Cumbrian Galoppen 2014

High Pike - 23rd March 2014

 [Lakes-O Front Page]   [2014 Galoppen]

 

            Brown                        9.2km 475m                                  23

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

1st         Andy Simpson                 OD           M40             64:36

2nd         John Slater                  WCOC         M40             69:05       99

3rd         Alastair Mackenzie           CLOK         M55             72:17

4th         James Daplyn                 BL           M21             73:45       98

5th         Mike Harrison                WCOC         M40             74:47       97

6th         Simon Hunter                 WCOC         M45             76:05       96

7th         Richard Lecky-Thompson       LOC          M50             76:16       95

8th         Alan Irving                  WCOC         M45             76:56       94

9th         Katie Wright                 LOC          W18             80:49       93

10th        Nicholas Evans               NOC          M50             81:01

11th        Martin Skinner               WCOC         M50             81:29       92

12th        Peter Stobbs                 PFO          M50             83:51

13th        Richard Wilson               LOC          M60             85:25       91

14th        Colin Valentine              WCOC         M50             85:27       90

15th        John Taylor                  SROC         M65             87:34

16th        Ray Johnstone                WCOC         M60             88:40       89

17th        Heather Hartman              INT          W40             89:05

18th        Simon Austin                 LOC          M21             91:20       88

19th        Susan Skinner                WCOC         W50             91:58       87

20th        Stephen Edge                 LOC          M50             95:11       86

21st        Mark Edwards                 SROC         M45             95:32

22nd        Alan Hartley                 BL           M40             99:15       85

23rd        Malcolm Ruckledge            WCOC         M70            124:21       84

 

            Blue                         6.4km 350m                                  52

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

1st         David Spencer                WCOC         M45             47:00       99

2nd         Michael Billinghurst         WCOC         M50             52:59       98

3rd         Chris Heppenstall            LOC          M35             54:10       97

4th         Chris Emerson                WCOC         M60             55:29       96

5th         Gavin Smith                  SROC         M55             55:47

6th         Jeff Goodwin                 WCOC         M50             56:30       95

7th         Francis Shillitoe            NATO         M40             58:07

8th         Hugh Potter                  NATO         M45             58:11

9th         Howard Leslie                WCOC         M50             58:46       94

10th        Andy Lewsley                 BL           M55             58:56       93

11th        John Taylor                  WCOC         M50             59:06       92

12th        Graham Watson                WCOC         M50             59:18       91

13th        Rob Bailey                   CLOK         M55             59:19

14th        Kate Charles                 WCOC         W45             60:07       90

15th        Steven Breeze                WCOC         M40             60:27       89

16th        Stuart Parker                WAROC        M50             61:17       88

17th        Julian Lailey                SROC         M65             61:58

18th        Karina Hemingway             WCOC         W18             62:31       87

19th=       Christine Goulding           BL           W50             63:55       86

19th=       David Allison                STAG         M50             63:55

21st        Stuart Graham                SOLWAY       M45             64:05

22nd        Toni O'Donovan               OD           W35             64:32

23rd        Ian Lowles                   WCOC         M45             65:26       85

24th        Bob Cooper                   NN           M65             65:32

25th        Russel Cannon                LOC          M50             65:51       84

26th        Mike Hind                    CLARO        M60             66:02

27th        Bob Barnby                   WCOC         M65             66:55       83

28th        Angela Jackson               WCOC         W35             68:02       82

29th        Joanne Taylor                SROC         W50             68:48

30th        Robin Thomas                 BL           M60             69:51

31st        Tim Donovan                  WAROC        M50             70:03       81

32nd        Simon Filmore                LOC          M55             70:33       80

33rd        Dave Bodecott                             M60             71:02

34th        Judith Wood                  PFO          W50             71:10

35th        Mark Simmonds                LOC          M50             71:44       79

36th        Neil O'Gorman                TAY          M40             71:51

37th        Bill Hyslop                  SROC         M70             73:19

38th        Luke Stangroom               LOC                          73:56       78

39th        John Ward                    OD           M65             74:01

40th        John Nash                    LOC          M60             74:07       77

n/c         Heather Burrows              LOC          W21             76:10

41st        Hannah Cleary-Hughes         LOC          W18             76:10       76

42nd        Raymond Wren                 BL           M65             77:58       75

43rd        Roy McGregor                 SROC         M45             78:54

44th        David Rawle                  BL           M45             79:07       74

45th        Stephen Farthing             BL           M50             79:27       73

46th        Janet Evans                  NOC          W50             80:30

47th        Isabel Berry                 BL           W21             81:39       72

48th        Edward Nicholson             NOC          M55             84:42

49th        Anne Wilson                  LOC          W60             90:14       71

50th        Mike Cumpstey                BL           M65             94:36       70

m8          Ian Williams                 SELOC        M21             81:19

 

            Green                        4.5km 275m                                  58

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

1st         Phillip Batts                CLOK         M50             39:35

2nd         Michael Pearson              WCOC         M70             42:29       99

3rd         Ann Cummings                 WCOC         W55             44:11       98

4th         Tony Duncan                  WCOC         M70             45:07       97

5th         Roger Thomas                 WCOC         M50             45:17       96

6th         Stella Lewsley               BL           W60             46:04       95

7th         Richard Tiley                LOC          M55             46:05       94

8th         Steven McHarg                INT          M21             46:22

9th         Lynne Thomas                 WCOC         W40             46:25       93

10th        Ged Hagan                    WCOC         M55             46:36       92

11th        Roger Jackson                WCOC         M65             46:58       91

12th        Debbie Watson                WCOC         W55             47:46       90

13th        Matthew Blockley             WCOC         M16             48:36       89

14th        Jackie Chapman               LOC          W55             48:42       88

15th        Selwyn Wright                LOC          M55             48:58       87

16th        Daisy Flecther-Coone         LOC          W16             49:08       86

17th        Richard Cummings             WCOC         M55             49:45       85

18th        Ian Teasdale                 WCOC         M50             49:53       84

19th=       Miriam Rosen                 SROC         W65             50:09

19th=       Chris Lates                  BL           M70             50:09       83

21st        Anne Burbidge                WCOC         W50             50:26       82

22nd        Judy Burge                   LOC          W55             50:44       81

23rd        Andrew McHarg                INT          M21             51:05

24th        Dave Neild                   LOC          M65             51:14       80

25th        Tom Barkas                   SROC         M65             51:36

26th        Alex Chaudhri                WCOC         M18             51:44       79

27th        Gill Browne                  LOC          W55             52:07       78

28th        Keith Henderson              WIM          M70             52:14

29th        Sarah Chaudhri               WCOC         W50             52:30       77

30th        Boris Spence                 NN           M60             52:33

31st        Matt Edge                    LOC          M18             52:45       76

32nd        Helen Neild                  LOC          W65             53:25       75

33rd        Anne Ockenden                SROC         W16             53:30

34th        Steve Burge                  LOC          M70             53:56       74

35th        Harry Scott                  LOC          M14             55:01       73

36th        David Rosen                  SROC         M60             55:33

37th        Philip Nichols               BL           M55             55:58       72

38th        Janet Nash                   LOC          W60             56:14       71

39th        Gerry Garvey                 BL           M45             56:31       70

40th        Paul Tickner                 WCOC         M55             57:06       69

41st        Liz Farthing                 BL           W45             57:45       68

42nd        Isla Mathieson               CLOK         W45             57:52

43rd        David Fenwick                WCOC         M70             58:18       67

44th        Jonathan Eaton               WCOC         M55             58:34       66

45th        Jim Mitchell                 PFO          M70             60:14

46th        Judith Filmore               LOC          W55             60:38       65

47th        Karen Blackburn              BL           W65             61:49       64

48th        Jonathan Austin              LOC          M21             62:41       63

49th        Niamh Hunter                 WCOC         W14             63:19       62

50th        Tim Moon                     CLARO        M65             65:11

51st        Juliet Bentley               SROC         W45             66:14

52nd        Joyce Woffindin              WCOC         W50             66:27       61

53rd        Julia Laverack               WAROC        W50             66:42       60

54th        Dick Whitworth               BL           M75             66:53       59

55th        Deborah Goodwin              WCOC         W50             70:26       58

56th        Joanne Williams              SELOC        W35             73:00

57th        Caroline Mackenzie           CLOK         W50             73:41

58th        Alan Heppenstall             LOC          M70             89:02       57

 

            Short Green                  3km 170m                                    28

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

1st         Steve Telford                WCOC         M50             34:37       99

2nd         Brian Looker                 SROC         M75             34:57

3rd         Andrew Smith                 LOC          M65             35:04       98

4th         Malcolm McIvor               DEE          M75             36:31

5th         Catherine Wetherfield        WCOC         W50             37:27       97

6th         Andrew Suddaby               BL           M75             37:38       96

7th         Jan Clenaghan                SOLWAY       W60             37:44

8th         Sally Rollo                  SOLWAY       W60             39:24

9th         Penny Clay                                W45             41:09

10th        Richard Moss                 BL           M70             41:17       95

11th        Stan Johnston                LOC          M75             43:26       94

12th        Louise Hagan                 WCOC         W21             44:34       93

13th        Jane Yates                                W45             44:57

14th        Kim Leslie                   WCOC         W50             45:50       92

15th        Robin Stansfield             BL           M70             46:08       91

16th        Gillian Rowan-Wilde          PFO          W65             46:31

17th        Kate Skinner                 WCOC         W16             47:53       90

18th        Geoff Armer                  BL           M65             48:48       89

19th        Marguerite Pennell           WCOC         W70             51:23       88

20th        Mike Atherton                LOC          M70             52:44       87

21st        Richard Goodwin              WCOC         M55             54:57       86

22nd        Helen Morley                 BL           W50             56:24       85

23rd        Angela Whitworth             BL           W70             57:44       84

24th        Louise Wilson                BL           W70             57:55       83

25th        Lorraine Batts               CLOK         W55             58:01

26th        Carol Graham                 SOLWAY       W45             68:54

27th        Roy Malley                   NATO         M85             86:56

w7 m11      Fran McDonald                WCOC         W60             47:54

 

            Light Green                  3.4km 210m                                  24

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

1st         Heather Ball                 LOC          W14             34:48       99

2nd         Alex Foster                  LOC          M14             35:59       98

3rd         Ben Breeze                   WCOC         M14             39:01       97

4th         David Binks                  WAROC        M65             39:43       96

5th         Rosie Spencer                WCOC         W12             43:28       95

6th         Chris Telford                WCOC         M16             46:19       94

7th         Fiona Newby                  LOC          W14             47:18       93

8th         Michael Milburn                           M50             49:11

9th         Megan Bartlett               LOC          W14             49:23       92

n/c         Polly Allen                               W14             52:47

10th        Joseph Goodwin               WCOC         M14             53:18       91

11th        Joanna Treasure              SELOC        W50             57:22

12th        Verena Johnston              LOC          W80             57:47       90

13th        Francis Smith-Ward           LOC          M14             59:31       89

14th        Philip Shrimpton             LOC          M14             60:22       88

15th        Jane Hunter                  WCOC         W45             71:36       87

16th        Kim Sanderson                NATO         W35             72:10

17th        Alison Stewart                            W50             73:03

18th        Birgitte Nilsen              TAY          W35             77:02

19th        Alex Christian               LOC          M14             80:20       86

20th        Sharon Jones                              W45             91:55

m1          Jack Caine                   LOC          M16             40:25

w9          Ben Goodwin                  WCOC         M14             48:21

w9          Jack Bingham                 WCOC         M16             58:54

 

            Orange                       2.8km 135m                                  21

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

1st         Henry Teasdale               WCOC         M12             37:41       99

2nd         Caitlin Irving               WCOC         W12             37:44       98

3rd         Lucy Procter                 LOC          W12             44:24       97

4th         Milo Williamson              LOC          M12             53:26       96

5th         Harriet Wood                 LOC          W12             53:57       95

6th         Jessica Breeze               WCOC         W12             54:06       94

7th         Rebecca Thomas                            W40             55:49

8th         Patrick Thomas               LOC          M12             56:02       93

9th         Gemma O'Dowd                 BL           W8              57:02       92

10th        Ben O'Dowd                   BL           M10             59:01       91

n/c         Ellie Simmonds               LOC          W12             60:29:002nd Run

11th        Zoe Graham                   SOLWAY       W12             60:50

12th        Rosie Law                    LOC          W60             63:48       90

13th        Carys Thomas                 WCOC         W12             66:40       89

14th        Alison Rawle                                              68:37

15th        Harrison Carr                LOC          M12             71:38       88

16th        Leo Jones                    LOC          M14             94:34       87

rtd         Emma Hood                    LOC          W14

m5          Polly Allen                  LOC          W14             66:40

m7-10 m14   Judy Suddaby                 BL           W70             73:10

m9-14       Suzanne Morley               BL           W16            188:26

 

            Yellow                       1.9km 55m                                   25

Pos         Name                         Club         Age Class   Time        Galoppen
 

n/c         Milo Williamson              LOC          M12             15:062nd Run

1st         Ellie Simmonds               LOC          W12             16:35       99

n/c         Lucy Procter                 LOC          W12             18:272nd Run

2nd         Wilfred Teasdale             WCOC         W10             18:35       98

3rd         James Birkinshaw             WCOC         M12             19:22       97

4th         Isaac Hunter                 WCOC         M10             22:40       96

n/c         Harrison Carr                LOC          M12             23:052nd Run

5th         James Ryan                   IND          M12             23:23

6th         Jonty Goodwin                WCOC         M10             24:01       95

7th         Robert Farthing              BL           M10             24:33       94

8th         Masie Evans                  WAROC        W8              28:06       93

9th         Michael Austin               LOC          M55             28:27       92

10th        Ben Sanderson                NATO         M8              30:16

11th        Thomas Rawle                 BL           M10             30:19       91

n/c         Harriet Wood                 LOC          W12             30:21:002nd Run

12th        Joss + Scarlett Evans        WAROC        W6              31:02

13th        Eleanor Farthing             BL           W10             33:59       90

14th        Rodley Family                                             34:39:00

15th        Oscar Sanderson              NATO         M6              35:46

16th        Leo Degnen-Potter            NATO         M10             37:50

17th        Rosalind Williams            SELOC        W5              42:35

18th        Hazel Laverack               WAROC        W9              47:01       89

19th        Maisy Yates                               W10             49:54

20th        Hannah Birkinshaw            WCOC         W5              50:50       88

21st        Ellen + Eoin Simpson         OD           W6              58:19