Cumbrian Galoppen 2014

Threlkeld - 18th May 2014

 [Lakes-O Front Page]   [2014 Galoppen]

 

                              Brown                       8.41km 300m                                           29

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Lewis Taylor                WCOC          M21             60:30                99

2nd                           Simon Hunter                WCOC          M45             61:12                98

3rd                           Ian Cumpstey                JOK           M35             66:06

4th                           John Slater                 WCOC          M40             66:34                97

5th                           Daniel Parker               BL            M50             70:09                96

6th                           Iain Smith-Ward             LOC           M45             70:52                95

7th                           Alastair Mackenzie          CLOK          M55             72:51

8th                           James Walsh                 SROC          M21             74:13

9th                           Francis Shillitoe           NATO          M40             74:15

10th                          Paul Gaines                 BL            M40             74:36                94

11th                          Chris Heppenstall           LOC           M35             76:30                93

12th                          Sarah Jones                 LOC           W18             77:34                92

13th                          Colin Valentine             WCOC          M50             78:06                91

14th                          Martin Skinner              WCOC          M50             78:12                90

15th                          Karen Parker                BL            W50             79:29                89

16th                          Kate Charles                WCOC          W45             80:15                88

17th                          Alan Irving                 WCOC          M45             81:05                87

18th                          Steven Breeze               WCOC          M40             81:22                86

19th                          Ben Turner                  NO CLUB       M21             82:58

20th                          Richard Wilson              LOC           M60             83:46                85

21st                          Susan Skinner               WCOC          W50             89:50                84

22nd                          John Taylor                 SROC          M65             92:04

23rd                          Patrick Boggon              NO CLUB       M45             95:42

24th                          Sabrina Verjee              NO CLUB       W21             95:59

25th                          Laurence Ormerod            NO CLUB       M55             97:33

26th                          Rob Bailey                  CLOK          M55            100:10

27th                          Derek Fryer                 LOC           M60            100:33                83

28th                          Stephen Edge                LOC           M50            121:49                82

m4                            Simon Oxley                 SROC          M55             94:31

 

                              Blue                        5.99km 250m                                           53

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Michael Billinghurst        WCOC          M50             46:55                99

2nd                           David Spencer               WCOC          M45             47:16                98

3rd                           Matthew Rooke               LOC           M21             48:34                97

4th                           Heather Burrows             LOC           W21             53:28                96

5th                           Jeff Goodwin                WCOC          M50             54:00                95

6th                           Bob Dredge                  WCH           M60             55:28

7th                           Allan Williams              WCH           M45             55:38

8th                           Alastair Thomas             WCOC          M14             55:48                94

9th                           Howard Leslie               WCOC          M50             56:12                93

10th                          Paul Roome                  SROC          M21             58:42

11th                          Andy Lewsley                BL            M55             58:44                92

12th                          Graham Watson               WCOC          M50             59:09                91

13th                          Paul Johnson                BL            M60             59:14                90

14th                          Mark Simmonds               LOC           M50             59:30                89

15th                          Jo Cleary                   LOC           W50             59:38                88

16th                          George Hare                 NATO          M50             59:53

17th                          Noah Howlett                LOC           M16             60:00                87

18th                          Emily Brown                 BL            W16             60:31                86

19th                          Chris Emerson               WCOC          M60             61:00                85

20th                          Stella Lewsley              BL            W60             61:01                84

21st                          Lindsey Bayles              LOC           W50             61:48                83

22nd                          Russell Cannon              LOC           M50             62:09                82

23rd                          Raymond Wren                BL            M65             62:18                81

24th                          Rick Browne                 LOC           M60             62:45                80

25th                          Nick Moore                  WCOC          M55             63:41                79

26th                          Simon Lewis                 LOC           M45             64:10                78

27th                          David Downes                WCOC          M60             64:25                77

28th                          Bob Barnby                  WCOC          M65             64:40                76

29th                          Richard Davies                            M55             64:57

30th                          Tim Donovan                 WAROC         M50             65:06                75

31st                          Dave Neild                  LOC           M65             65:41                74

32nd                          Nick Howlett                LOC           M45             65:53                73

33rd                          Neil Cameron                NGOC          M65             66:39

34th                          Robin Thomas                BL            M60             68:44                72

35th                          Antony Richardson           LOC           M65             68:52                71

36th                          Lois Jefferson              LOC           W18             70:17                70

37th                          Lynne Thomas                WCOC          W40             74:15                69

38th                          Allen Barnes                CLARO         M70             74:20

39th                          John Nash                   LOC           M60             74:57                68

40th                          Bob Cooper                  NN            M65             75:31

41st                          Stewart Forsyth             SROC          M55             76:51

42nd                          Debbie Thompson             BL            W55             77:16                67

43rd                          Mike Cumpstey               BL            M65             77:54                66

44th                          Hannah Bradley              WCOC          W20             79:02                65

45th                          Pauline Richardson          LOC           W55             79:48                64

46th                          Joanne Taylor               SROC          W50             81:07

47th                          Simon Filmore               LOC           M55             81:16                63

48th                          Sarah Atkinson              LOC           W21             82:40                62

49th                          Richard Evans               BL            M60             86:19                61

50th                          Linda Hayles                EPOC          W60             88:51

51st                          Chris Lates                 BL            M70             95:09                60

m9-14                         Rob Stein                   WCOC          M21             63:02

m10-15                        Ian Lowles                  WCOC          M45             89:42

 

                              Green                       4.08km 250m                                           59

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Daniel Spencer              WCOC          M14             38:45                99

2nd                           Michael Pearson             WCOC          M70             41:59                98

3rd                           Roger Thomas                WCOC          M50             43:01                97

4th                           Alex O'Donovan              LOC           M14             44:55                96

5th                           Martyn Roome                SROC          M60             46:22

6th                           Tony Duncan                 WCOC          M70             47:12                95

7th                           Ian Teasdale                WCOC          M50             47:32                94

8th                           Sam Yates                   LOC           M16             48:39                93

9th                           Debbie Watson               WCOC          W55             49:17                92

10th                          Jenny Wren                  BL            W60             50:51                91

11th                          David Binks                 WAROC         M65             51:15                90

12th                          Andrew Smith                LOC           M65             51:19                89

13th                          Emma Moody                  WCOC          W45             51:29                88

14th                          Ann Cummings                WCOC          W55             51:35                87

15th                          Anne Burbidge               WCOC          W50             53:52                86

16th                          Grace Pugh                  LOC                           53:59                85

17th=                         Jackie Chapman              LOC           W55             54:16                84

17th=                         Richard Cummings            WCOC          M55             54:16                83

19th                          Julia Laverack              WAROC         W50             54:17                82

20th                          Miriam Rosen                SROC          W65             54:46

21st                          Joan Cumpstey               BL            W65             55:28                81

22nd                          Gill Browne                 LOC           W55             55:34                80

23rd                          Jonathan Eaton              WCOC          M55             55:48                79

24th                          Jack Caine                  LOC           M16             56:02                78

25th                          John Pullin                 LOC           M65             56:19                77

26th                          Judy Burge                  LOC           W55             56:31                76

27th=                         Fran McDonald               WCOC          W60             56:47                75

27th=                         Tom Barkas                  SROC          M65             56:47

29th                          Dave McQuillen              SOLWAY        M70             57:21

30th                          Philip Gager                SROC          M65             57:49

31st                          Bill Hyslop                 SROC          M70             58:18

32nd=                         Janet Nash                  LOC           W60             58:37                74

32nd=                         Fiona Newby                 LOC           W14             58:37                73

34th                          Helen Neild                 LOC           W65             59:52                72

35th                          David Rosen                 SROC          M60             60:04

36th                          Philip Nichols              BL            M55             61:11                71

37th                          Syd Thomas                  WCOC          M60             61:15                70

38th                          Joyce Rammell               SOLWAY        W65             61:48

39th                          Judy Johnson                BL            W60             63:17                69

40th                          William Dehany              CLOK          M60             67:14

41st                          Neil Morley                 BL            M55             68:14                68

42nd                          Barry Harrison              CLOK          M75             68:38

43rd                          Dick Whitworth              BL            M75             68:55                67

44th                          Gerry Garvey                BL            M45             69:27                66

45th                          Anne Wilson                 LOC           W60             69:50                65

46th                          Diana Mitchell              BL            W65             71:31                64

47th                          Jackie Barnes               CLARO         W65             73:08

48th                          Katharine Horder            WCOC          W50             74:11                63

49th                          Dave Walton                 LOC           M60             74:49                62

50th                          Isla Mathieson              CLOK          W45             75:06

51st                          Anita Evans                 BL            W60             75:48                61

52nd                          Caroline Mackenzie          CLOK          W50             84:48

53rd                          Joan Selby                  CLOK          W70             86:48

54th                          Judith Filmore              LOC           W55             88:08                60

55th                          Deborah Goodwin             WCOC          W50             92:48                59

56th                          Neil Croasdell              EPOC          M65            109:11

m11                           Clyde Mitchell              BL            M70             72:09

m1-3 m5-6 w8 m10-11 w13       Tom Ormerod                 NO CLUB       M17            105:27

 

                              Short Green                 2.62km 150m                                           15

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Steve Telford               WCOC          M50             33:29                99

2nd                           Vanessa Brierley            WCOC          W45             39:17                98

3rd                           Catherine Wetherfield       WCOC          W50             39:39                97

4th                           Paul Tickner                WCOC          M55             42:21                96

5th                           Richard Goodwin             WCOC          M55             45:21                95

6th                           Helen Finlayson             DVO           W65             46:13

7th                           Jane Yates                  BL            W45             47:04                94

8th                           Richard Day                 LOC           M70             54:33                93

9th                           Helen Morley                BL            W50             63:28                92

10th                          Jane McQuillen              SOLWAY        W70             73:33

11th                          Angela Whitworth            BL            W70             79:33                91

12th                          Eileen Bedwell              CLOK          W80             94:01

13th                          Sebastian White             WCOC          M16             94:15                90

m1-5 m7-9                     Jean Sinclair               AIRE          W45             40:03

m5                            Kim Leslie                  WCOC          W50             52:37

 

                              Light Green                 3.18km 125m                                           19

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Alex Foster                 LOC                           26:24                99

2nd=                          Ben Breeze                  WCOC          M14             29:54                98

2nd=                          Ryan Smith                  LOC                           29:54                97

4th                           Selwyn Wright               LOC           M55             32:39                96

5th                           Niamh Hunter                WCOC          W14             34:04                95

6th                           Heather Ball                LOC                           37:39                94

7th                           Rebecca Rooke               SROC          W21             38:11

8th                           Philip Shrimpton            LOC                           38:41                93

9th                           Joe Goodwin                 WCOC          M14             39:29                92

10th                          Matilda Tiribocci           LOC                           39:38                91

11th                          Ben Goodwin                 WCOC          M14             39:57                90

12th                          Alex Christian              LOC                           41:22                89

13th                          Megan Bartlett              LOC           W14             41:51                88

14th                          Francis Smith-Ward          LOC                           44:29                87

15th                          KatieLewis                  NO CLUB       W14             44:36

16th                          Kim Sanderson               NATO          W35             45:26

17th                          Izzy White                  WCOC          W14             56:31                86

18th                          Sharron Lewis               NO CLUB       W45             64:50

19th                          Dympna White                WCOC          W45             74:30

 

                              Orange                      2.64km 100m                                           13

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Henry Teasdale              WCOC          M12             29:40                99

2nd                           Daniel Lister               LOC                           31:25                98

3rd                           Caitlin Irving              WCOC          W12             31:59                97

n/c                           Ellie Simmonds              LOC           W12             37:26:002nd Run

4th                           Carys Thomas                WCOC          W12             37:30                96

5th                           Suzanne Morley              BL            W16             42:39                95

6th                           Jonty Goodwin               WCOC          M12             42:54                94

7th                           Sam Hunt                    BL            M10             44:52                93

8th                           Jessica Breeze              WCOC          W12             47:08                92

9th                           Holly Wicks                 LOC                           48:22                91

10th                          Lucy Procter                LOC                           48:28                90

11th                          Elizabeth Morley            BL            W14             62:55                89

m11                           Mary Kyle                   LOC                           58:59

 

                              Yellow                      1.96km 100m                                           10

Pos                           Name                        Club          Age Class   Time        Galoppen Score

1st                           Ellie Simmonds              LOC           W12             18:26                99

2nd                           Wilfrid Teasdale            WCOC          M10             19:20                98

3rd                           Maddy White                 WCOC          W12             22:24                97

4th                           Isaac Hunter                WCOC          M10             27:37                96

5th                           Maisy Yates                 BL            W10             30:18                95

6th                           Ben Sanderson               NATO          M8              30:38

7th                           Katie Poynton                                             31:51

8th                           Lewis Yates                 BL            M10             34:28                94

9th                           Alexander Hunt              BL            M5              39:53                93

10th                          Oscar Sanderson             NATO                          44:21