Cumbrian Galoppen 2014

Penrith Beacon - 12th October 2014

 [Lakes-O Front Page]   [2014 Galoppen]

            Brown                       8.9km 195m                                           21

Pos         Name                        Club         Age Class   Time        Galoppen Score

1st         Duncan Archer               CLOK         M35             66:54

2nd         Mike McIver                 LOC          M21             74:42                99

3rd         Shane Ohly                  KERNO        M35             81:28

4th         Steve Birkinshaw            WCOC         M45             84:31                98

5th         Simon Hunter                WCOC         M45             86:44                97

6th         Pippa Archer                CLOK         W35             90:34

7th         Francis Shillitoe           NATO         M40             93:36

8th         Alastair Mackenzie          CLOK         M55             93:56

9th         Ian Cumpstey                JOK          M35             94:44

10th        Alan Irving                 WCOC         M45             96:07                96

11th        Mike Harrison               WCOC         M40             98:10                95

12th        Daniel Parker               BL           M50             99:51                94

13th        Jonathan Brown              BL           M45            101:22                93

14th        Karen Parker                BL           W50            103:08                92

15th        Helen Ockenden              SROC         W18            105:13

16th        Steve Lang                  MDOC         M40            106:47

17th        Hannah Cleary-Hughes        LOC          W18            107:13                91

18th        Richard Wilson              LOC          M60            108:50                90

19th        Ian Murgatroyd              SOLWAY       M50            120:23

20th        Geoff Clarke                LOC          M21            127:08                89

21st        Ian Peerless                CLOK         M55            150:36

 

            Blue                        5.9km 160m                                           51

Pos         Name                        Club         Age Class   Time

1st         Jonny Malley                EBOR         M21             56:07

2nd         Duncan Innes                BOK          M50             65:16

3rd         Rebecca Rooke               SROC         W21             65:43

4th         George Hare                 NATO         M50             66:44

5th         Julian Lailey               SROC         M65             67:57

6th         Kim Baxter                  SYO          W35             68:42

7th         Richard Baxter              SYO          M45             69:13

8th         Nick Howlett                LOC          M45             70:39                99

9th         Matthew Rooke               LOC          M21             71:47                98

10th        Gavin Smith                 SROC         M55             71:56

11th        Noah Howlett                LOC          M16             72:55                97

12th        Robert McKenna              NN           M60             73:02

13th        John Taylor                 WCOC         M50             73:53                96

14th        Lynne Thomas                WCOC         W40             76:09                95

15th        Steven Breeze               WCOC         M40             77:19                94

16th        Darren Baker                DEE          M45             79:29

17th        Emily Brown                 BL           W16             79:49                93

18th        Ian Lowles                  WCOC         M45             80:45                92

19th        Cliff Etherden              LOC          M65             80:52                91

20th        Simon Filmore               LOC          M55             82:56                90

21st        Katherine Lowles            WCOC         W16             83:17                89

22nd        Jeff Goodwin                WCOC         M50             84:23                88

23rd        Mary Ockenden               SROC         W55             84:30

24th        Rob Bailey                  CLOK         M55             85:21

25th        Debbie Thompson             BL           W55             86:43                87

26th        Norman French               LOC          M65             87:50                86

27th        Bob Cooper                  NN           M65             90:02

28th        Dave Neild                  LOC          M65             90:36                85

29th        Jo Cleary                   LOC          W50             91:12                84

30th        Alastair Murgatroyd         SOLWAY       M21             91:22

31st        Stuart Graham               SOLWAY       M45             96:19

32nd=       Lindsey Bayles              LOC          W50             98:19                83

32nd=       Bill Hyslop                 SROC         M70             98:19

34th        Matthew Allen               IND          M21             99:37

35th        Richard Evans               BL           M60            100:18                82

36th        Tom Barkas                  SROC         M65            102:32

37th        Tony Duncan                 WCOC         M70            103:17                81

38th        Ali Clark                   BL           W35            104:04                80

39th        Stephen Farthing            BL           M50            111:28                79

40th        Paul David Williams         BL           M60            112:14                78

41st        Calum Mitchell              LOC          M16            114:11                77

42nd        Anne Ockenden               SROC         W16            124:44

43rd        Philip Gager                SROC         M65            136:45

m7-17       Christine Farr              SWOC         W35             39:04

m8-17       Rob Stein                   WCOC         M21             43:08

m8-17       Cerys Jones                 LOC          W21             43:19

m2-17       Frances Brown               FVO          W20             45:51

m14         Adrian Barnes               NATO         M60             75:40

m14         Christine Goulding          BL           W50             85:49

m14-17      Angela Jackson              WCOC         W35            112:32

w5          Anne Wilson                 LOC          W60            121:00

 

            Green                       4.4km 100m                                           42

Pos         Name                        Club         Age Class   Time

1st         Daniel Spencer              WCOC         M14             49:13                99

2nd         Harry Scott                 LOC          M14             51:15                98

3rd         Sam Yates                   LOC          M16             54:12                97

4th         Michael Pearson             WCOC         M70             54:13                96

5th         Richard Towler              LOC          M65             55:32                95

6th         Ian Teasdale                WCOC         M50             59:31                94

7th         Julia Laverack              WAROC        W50             61:15                93

8th         Roger Jackson               WCOC         M65             65:35                92

9th         David Fenwick               WCOC         M70             67:15                91

10th        Alexander O'Donovan         LOC          M14             69:11                90

11th        Martin Powell               LOC          M60             70:33                89

12th        Ben Breeze                  WCOC         M14             71:33                88

13th        Gill Browne                 LOC          W55             72:17                87

14th        Neil Morley                 BL           M55             72:47                86

15th        Robert Forster              LOC          M70             73:03                85

16th        Jill Smith                  EBOR         W60             76:00

17th        Mary Rack                   NATO         W55             76:17

18th        Paul Tickner                WCOC         M55             76:37                84

19th        Deborah Goodwin             WCOC         W50             76:44                83

20th        David Rawle                 BL           M45             79:03                82

21st        Caroline Mackenzie          CLOK         W50             80:09

22nd        Niamh Hunter                WCOC         W14             81:19                81

23rd        Robert Holder               WCOC         M60             82:28                80

24th        Jack Caine                  LOC          M16             84:07                79

25th        Chris Lates                 BL           M70             85:25                78

26th        Isla Mathieson              CLOK         W45             86:24

27th        Ryan Smith                  LOC          M16             89:00                77

28th        Fran McDonald               WCOC         W60             89:08                76

29th        Rachel Powell               LOC          W45             90:20                75

30th        Diana McClure               LOC          W60             91:10                74

31st        Dick Whitworth              BL           M75             91:58                73

32nd        Joe Goodwin                 WCOC         M14             94:11                72

33rd        Helen Neild                 LOC          W65            100:28                71

34th        Janet Nash                  LOC          W60            100:46                70

35th        Anita Evans                 BL           W60            104:28                69

36th        Mike Cumpstey               BL           M65            113:28                68

37th        Angela Whitworth            BL           W70            117:39                67

38th        Sarah Hiscoke               BL           W50            119:23                66

39th        Isabel Berry                BL           W21            121:23                65

40th        Judith Filmore              LOC          W55            124:40                64

41st        Jonathan Eaton              WCOC         M55            133:11                63

m9-15       Sophie Roberts              SROC         W18             95:37

 

            Short Green                 2.9km 55m                                            17

Pos         Name                        Club         Age Class   Time

1st         Catherine Wetherfield       WCOC         W50             44:29                99

2nd         Vanessa Brierley            WCOC         W45             48:22                98

3rd         Stan Johnston               LOC          M75             48:29                97

4th         Jane Yates                  BL           W45             48:41                96

5th         Robin Stansfield            BL           M70             54:52                95

6th         Ernie Williams              LEI          M70             55:37

7th         Kate Kilpatrick             BL           W40             60:02                94

8th         Mike Atherton               LOC          M70             63:39                93

9th         Ruth Halsey                 WAROC        W55             64:28

10th        Sally Rollo                 SOLWAY       W60             65:22

11th        Joan Selby                  CLOK         W70             65:37

12th        Jan Clenaghan               SOLWAY       W60             72:38

13th        Lesley Wornham              WCOC         W55             73:01                92

14th        Gillian Rowan-Wilde         PFO          W65             73:44

15th        Mike Fairburn               PFO          M75             77:27

16th        Helen Morley                BL           W50             84:11                91

m3-11       Norma Atherton              LOC          W70             40:12

 

            Light Green                 3.1km 65m                                            22

Pos         Name                        Club         Age Class   Time

1st         Ben Goodwin                 WCOC         M14             46:06                99

2nd         Fergus Velqueray            IND          M15             53:11

3rd         Anna Lister                 LOC          W14             59:25                98

4th         Lorraine Jackson            MDOC         W45             60:53

5th         Louis Morris                WCOC         M14             62:25                97

6th         Polly Allen                 LOC          W14             64:01                96

7th         Jess Ensoll                 LOC          W12             65:33                95

8th         Penny Clay                  IND          W45             66:24

9th         Adam Fraser                 IND          M21             70:26                94

10th        Verena Johnston             LOC          W80             71:00                93

11th        Alexandra Hare              NATO         W14             73:54

12th        Alison Rawle                BL           W45             76:40                92

13th        Anita Laird                 BL           W70             80:52                91

14th        Carol Graham                SOLWAY       W45             81:08

15th        Alison Stewart              IND          W50             92:56

n/c         Eve Pannone                 IND          W14             94:32

16th        Eve + Barney Pannone        IND          W13             94:35

17th        Anthony Barrable            RAFO         M70             95:35

18th        Eileen Bedwell              CLOK         W80            108:32

19th        Richard Courchee            LOC          M75            112:26                90

m9-12       Kim Sanderson               NATO         W35             77:40

m8 m10-12   Jane Hunter                 WCOC         W45             95:59

 

            Orange                      2.6km 35m                                            19

Pos         Name                        Club         Age Class   Time

1st         Joseph Sunley               WCOC         M12             21:32                99

2nd         Zoe Graham                  SOLWAY       W14             23:22

3rd=        Henry Teasdale              WCOC         M12             23:37                98

3rd=        Milo Williamson             LOC          M12             23:37                98

5th         Rosie Spencer               WCOC         W12             23:49                96

6th         Daniel Lister               LOC          M12             27:42                95

7th         Caitlin Irving              WCOC         W12             29:23                94

n/c         Merryn Stangroom                         W12             34:40

8th         Dylan Ruane                 IND          M9              34:41

9th         Dougal Velquarey            IND          M11             34:55

n/c         Ellie Simmonds              LOC          W12             34:58

10th        Carys Thomas                WCOC         W12             35:28                93

11th        Charles Weir                IND                          37:20

12th        Andrew Suddaby              BL           M75             45:14                92

13th        Elise Clarke +1             IND          W0              47:16

14th        Jessica Breeze              WCOC         W12             49:57                91

15th        Judy Suddaby                BL           W70             59:31                90

16th        I J Smith                   NATO         M85             64:04

m5 m9       Mary Kyle                   LOC          W14             57:43

 

            Yellow                      2.3km 25m                                            40

Pos         Name                        Club         Age Class   Time

1st         Merryn Stangroom                         W12             15:44                99

n/c         Fenton Wilson               LOC          M12             17:03

n/c         Milo Williamson             LOC          M12             17:19

2nd         Ellie Simmonds              LOC          W12             17:20                98

n/c         Harry O'Donovan             LOC          M12             17:21

n/c         Daniel Lister               LOC          M12             19:15

3rd         Ewan Simpson                BL           M10             19:28                97

4th         Wilfrid Teasdale            WCOC         M10             21:08                96

n/c         Aurora Park                 LOC          W12             21:28

5th         Thomas Rawle                BL           M10             21:28                95

n/c         Toby Cody                   LOC          M12             21:34

6th         Isabel Sunley               WCOC         W10             22:35                94

7th         Sam Hunt                    BL           M10             22:42                93

8th         Isaac Hunter                WCOC         M10             24:46                92

9th         Casey Norman                IND                          24:51

10th        Rosalind Weir               IND                          26:06

11th        Toby Cody                   LOC          M12             26:22                91

n/c         Eleanor Maddock             LOC          W12             28:17

12th        Oscar Sanderson             NATO         M6              29:07

13th        Alexander Hunt              BL           M5              29:59                90

14th        Family Hill                 IND                          31:50

15th        Max Ruane                   IND          M6              32:00

16th        Fenton Wilson               LOC          M12             32:10                89

n/c         Jess Ensoll                 LOC          W12             32:10

17th        Mary Kyle                   LOC          W14             32:15                88

18th        Eleanor Maddock             LOC          W12             33:50                87

19th        Oliver Rushton              LOC          M12             33:56                86

20th        Harry O'Donovan             LOC          M12             34:13                85

21st        Rhiannon Thomas             IND          W10             34:58

22nd        Rebecca Lee                 IND          W10             35:41

23rd        Maisie Yates                BL           W10             35:43                84

24th        Hazel Laverack              WAROC        W10             35:47

n/c         Oliver Rushton              LOC          M12             38:19

25th        Anna Ruane                  IND          W5              38:29

26th        Lewis Yates                 BL           W8              40:07                83

27th        Ella Baxter                 SYO          W5              42:31

28th        Thomas Hartley              BL           M2              67:01                82

m1          Aurora Park                 LOC          W12             20:37

m8          Benedict Sanderson          NATO         M8              21:59

m10         Sophie Evans                LOC          W12             35:08