Birkett Common District Event
Sunday,
29th September 2013

 

[Lakes-O Front Page]            

The simple results are listed with the Galoppen points.

Brown
8.9km 435m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           John Rocke                      MAROC         M21             60:38 
2nd           Alex Kendall                    LOC           M21             63:50      99
3rd           John Slater                     WCOC          M40             69:12      98
4th           Jim Trueman                     MDOC          M45             70:00 
5th           Peter Haines                    AIRE          M55             70:16 
6th           Kim Baxter                      SYO           W35             71:15 
7th           Robert Browne                   LOC           M21             72:10      97
8th           Mike Harrison                   WCOC          M40             73:28      96
9th           Nigel Wright                    NN            M40             73:57 
10th          Richard Wilson                  LOC           M60             76:09      95
11th          Andrew Bradley                  WCOC          M50             77:39      94
12th          Ian Cumpstey                    JOK           M35             77:53 
13th          Andy Lewsley                    BL            M55             78:29      93
14th          Geoff Clarke                    LOC           M21             82:13      92
15th          David Hunt                      BOK           M50             83:15 
16th          Robert Daly                     GRAMP         M55             83:39 
17th          Rowena Browne                   SROC          W50             85:21 
18th          Barnaby Warren                  NN            M18             85:44 
19th          James Daplyn                    BL            M21             87:19      91
20th          Derek Fryer                     LOC           M55            103:01      90
 
Blue
6.4km 355m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           Lars Palmquist                  JARFALLA OK   M50             50:40 
2nd           Jeff Goodwin                    WCOC          M50             57:52      99
3rd           Robert McKenna                  NN            M60             58:35 
4th           Nick Howlett                    LOC           M45             60:19      98
5th           Kate Charles                    WCOC          W40             61:02      97
6th           Julian Lailey                   SROC          M65             61:43 
7th           Kate Hampshire                  NN            W40             63:59 
8th           Gavin Smith                     SROC          M55             64:22 
9th           David Hargreaves                SROC          M60             66:43 
10th          Steven Breeze                   WCOC          M40             66:54      96
11th          Lee Scott                       SYO           M45             67:06 
12th          Kenneth Daly                    INT           M50             67:09 
13th          Simon Filmore                   LOC           M55             67:14      95
14th          Raymond Wren                    BL            M65             67:33      94
15th          Simon Austin                    BARRO         M21             68:05      93
16th          Paul Wright                     PFO           M50             68:32 
17th          Tim Donovan                     WAROC         M50             68:33      92
18th          Selwyn Wright                   LOC           M55             69:50      91
19th          Jenny Wren                      BL            W60             70:00      90
20th          Lynne Thomas                    WCOC          W40             70:35      89
21st          Bob Cooper                      NN            M65             70:42 
22nd          John Ward                       OD            M65             72:58 
23rd          Chris Bradford                  NATO          M60             73:45 
24th          John Nash                       LOC           M60             73:54      88
25th          Roger Smith                     LOC           M65             74:41      87
26th          Stella Lewsley                  BL            W55             74:55      86
27th          Chris Lates                     BL            M70             75:13      85
28th          Roy McGregor                    SROC          M45             78:06 
29th          Cliff Etherden                  LOC           M65             80:15      84
30th          Angela Jackson                  WCOC          W35             80:38      83
31st          Mike Cumpstey                   BL            M65             80:53      82
32nd          Andrew Nicoll                   NATO          M70             81:38 
33rd          Carol McNeill                   LOC           W65             82:51      81
34th          Christine Goulding              BL            W50             82:54      80
35th          Andrew Whitehead                WAROC         M45             85:40      79
36th          John Nuttall                    IND           M65             93:41 
37th          William Dehany                  CLOK          M60             97:06 
38th          Debby Warren                    NN            W50            105:42 
 
Green
4.2km 255m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           Martyn Roome                    SROC          M60             38:49 
2nd           Susan Skinner                   WCOC          W45             40:58      99
3rd           Julian Warren                   NN            M50             45:17 
4th           Paul Johnson                    BL            M60             46:29      98
5th           Judy Johnson                    BL            W60             48:11      97
6th           Roger Thomas                    WCOC          M50             48:26      96
7th           Tom Barkas                      SROC          M65             48:50 
8th           Ann Cummings                    WCOC          W50             48:54      95
9th           Emily Brown                     BL            W16             48:55      94
10th          Gary Newman                     BL            M45             50:30      93
11th          Alan Poxon                      MDOC          M55             50:47 
12th          Richard Cummings                WCOC          M50             51:01      92
13th          Lindsey Bayles                  LOC           W50             51:12      91
14th          Gerry Garvey                    BL            M45             51:14      90
15th          Jackie Chapman                  LOC           W55             51:18      89
16th          Stan Appleton                   CLARO         M65             51:53 
17th          Lois Jefferson                  LOC           W16             52:09      88
18th          Bill Hyslop                     SROC          M70             52:55 
19th          Philip Gager                    SROC          M65             54:38 
20th          Chris Kirkham                   MDOC          M65             54:55 
21st          Ian Teasdale                    WCOC          M50             55:17      87
22nd          Callum Mitchell                 LOC           M16             55:44      86
23rd          Malcom Ruckledge                WCOC          M70             57:33      85
24th          Ianka Petrova Evans             WCH           W45             57:58 
25th          Philip Nichols                  BL            M55             59:41      84
26th          Jill Smith                      EBOR          W55             59:54 
27th          Alan Platts                     LOC           M55             59:57      83
28th          John Pullin                     LOC           M60             60:03      82
29th          Neil Morley                     BL            M55             61:21      81
30th          Turid Arnesen                   BYASEN IL     W50             61:25 
31st=         Joan Cumpstey                   BL            W65             62:21      80
31st=         Steve Buckley                   LOC           M65             62:21      80
33rd          Anne Wilson                     LOC           W60             62:26      78
34th          Janet Nash                      LOC           W60             63:11      77
35th          Elizabeth Hindle                LOC           W55             63:50      76
36th          Brian Looker                    SROC          M70             64:36 
37th          Barry Harrison                  CLOK          M70             64:52 
38th          Ann Smith                       LOC           W65             65:58      75
39th          Malcolm McIvor                  DEE           M70             67:43 
40th          Ben Cooper                      LOC           M16             68:28      74
41st          Dave Walton                     LOC           M60             69:13      73
42nd          Richard Moss                    BL            M70             70:21      72
43rd          Robert Forster                  LOC           M70             70:38      71
44th          Jonathan Austin                 BARRO         M20             72:59      70
45th          Pauline Richardson              LOC           W55             73:14      69
46th          Dave Allison                    CLOK          M75             75:14 
47th          Cal Flyn                        IND           W21             76:36 
48th          Juliet Bentley                  SROC          W45             76:59 
49th          Judith Filmore                  LOC           W55             82:30      68
50th          Mike Atherton                   LOC           M70             93:29      67
51st          Paul Cannon                     IND                          115:00 
rtd           Norman French                   LOC           M65                     -
m7-12         David Dowden                    IND           M55            111:01 
 
Short Green
3.2km 170m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           Sarah Price                     IND           W21             35:21 
2nd           Gill Browne                     LOC           W55             39:01      99
3rd           Karen Slater                    IND           W45             39:21 
4th           Claire Clarke                   LOC           W21             47:18      98
5th           Kate Skinner                    WCOC          W16             48:03      97
6th           Beryl Offley                    LOC           W60             48:59      96
7th           Mike Fairburn                   PFO           M70             49:28 
8th           Stan Johnston                   LOC           M75             50:18      95
9th           Richard Day                     LOC           M65             52:06      94
10th          Andrew Suddaby                  BL            M75             52:43      93
11th          Ernie Williams                  LEI           M70             55:42 
12th          Gillian Rowan-Wilde             PFO           W65             56:56 
13th          Catherine Wetherfield           WCOC          W45             57:53      92
14th          Oban Lewsley                    BL            W20             61:48      91
15th          Sue Birkinshaw                  MDOC          W75             68:39 
16th          Ian Campbell                    CLOK          M80             70:36 
17th          Marguerite Pennell              WCOC          W70             81:16      90
18th          Helen Morley                    BL            W50             92:15      89
rtd           Margaret Buckley                LOC           W65                     -
 
Light Green
3.3km 175m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           Sam Yates                       LOC           M15             33:21      99
2nd           Harry Scott                     LOC           M14             40:42      98
3rd           Saskia Warren                   NN            W14             41:20 
4th           Ben Breeze                      WCOC          M14             43:09      97
5th           Megan Bartlett                  LOC           W14             44:36      96
6th           Grace Pugh                      LOC           W15             45:33      95
7th           Alexander O'Donovan             LOC           M14             46:58      94
8th           Jeff Goodwing                   IND           M50             50:12 
9th           Jack Caine                      LOC           M14             52:43      93
10th          Isobel Williamson               LOC           W60             53:48      92
11th          Anna Lister                     LOC           W14             54:27      91
12th          Jack Bingham                    WCOC          M14             55:18      90
13th          Anna Scott Maxwell              LOC                           63:10      89
14th          Verena Johnston                 LOC           W75             66:28      88
 
Orange
2.4km 115m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           Jeneba Wright                   NN            W12             27:56 
2nd           Philip Shrimpton                LOC           M12             29:38      99
3rd           Maya Wright                     NN            W10             32:59 
4th           Victor Nicholson-Sopwith        LOC           M14             33:42      98
5th           Francis Smith-Ward              LOC           M12             39:36      97
6th           Suzanne Morley                  BL            W16             47:02      96
7th           Elizabeth Morley                BL            W14             50:00      95
8th           Carys Thomas                    WCOC          W10             52:56      94
9th           Caroline Donelan                PFO           W50             58:48 
10th          Alexander Evans                 IND           M10             60:56 
11th          Ella Baxter                     SYO           W4              70:49 
12th          Judy Suddaby                    BL            W70             71:06      93
 
Yellow
2.6km 110m
Pos           Name                            Club          Age Class   Time        Points
1st           Milo Williamson                 LOC           M12             26:31      99
2nd           Henry Teasdale                  WCOC          M10             28:20      98
3rd           Jessica Breeze                  WCOC          W10             29:03      97
4th           Dan Lister                      LOC                           30:44      96
5th           Milo Williamson                 LOC           M12             30:49      95
6th           Wilfrid Teasdale                WCOC          M8              32:43      94
7th           Ellen Scott                     LOC                           35:45      93
8th           lucy Procter                    LOC                           35:48      92
9th           Yolanda Wright                  NN            W10             44:23 
10th          Alexander Evans                 IND           M10             44:39 
11th=         Harriet Wood                    LOC                           56:34      91
11th=         Charlotte York                  LOC                           56:34      91
13th          Matthew Birkinshaw              WCOC          M8              59:08      89
14th          Michael Austin                  BARRO         M50             61:54      88
15th          Hannah Birkinshaw               WCOC          W5              63:06      87
w9            Patrick Thomas                  LOC           M11             32:28 
m4            Kate Slater                     IND           W10             37:27 
m3            James Birkinshaw                WCOC          M10             42:28 
m1-9          Ben Thomas                      IND           M4              46:29 
m9            Emma Slater                                   W6              51:49