High Brow District Event
Sunday,
6th October 2013

 

[Lakes-O Front Page]            

The simple results are listed with the Galoppen points.

Brown
8.17km 295m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Alex Kendall                      LOC     M21             58:42      99
2nd           John Slater                       WCOC    M40             64:39      98
3rd           Ian Cumpstey                      JOK     M35             65:05 
4th           David Spencer                     WCOC    M40             66:49      97
5th           Andy Lewsley                      BL      M55             72:04      96
6th           Daniel Parker                     BL      M50             73:18      95
7th           Francis Shillitoe                 NATO    M35             73:35 
8th           Karen Parker                      BL      W50             76:32      94
9th           Mike Harrison                     WCOC    M40             77:18      93
10th          Robert Stein                              M21             77:56 
11th          John Taylor                       WCOC    M50             78:02      92
12th          Richard Purkis                    NATO    M20             78:31 
13th          James Daplyn                      BL      M21             84:40      91
14th          Ian Sumler- Hutchinson            CLOK    M45             85:28 
15th          Derek Fryer                       LOC     M55             90:02      90
16th          Raymond Wren                      BL      M65             92:44      89
 
Blue
6.17km 190m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Sarah Jones                       LOC     W18             47:09      99
2nd           Robert McKenna                    NN      M60             48:20 
3rd           Nick Howlett                      LOC     M45             49:58      98
4th           Richard Lecky-Thompson            LOC     M50             53:37      97
5th           Patrick Smyth                     NATO    M55             53:51 
6th           Martin Skinner                    WCOC    M45             53:54      96
7th           Jeff Goodwin                      WCOC    M50             54:46      95
8th           Bob Dredge                        WCH     M60             56:57 
9th           Christine Goulding                BL      W50             59:27      94
10th          Chris Pollitt                     WCOC    M50             59:37      93
11th          Rick Browne                       LOC     M55             59:39      92
12th          Richard Hill                      DEE     M45             60:38 
13th          Andy Creber                       BOK     M55             60:44 
14th          Ian Lowles                        WCOC    M45             60:50      91
15th          Graham Watson                     WCOC    M50             61:09      90
16th          Willard Wright                    NATO    M45             62:04 
17th          Russell Cannon                            M50             62:05 
18th          Simon Filmore                     LOC     M55             62:06      89
19th          Stella Lewsley                    BL      W55             64:02      88
20th          Adam Bartlett                     LOC     M16             64:23      87
21st          George Hare                       NATO    M45             64:37 
22nd          Angela Jackson                    WCOC    W35             64:39      86
23rd          Bob Barnby                        WCOC    M60             64:47      85
24th          David Downes                      WCOC    M55             65:33      84
25th          John Nash                         LOC     M60             66:33      83
26th          Roger Smith                       LOC     M65             66:57      82
27th          Anne Burbidge                     WCOC    W50             67:06      81
28th          Richard Tiley                     LOC     M55             67:38      80
29th          Chris Lates                       BL      M70             67:59      79
30th          Lynne Thomas                      WCOC    W40             68:11      78
31st          Debbie Thompson                   BL      W55             69:21      77
32nd          Steven Breeze                     WCOC    M40             69:52      76
33rd          Edmund Rooney                     RR      M50             72:12 
34th          Tony Duncan                       WCOC    M70             72:31      75
35th          Richard Evans                     BL      M60             73:37      74
36th          Catherine Hill                    DEE     W45             76:14 
37th          Jenny Wren                        BL      W60             78:10      73
38th          Edwin Paul Van Calster                    M50             78:17 
39th          James Ross                                M60             79:12 
40th          Jeanette Sumler-Hutchinson        CLOK    W50             80:29 
41st          Mike Cumpstey                     BL      M65             81:56      72
42nd          Bob Cooper                        NN      M65             83:51 
43rd          Jeremy Lakey                      NATO    M55             99:12 
44th          Fred Miller                       NATO    M60            107:55 
45th          Walter Wright                     NATO    M75            112:11 
m3-15         Noah Howlett                      LOC     M16             30:38
m10           Barry Young                       NN      M50             65:42
 
Green
3.78km 160m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Alastair Thomas                   WCOC    M14             27:30      99
2nd           Andy Green                        NATO    M45             29:52 
3rd           Katherine Lowles                  WCOC    W16             32:30      98
4th           Michael Pearson                   WCOC    M65             32:48      97
5th           Daniel Spencer                    WCOC    M14             33:38      96
6th           Cliff Etherden                    LOC     M65             34:09      95
7th           Jo Cleary                         LOC     W45             34:19      94
8th           Hannah Cleary-Hughes              LOC     W16             34:54      93
9th           Ann Cummings                      WCOC    W50             36:15      92
10th          Emily Brown                       BL      W16             36:22      91
11th          Lois Jefferson                    LOC     W16             36:32      90
12th          Ian Teasdale                      WCOC    M50             36:47      89
13th          Debbie Watson                     WCOC    W55             37:35      88
14th          Jane Anthony                      SROC    W55             37:43 
15th          Jackie Chapman                    LOC     W55             37:54      87
16th          Neil Sprot                        NATO    M60             37:59 
17th          Lindsey Bayles                    LOC                     38:03      86
18th          Sheila Sprot                      NATO    W60             38:09 
19th=         Thomas Edmonds                    LOC     M14             38:23      85
19th=         Richard Cummings                  WCOC    M50             38:23      85
21st          Matthew Cochrane                  SROC    M55             38:43 
22nd          Mike Hobson                       LOC     M65             39:11      83
23rd          Isabel Berry                      BL      W21             39:20      82
24th          Roger Jackson                     WCOC    M65             39:43      81
25th          Matthew Blackley                  WCOC    M16             39:48      80
26th          Matthew Whitby                    WCOC    M16             39:51      79
27th          Tom Barkas                        SROC    M65             41:19 
28th          Gerry Garvey                      BL      M45             42:03      78
29th          Dave Neild                        LOC     M65             42:47      77
30th          Alan Platts                       LOC     M55             42:55      76
31st          Paul Cannon                               M45             43:11 
32nd          Mary Rack                         NATO    W50             43:12 
33rd          Ken Durose                        DEE     M50             43:25 
34th          John Brewer                               M45             44:30 
35th          Joan Cumpstey                     BL      W65             45:02      75
36th          John Pullin                       LOC     M60             45:03      74
37th          Neil Morley                       BL      M55             45:19      73
38th          Gill Browne                       LOC     W55             45:27      72
39th          Janet Nash                        LOC     W60             45:53      71
40th          Syd Thomas                        WCOC    M60             45:55      70
41st          Dave Walton                       AIRE    M60             46:38 
42nd          William Dehany                    CLOK    M60             47:41 
43rd          Joyce Rammell                     SOLWAY  W65             47:44 
44th          David Fenwick                     WCOC    M65             47:53      69
45th          Jonathan Eaton                    WCOC    M55             48:14      68
46th          Fran McDonald                     WCOC    W60             49:36      67
47th          Philip Nichols                    BL      M55             49:47      66
48th          Jill Cochrane                     SROC    W55             49:51 
49th          Helen Neild                       LOC     W65             50:03      65
50th          David Wathey                      MDOC    M45             50:29 
51st          Malcolm McIvor                    DEE     M70             51:23 
52nd          Jessie Binns                              W40             51:34 
53rd          Dick Whitworth                    BL      M70             51:39      64
54th          Ann Smith                         LOC     W65             53:06      63
55th          Deborah Goodwin                   WCOC    W50             53:51      62
56th          Judith Filmore                    LOC     W55             54:45      61
57th          Sheila Hobson                     LOC     W60             55:29      60
58th          Caroline Flyn                             W21             56:36 
59th          Katherine Horder                  WCOC    W50             57:20      59
60th          Peter Howlett                             M70             59:07 
61st          Anita Evans                       BL      W55             63:49      58
62nd          Sarah Hiscoke                     BL      W50             65:43      57
63rd          Alan Heppenstall                  LOC     M70             77:43      56
m6-10         Chris Whitby                      WCOC    M45             84:55
 
Short Green
2.84km 100m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Kate Skinner                      WCOC    W16             37:02      99
2nd           Richard Moss                      BL      M70             38:05      98
3rd           Catherine Wetherfield             WCOC    W45             39:07      97
4th           Richard Collins                   SROC    M65             39:09 
5th           Diana McClure                     LOC     W60             40:03      96
6th           Shirley Moss                      BL      W70             44:17      95
7th           Ernie Williams                    LEI     M70             45:36 
8th           Mike Atherton                     LOC     M70             46:53      94
9th           Helen Morley                      BL      W50             53:16      93
10th          Louise Wilson                     BL      W70             53:55      92
11th          Helen Rafferty                    NATO    W70             59:02 
12th          Angela Whitworth                  BL      W70             62:27      91
13th          Carole Firth                      NATO    W65             63:18 
14th          Cathy Rooney                      RR                      74:06 
m3-5          Norma Atherton                    LOC     W65             43:43
m3-4          Jane Collins                      SROC    W55             55:26
m2            Jenny Garbutt                             W21             64:00
m2            Richard Metcalfe-Gibson           WAROC   M70             75:40
 
Light Green
3.14km 105m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Harry Scott                       LOC     M14             29:23      99
2nd           Sam Yates                         LOC                     30:30      98
3rd           Ben Breeze                        WCOC    M14             32:34      97
4th           Fiona Newby                       LOC     W14             36:40      96
5th           Mary Barron                       LOC                     36:52      95
6th           Bethan Cross                      LOC                     40:08      94
7th           Niamh Hunter                      WCOC    W14             40:37      93
8th           Grace Pugh                        LOC                     41:10      92
9th           Alex O'Donovan                    LOC     M14             41:16      91
10th          Vanessa Brierley                  WCOC    W45             42:27      90
11th          Joe Goodwin                       WCOC    M14             43:11      89
12th          Ben Goodwin                       WCOC    M12             51:33      88
13th          Megan Bartlett                    LOC     W14             51:35      87
14th          Aoife Lakey                       NATO    W14             53:22 
15th          Jack Caine                        LOC     M14             55:27      86
16th          Isobel Williamson                 LOC     W60             57:28      85
17th          Peter Firth                       NATO    M65             58:04 
18th          Jayne Malley                      WCOC    W55             65:49      84
19th          Ben Parkinson                     LOC                     83:44      83
20th          Dympna White                      WCOC    W45             89:36      82
21st          Isabelle White                    WCOC    W12             90:37      81
m5-8          Jack Bingham                      WCOC    M14             60:57
m4-8          Dominic Watney                    MDOC    M10             64:47
m4-8          Cecilia Fenerty                   MDOC    W45             64:51
m4            Jane Hunter                       WCOC    W45             66:03
 
Orange
2.35km 85m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Rosie Spencer                     WCOC    W12             21:57      99
2nd           Matilda Tiribocchi                LOC                     22:19      98
3rd           Philip Shrimpton                  LOC                     23:37      97
4th           Alex Christian                    LOC                     24:57      96
5th           Isabel Hill                       DEE     W12             27:01 
6th           Heather Ball                      LOC                     27:47      95
7th           Alexandra Hare                    NATO    W12             28:38 
8th           Hannah Russell                            W15             30:47 
9th           Katie Russell                             W13             31:22 
10th          Carys Thomas                      WCOC    W10             31:57      94
11th          Sam Wharton                       LOC                     33:27      93
12th          Francis Smith-Ward                LOC                     34:45      92
13th          Andrew Russell                            M45             39:19 
14th          Kim Russell                               W45             39:21 
15th          Elizabeth Morley                  BL      W14             39:28      91
16th          Madeleine White                   WCOC    W10             40:08      90
17th          Anna Ferguson                             W10             40:54 
18th          Suzanne Morley                    BL      W16             47:11      89
19th          Liz Lecky-Thompson                LOC     W45             49:31      88
 
Yellow
1.62km 50m
Pos           Name                              Club    Age Class   Time        Points
1st           Henry Teasdale                    WCOC    M10             16:51      99
2nd           Jessica Breeze                    WCOC    W12             17:29      98
3rd           Daniel Lister                     LOC                     18:15      97
4th           Polly Allen                       LOC                     18:16      96
5th           Milo Williamson                   LOC                     19:31      95
6th           Wilfrid Teasdale                  WCOC    M8              19:58      94
7th           Jonty Goodwin                     WCOC    M12             20:52      93
8th           Ellen Scott                       LOC                     21:16      92
9th           Joseph Green                      NATO    M14             25:25 
10th          Isaac Hunter                      WCOC    M5              26:33      91
11th          Leo Jones                         LOC                     27:50      90
12th=         Cameron Mckendry                  LOC                     32:39      89
12th=         Hollie Evans                      LOC                     32:39      89
14th          Jess Ensoll                       LOC                     33:54      87
15th          Alice Foden                       LOC                     33:59      86
16th          Robbie Farthing                   BL      M8              34:09      85
17th          Katie Wiasara                             W6              34:52 
18th          Ellie Farthing                    BL      W10             36:15      84
rtd           Helen Lecky-Thompson              LOC     W10