M10             18:49                98

3rd                 Madeleine White                       WCOC         W12             20:06                97

n/c                 Harriet Wood                          LOC          W14             21:492nd Run

4th                 Isaac Hunter                          WCOC         M10             23:08                96

5th                 Norman Jackman                        IND          M7              23:19

n/c                 Mary Kyle                             LOC          W14             24:18:002nd Run

6th                 George Jackman                        IND          M5              25:00

n/c                 Milo Williamson                       LOC          M12             25:11:002nd Run

7th                 Tomas Rawle                           BL           M10             26:24                95

8th                 Robert Farthing                       BL           M10             29:19                94

9th                 Rebecca Lee                           IND          W10             36:47

10th                Maisy Yates                           IND          W10             36:53

11th                Sam Hunt                              BL           M10             43:13                93