Subberthwaite District Event
Sunday,
3rd November 2013

 

[Lakes-O Front Page]            

The simple results are listed with the Galoppen points.

Brown
7.98km
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
1st           Mike McIver                   LOC    M21             56:28      99
2nd           Mark Saunders                 LOC    M21             60:01      98
3rd           William Rigg                  LOC    M18             61:25      97
4th           Charlie Adams                 SYO    M45             64:25 
5th           Michael Adams                 SYO    M18             67:17 
6th           David Spencer                 WCOC   M40             69:19      96
7th           Mark Mon-Williams             AIRE   M45             71:00 
8th           Jake Field                    SYO    M18             72:16 
9th           John Slater                   WCOC   M40             72:39      95
10th          Daniel Parker                 BL     M50             73:02      94
11th          Colin Valentine               WCOC   M50             73:40      93
12th          Ian Cumpstey                  JOK    M35             74:16 
13th          Gavin Smith                   SROC   M55             74:29 
14th          Mike Harrison                 WCOC   M40             78:04      92
15th          Andy Lewsley                  BL     M55             78:13      91
16th          Philip Rutter                 SROC   M18             78:52 
17th          Katie Wright                  LOC    W18             80:19      90
18th          Alan Hartley                  BL     M35             80:27      89
19th          Karen Parker                  BL     W50             82:08      88
20th          Steve Wilson                  PFO    M35             82:48 
21st          Cath Wilson                   PFO    W35             86:51 
22nd          Richard Wilson                LOC    M60             90:13      87
23rd          Andrew Quickfall              SROC   M55             90:32 
24th          Christine Goulding            BL     W50             91:24      86
25th          Mark Edwards                  SROC   M45            100:27 
26th          Dorothy Pelly                 LOC    W55            102:11      85
27th          John Crowther                 RMOC   M45            109:57 
rtd           Natalie Beadle                LOC    W18
m8-18         Martin Smith                  LOC    M50             52:47
m11-14        John Anderson                 ECKO   M45             84:57
 
Blue
5.96km
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
1st           Rebecca Rooke                 SROC   W21             51:18 
2nd           Matthew Rooke                 LOC    M21             52:17      99
3rd           Michael Billinghurst          WCOC   M50             53:29      98
4th           Alastair Thomas               WCOC   M14             54:15      97
5th           Charles Mayes                 CLOK   M45             57:16 
6th           Mike Pedley                   EPOC   M50             57:27 
7th           David Heffernan               LOC    M40             57:50      96
8th           Liz Campbell                  WAROC  W55             59:15      95
9th           David Maliphant               BOK    M21             59:47 
10th          Kenneth Daly                  INT    M50             60:59 
11th          Helen Ockenden                SROC   W16             61:29 
12th          Darren Baker                  DEE    M45             62:20 
13th          Howard Leslie                 WCOC   M50             62:46      94
14th          Kate Charles                  WCOC   W40             63:03      93
15th          Neil Conway                   AIRE   M45             63:37 
16th          Russell Cannon                       M50             64:01 
17th          Stuart Parker                 WAROC  M45             64:32      92
18th          Julian Lailey                 SROC   M65             65:16 
19th          Stella Lewsley                BL     W55             65:21      91
20th          Debbie Thompson               BL     W55             65:44      90
21st          David Hargreaves              SROC   M60             66:39 
22nd          Nick Howlett                  LOC    M45             66:45      89
23rd          Steven Breeze                 WCOC   M40             66:50      88
24th          Graham Watson                 WCOC   M50             67:02      87
25th          Martyn Roome                  SROC   M60             67:32 
26th          Andrew Brockbank              LOC    M16             67:51      86
27th          Tim Donovan                   WAROC  M50             68:03      85
28th          Paul Wright                   PFO    M50             68:19 
29th          Rebekah Beadle                LOC    W50             68:30      84
30th          Graham Farley                 LOC    M50             68:55      83
31st          Rebecca Mon-Williams          AIRE   W45             69:05 
32nd          Martyn Gill                   AIRE   M60             69:25 
33rd          Angela Jackson                WCOC   W35             70:15      82
34th          Jo Cleary                     LOC    W45             70:19      81
35th          Malcolm Campbell              WAROC  M65             70:50      80
36th          Louise Adams                  SYO    W16             71:28 
37th          Jean Cory-Wright              PAPO   W50             71:48 
38th          David Downes                  WCOC   M55             72:33      79
39th          Hannah Cleary-Hughes          LOC    W16             73:04      78
40th          Tony Davies                   SELOC  M65             73:05 
41st          Bob Barnby                    WCOC   M60             74:26      77
42nd          Raymond Wren                  BL     M65             75:31      76
43rd          Kevin Hodgson                 WCOC   M40             76:00      75
44th          Simon Filmore                 LOC    M55             76:10      74
45th          Roger Smith                   LOC    M65             76:43      73
46th          John Nash                     LOC    M60             76:56      72
47th          Peter Ross                    MDOC   M65             77:50 
48th          Anne Burbidge                 WCOC   W50             77:54      71
49th          Jenny Wren                    BL     W60             79:03      70
50th          Bill Hyslop                   SROC   M70             79:09 
51st          Alasdair Pedley               EPOC   M14             79:49 
52nd          David Rose                    PFO    M60             80:42 
53rd          Ian Farrell                   MDOC   M21             80:57 
54th          Chris Lates                   BL     M70             82:20      69
55th          Ian Lowles                    WCOC   M45             83:09      68
56th          Duncan Conway                 LOC    M45             83:33      67
57th          Philip Gager                  SROC   M65             83:51 
58th          Selwyn Wright                 LOC    M55             86:43      66
59th          Martyn Dean                   CLOK   M50             86:44 
60th          Mike Cumpstey                 BL     M65             86:58      65
61st          Stephen Round                 SELOC  M60             87:38 
62nd          Brenda Rutter                 SROC   W50             90:55 
63rd          Norman Hall                   DEE    M65             91:38 
64th          Edwin Paul Van Calster               M50             93:26 
65th          Norman French                 LOC    M65             95:44      64
Green
3.27km
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
1st           Angus Dobson                  LOC    M18             29:37      99
2nd           Lizzie Adams                         W21             31:20 
3rd           Pippa Dakin                   SYO    W16             32:29 
4th           Daniel Spencer                WCOC   M14             33:11      98
5th           George Tanner                 PFO    M14             36:08 
6th=          Kristian de Vries             LOC    M16             37:06      97
6th=          Katherine Lowles              WCOC   W16             37:06      97
8th           Lois Jefferson                LOC    W16             37:26      95
9th           Tony Duncan                   WCOC   M70             38:18      94
10th          Roger Thomas                  WCOC   M50             38:37      93
11th          Emily Brown                   BL     W14             40:33      92
12th          Laura King                    AIRE   W14             40:46 
13th          Richard Cummings              WCOC   M50             41:04      91
14th          Ian Watson                    MDOC   M65             41:22 
15th          Yasmin Field                  SYO    W14             41:23 
16th=         Miles Gilleard                AIRE   M16             42:21 
16th=         Karen Farley                  LOC    W50             42:21      90
18th          Luke Stangroom                LOC    M18             42:45      89
19th          Jeff Ball                     SROC   M40             42:54 
20th          Philip Nichols                BL     M55             43:14      88
21st          Diane Mayes                   CLOK   W40             43:20 
22nd          Karen Clark                   EBOR   W55             43:54 
23rd          John Bettinson                LOC    M70             43:57      87
24th          Janet Nash                    LOC    W60             44:11      86
25th          Karen Quickfall               SROC   W50             44:57 
26th          Ged Hagan                     WCOC   M50             47:30      85
27th          Jane Ligema                   LOC    W45             48:14      84
28th          Antony Richardson             LOC    M65             48:46      83
29th          Brian Looker                  SROC   M70             48:50 
30th          Gerry Garvey                  BL     M45             48:57      82
31st          Malcolm McIvor                DEE    M70             49:31 
32nd          Kim Leslie                    WCOC   W50             49:33      81
33rd          David Fenwick                 WCOC   M65             49:34      80
34th          Pauline Richardson            LOC    W55             49:35      79
35th          Sue Roome                     SROC   W60             50:03 
36th          Natasha Conway                AIRE   W40             51:34 
37th          Joan Cumpstey                 BL     W65             52:41      78
38th          Lindsey Bayles                LOC    W50             53:23      77
39th          Julie Laverock                       W45             53:30 
40th          Jonathan Eaton                WCOC   M55             53:45      76
41st          Paul Cannon                   IND    M45             54:29 
42nd          Anne Wilson                   LOC    W60             54:34      75
43rd          Hannah Goldswain              PFO    W16             55:53 
44th          Tom Barkas                    SROC   M65             56:15 
45th          David Adamson                                        56:28 
46th          Andrew Smith                  LOC    M65             59:51      74
47th          Anne Ockenden                 SROC   W16             60:03 
48th          Helen Pedley                  EPOC   W50             61:48 
49th          Dave Walton                   LOC    M60             62:32      73
50th          Peter Marett                  SROC   M70             64:11 
51st          Jonathan Austin               BARRO  M20             65:53      72
52nd          Jillyan Dobby                 MDOC   W60             68:05 
53rd          David Binks                   WAROC  M65             68:57      71
54th          Steve Buckley                 LOC    M65             70:17      70
55th          Fiona Crowther                IND    W40             71:47 
56th          Alan Heppenstall              LOC    M70             87:26      69
57th          Michael Owen                  MDOC   M55             89:10 
rtd           Mark Simmonds                 LOC    M50
rtd           John Pullin                   LOC    M60
m1-10         Simon Austin                  LOC    M21             21:13
m2-11         Lynne Thomas                  WCOC   W40             36:29
m3            Ann Smith                     LOC    W65             50:12
m1            Peter Howlett                 LOC    M70             52:18
m1            Dave Neild                    LOC    M65             62:10
m8-11         Richard Clark                 EBOR   M65             62:24
m1            Helen Neild                   LOC    W65             66:31
Short Green
2.59km
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
1st           Nev Myers                     EBOR   M55             36:36 
2nd           Louise Hagan                  WCOC   W21             38:22      99
3rd           David Mawdsley                MDOC   M70             38:41 
4th           Stan Johnston                 LOC    M75             40:09      98
5th           Dick Whitworth                BL     M70             40:22      97
6th           Catherine Wetherfield         WCOC                   41:38      96
7th           Gillian Rowan-Wilde           PFO    W65             44:25 
8th           Anne Jago + Rosie Law         LOC    W65             46:41 
9th           Diana McClure                 LOC    W60             51:57      95
10th          Angela Whitworth              BL     W70             55:13      94
11th          Rebekah Marett                SROC   W21             68:00 
m3-7          Meg Layfield                  LOC    W70             57:38
m5            Naomi Hyland                  IND    W21             72:19
Light Green
3.22km
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
1st           Harry Scott                   LOC    M14             37:46      99
2nd           Grace Pugh                    LOC    W14             41:25      98
3rd           Niamh Hunter                  WCOC   W14             43:17      97
4th           Fiona Newby                   LOC    W14             46:55      96
5th           Dominic Dakin                 SYO    M12             47:46 
6th           Mary Barron                   LOC    W14             48:08      95
7th           Eve Conway                    AIRE   W12             51:39 
8th           Megan Bartlett                LOC    W14             53:53      94
9th           David Rawle                   BL     M45             55:08      93
10th          Anna Lister                   LOC    W14             57:27      92
11th          Verena Johnston               LOC    W75             64:48      91
12th          Lindsey King                  AIRE   W50             72:08 
13th          Celia Dean                    CLOK   W55             78:41 
14th          Amy Winson                    RMOC   W45            100:26 
15th          Daisy Fletcher-Cooney         LOC    W14            107:16      90
16th          Richard Metcalfe-Gibson       WAROC  M70            109:19      89
17th          Jane Hunter                   WCOC   W45            113:25      88
m7-11         Sarah Pedley                  EPOC   W12             42:16
Orange
2.57km 0m
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
1st           Hannah Russell                IND    W15             24:01 
2nd           Rosie Spencer                 WCOC   W12             24:04      99
3rd           Francis Smith-Ward            LOC    M12             25:49      98
4th           Eilidh Miller                 LOC    W12             26:20      97
5th           Henry Tesdale                 WCOC   M10             27:36      96
6th           Elizabeth Dean                CLOK   W14             28:57 
7th           Philip Shrimpton              LOC    M12             32:23      95
8th           Katie Russell                 IND    W13             33:39 
9th           Carys Thomas                  WCOC   W10             38:21      94
10th          Oliver Ball                   SROC   M10             44:47 
11th          Alice Ball                    SROC   W12             51:15 
12th          Joe Ligema                    LOC    M10             55:18      93
m4            Andrew Rutter                 SROC   M14             28:05
w4            Alex Christian                LOC    M12             41:12
w4            Sam Wharton                   LOC    M12             43:22
w10           Sue Fletcher                  LOC    W50             46:19
Yellow
2.05km 0m
Pos           Name                          Club   Age Class   Time        Points
n/c           Daniel Lister                 LOC    M12             17:49-
1st           Patrick Thomas                LOC    M11             20:21      99
n/c           Jess Ensoll                   LOC    W12             20:36-
2nd           Daniel Lister                 LOC    M12             20:46      98
3rd           Charlotte Atkinson            IND    W10             22:31-
4th           Jess Ensoll                   LOC    W12             24:09      97
n/c           Harriet Wicks                 LOC    W12             25:47 
n/c           Amelia Thompson               LOC    W12             26:16 
5th           Jamie Heffernan               IND    M8              26:50 
6th           Luke Simmonds                 IND    M08             29:26 
7th           Ellen Scott                   LOC    W12             29:42      96
n/c           Cameron McKendry              LOC    M12             30:28 
8th           Wilfrid Teasdale              WCOC   M10             31:14      95
9th           Harriet Wood                  LOC    W12             32:22      94
10th          Thomas Rawle                  BL     M10             32:51      93
n/c           George Bradshaw               LOC    M12             35:22 
11th          Starr Huntington              LOC    M12             35:39      92
12th          Emma Hood                     LOC    W12             35:44      91
n/c           Emma Hood                     LOC    W12             36:17 
13th          Holly Wicks                   LOC    W12             37:58      90
14th          Amelia Thompson               LOC    W12             38:20      89
n/c           Elaine & Michael Austin       BARRO  M50             38:23 
n/c           Starr Huntington              LOC    M12             39:11 
15th          Holly Heffernan               IND    W6              48:35 
16th          George Bradshaw               LOC    M12             53:31      88
17th          Cameron McKendry              LOC    M12             53:33      87
m7-11         Holly Wicks                   LOC    W12             20:30
m2-11         Ben Thomas                    IND    M4              23:15
m2-11         Ellen Scott                   LOC    W12             85:38