Farleton Knotts District Event
Sunday,
22nd September 2013

 

[Lakes-O Front Page]            

The simple results are listed with the Galoppen points.

Brown
8.4km 330m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Murray Strain               INT    M21             60:53 
2nd           Alistair Thornton           MDOC   M18             63:59 
3rd           John Rocke                  MAROC  M21             67:26 
4th           Ian Cumpstey                JOK    M35             68:30 
5th           Matthew Fellbaum            MDOC   M16             73:16 
6th           Helen Winskill              WCOC   W35             76:29      99
7th           Chris Heppenstall           LOC    M21             77:18      98
8th           Tessa Hill                  HOC    W21             77:42 
9th           Dan Parker                  BL     M50             78:36      97
10th          Mark Seddon                 SELOC  M50             79:26 
11th          Heather Burrows             LOC    W21             79:28      96
12th          Stephen Lang                MDOC   M40             79:53 
13th          Alex Kendall                LOC    M21             86:33      95
14th          Richard Wilson              LOC    M60             89:34      94
15th          Karen Parker                BL     W50             91:12      93
16th          Martin Smith                LOC    M50             92:42      92
17th          Iain Bell                   DEE    M50             96:27 
18th          Lee Scott                   SYO    M45             97:09 
19th          Philip Rutter               SROC   M18            102:24 
20th          David McCann                MDOC   M50            103:55 
21st          Derek Fryer                 LOC    M55            117:29      91
22nd          Dorothy Pelly               LOC    W55            128:33      90
m24-29        Thomas Fellbaum             MDOC   M21             80:41 
m16 m26 m28   Mairead Rocke               LOC    W21            100:22 
m18           Tony Marlow                 SROC   M45            111:43 
m24 m26-28    Stephen Fellbaum            MDOC   M50            124:18 
 
Blue
6.2km 235m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Carl Edmonds                LOC    M20             50:52      99
2nd           Michael Billinghurst        WCOC   M50             54:18      98
3rd           Julian Lailey               SROC   M65             57:32 
4th           Howard Leslie               WCOC   M50             58:30      97
5th           Vicky Thornton              MDOC   W50             59:24 
6th           Nick Howlett                LOC    M45             59:41      96
7th           Clive Giddis                DEE    M50             62:46 
8th           Martin Skinner              WCOC   M45             63:32      95
9th           Robert King                 AIRE   M50             64:32 
10th          Kate Charles                WCOC   W40             65:41      94
11th          Graham Watson               WCOC   M50             65:57      93
12th          Noah Howlett                LOC    M16             66:23      92
13th          Patrick Smyth               NATO   M55             67:32 
14th          Tim Donovan                 WAROC  M50             68:15      91
15th          Susan Skinner               WCOC   W45             70:04      90
16th          Simon Filmore               LOC    M55             70:19      89
17th          Raymond Wren                BL     M65             70:55      88
18th          Rowena Browne               SROC   W50             72:20 
19th          Robin Thomas                BL     M60             72:49      87
20th          David Palmer                BOK    M65             73:16 
21st          Steven Breeze               WCOC   M40             73:57      86
22nd          John Taylor                 SROC   M60             74:52 
23rd          Graham Farley               LOC    M50             75:20      85
24th          Andrew Whitehead            WAROC  M45             76:23      84
25th          Peter Ross                  MDOC   M65             77:56 
26th          Heather Wornham             WCOC   W18             79:03      83
27th          Martyn Gill                 AIRE   M60             79:24 
28th          Selwyn Wright               LOC    M55             79:33      82
29th          George Crawford-Smith       PFO    M65             81:37 
30th          Jane McCann                 MDOC   W45             82:37 
31st          Ange Jackson                WCOC   W35             85:34      81
32nd          Anne Burbidge               WCOC   W50             86:54      80
33rd          Lynne Thomas                WCOC   W40             88:31      79
34th          Brenda Rutter               SROC   W50             88:37 
35th          Stewart Forsyth             SROC   M50             88:46 
36th          Joanne Taylor               SROC   W50             92:18 
37th          David Downes                WCOC   M55             93:35      78
38th          William Dehany              CLOK   M60            105:02 
39th          John Nuttall                IND    M65            109:56 
40th          Chris Whitby                WCOC   M45            110:08      77
m11-15 m17    Heather Gardner             SROC   W21             47:24 
m11-16        Peter Jones                 AIRE   M55             64:25 
m10           Roger Smith                 LOC    M65             75:29 
m10           Richard Evans               BL     M60             80:31 
m15           Tony Rutter                 SROC   M50             82:05 
 
Green
4.3km 140m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Roger Thomas                WCOC   M50             45:15      99
2nd           Emily Brown                 BL     W14             46:41      98
3rd           Mark Simmonds               LOC    M50             48:27      97
4th           Michael Pearson             WCOC   M65             49:14      96
5th           Hannah Cleary-Hughes        LOC    W16             49:20      95
6th           Alastair Thomas             WCOC   M14             49:45      94
7th           Kristian De Vries           LOC    M16             50:01      93
8th           Martin Green                MDOC   M55             51:50 
9th           Raymond Pickett             SROC   M60             52:54 
10th          Richard Towler              LOC    M60             53:23      92
11th          Jill Smith                  EBOR   W55             53:42 
12th          Mike Cumpstey               BL     M65             53:51      91
13th          Karen Farley                LOC    W50             54:28      90
14th          Laura King                  AIRE   W14             54:45 
15th          Johanna Cleary              LOC    W45             55:06      89
16th          Dave Bryant                 MDOC   M65             57:52 
17th          Ian Teasdale                WCOC   M50             58:24      88
18th          Jane Anthony                SROC   W55             58:39 
19th          Jenny Wren                  BL     W60             58:41      87
20th          Lindsey Bayles              LOC    W50             59:22      86
21st          Richard Hill                DEE    M45             60:03 
22nd          Bill Hyslop                 SROC   M70             60:30 
23rd          Jillyan Dobby               MDOC   W60             61:18 
24th          Kate Bryant                 MDOC   W60             61:59 
25th          Pat Moody                   DEE    W55             62:11 
26th          Gerry Garvey                BL     M45             62:47      85
27th          Mike Fairburn               PFO    M70             63:33 
28th          Dave Fenwick                WCOC   M65             64:23      84
29th          Debbie Watson               WCOC   W55             65:41      83
30th          Philip Gager                SROC   M65             66:53 
31st          Chris Kirkham               MDOC   M65             68:59 
32nd          Tom Barkas                  SROC   M65             69:06 
33rd          Philip Nichols              BL     M55             70:27      82
34th          Malcolm McIvor              DEE    M70             72:10 
35th          David Mawdsley              MDOC   M70             72:39 
36th          Dick Whitworth              BL     M70             73:53      81
37th          Kim Leslie                  WCOC   W50             74:22      80
38th          Kath Speak                  MDOC   W50             74:48 
39th          Jim Mitchell                PFO    M70             78:47 
40th          Mike Atherton               LOC    M70             80:01      79
41st          Cal Flyn                    IND    W21             80:33 
42nd          Joan Cumpstey               BL     W65             80:42      78
43rd          Bob Elmes                   DEE    M65             80:53 
44th          Brian Looker                SROC   M70             85:35 
45th          Julie Brook                 MDOC   W65             86:19 
46th          Sarah Chaudhri              WCOC   W50             90:43      77
47th          Ann Smith                   LOC    W65             90:48      76
48th          Jonathan Eaton              WCOC   M55             91:43      75
49th          Judith Filmore              LOC    W55             97:01      74
50th          Anita Evans                 BL     W55             98:00      73
51st          Alan Heppenstall            LOC    M70             99:55      72
52nd          Michael Owen                MDOC   M55            102:46 
53rd          Alison Doyle                MDOC   W60            112:14 
rtd           Jeff Ball                   SROC   M40                     -
m4            Dave Neild                  LOC    M65             67:04 
m4            Dennis Norris               SROC   M55             79:46 
 
Short Green
2.9km 90m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Elizabeth Hindle            LOC    W55             45:28      99
2nd           Catherine Wetherfield       WCOC   W45             45:44      98
3rd           Diana McClure               LOC    W60             46:07      97
4th           Martyn Roome                SROC   M60             49:19 
5th           Helen Neild                 LOC    W65             49:22      96
6th           Jane Collins                SROC   W55             50:18 
7th           Richard Day                 LOC    M65             52:57      95
8th           Anne Palmer                 BOK    W60             56:51 
9th           Kate Skinner                WCOC   W16             57:28      94
10th          Bob Roach                   DEE    M70             59:21 
11th          Wendy Crawford-Smith        PFO    W65             63:00 
12th          Jan Ellis                   MDOC   W65             64:51 
13th          Denis Murphy                DEE    M65             64:52 
14th          Sue Birkinshaw              MDOC   W75             67:58 
15th          Margaret Murphy             DEE    W65             68:50 
16th          John Richards               SROC   M80             69:56 
17th          Laura Sykes Macleod         IND    W14             78:31 
18th          Matthew Nutter              IND    M14             78:32 
19th          Jamie Sykes Macleod         IND    M14             78:39 
20th          Angela Whitworth            BL     W70             82:52      93
21st          Roy Malley                  NATO   M80             91:54 
m2-3 m12      Isabel Sykes Macleod        IND    W12             78:57 
 
Light Green
4km 115m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Sam Yates                   LOC    M14             45:05      99
2nd           Daisy Fletcher-cooney       LOC    W14             51:34      98
3rd           Harry Scott                 LOC    M14             53:31      97
4th           Christopher Cox             SROC   M50             57:46 
5th           Thomas Edmonds              LOC    M14             61:09      96
6th           Mary Barron                 LOC    W14             65:53      95
7th           Jack Caine                  LOC    M14             67:16      94
8th           James McCann                MDOC   M14             71:02 
9th           Alexander O'Donovan         LOC    M14             71:13      93
10th          Katy Jonas                  SROC   W55             75:11 
11th          Anna Lister                 LOC    W14             79:51      92
12th          Lindsey King                AIRE   W50             88:41 
13th          Willow Moody                DEE    W14            100:40 
14th          Gemma Manley                MDOC   W20            101:52 
15th          Anne Cox                    SROC   W50            106:28 
16th          Abigail Cox                 SROC   W16            114:10 
17th          Jennifer Unsworth           SROC   W16            115:08 
 
Orange
2.9km 60m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Heather Ball                LOC    W14             35:12      99
2nd           Catherine Bloom             LOC    W12             39:18      98
3rd           Philip Shrimpton            LOC    M12             42:32      97
4th           Francis Smith-Ward          LOC    M12             43:19      96
5th           Alexander Foster            LOC    M12             45:05      95
6th           Eilidh Miller               LOC    W12             46:17      94
7th           Carys Thomas                WCOC   W10             49:41      93
8th           Sam Wharton                 LOC    M12             49:51      92
9th           Alex Christian              LOC    M12             57:08      91
m12           Andrew Rutter               SROC   M14             60:04 
m3            Niamh Marlow                SROC   W12             62:48 
 
Yellow
2.2km 45m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Andrew Giddis               DEE    M16             15:35-
2nd           Henry Teasdale              WCOC   M10             17:29      99
3rd           Ellie Simmonds              LOC    W10             20:13      98
4th           Oliver Ball                 SROC   M10             21:33-
5th           Wilfrid Teasdale            WCOC   M10             22:18      97
6th           Alice Ball                  SROC   W12             23:10-
7th           Patrick Thomas              LOC    M12             26:18      96
8th           Emma Giddis                 DEE    W14             28:51 
9th           Luke Simmonds               LOC    M10             32:28      95
10th          Frances Archer              SROC   W10             36:26 
11th          Leo Jones                   LOC    M12             39:50      94
m4-7          Jessica Breeze              WCOC   W12             24:26 
 
White
1.6km 25m
Pos           Name                        Club   Age Class   Time        Points
1st           Isabel Winskill             WCOC   W10             25:51 
2nd           Ben Thomas                  IND    M10             36:05