Binsey District Event
Sunday,
16th June 2013

 

[Lakes-O Front Page]            

The simple results are listed with the Galoppen points.

Brown
8.4km 270m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
1st           Lewis Taylor                         WCOC      M21             62:26      99
2nd           Chris Heppenstall                    LOC       M21             64:58      98
3rd           James Daplyn                         BL        M21             65:43      97
4th           John Slater                          WCOC      M40             66:09      96
5th           Colin Valentine                      WCOC      M50             68:59      95
6th           Iain Smith-Ward                      LOC       M45             70:13      94
7th           Daniel Parker                        BL        M50             70:38      93
8th           Andrew Bradley                       WCOC      M50             72:34      92
9th           Mike Harrison                        WCOC      M40             73:03      91
10th          John Taylor                          WCOC      M50             73:58      90
11th          Andy Lewsley                         BL        M55             78:37      89
12th          Alastair Mackenzie                   CLOK      M55             79:03
13th          Ian Cumpstey                         JOK       M35             79:38
14th          Karen Parker                         BL        W50             80:35      88
15th          Simon Hunter                         WCOC      M45             81:05      87
16th          Christine Goulding                   BL        W50             83:09      86
17th          Richard Wilson                       LOC       M60             86:28      85
18th          Richard Hill                         DEE       M45             87:03
19th          Ray Johnstone                        WCOC      M60             87:42      84
20th          Stuart Parker                        WAROC     M45             91:07      83
21st          Stephen Edge                         LOC       M50            110:49      82
m4-8 rtd      Malcolm Ruckledge                    WCOC      M70
 
Blue
6.7km 245m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
1st           Michael Billinghurst                 WCOC      M50             49:17      99
2nd           Lachlan Chavasse                     DEE       M14             50:16
3rd           Adam Bartlett                        LOC       M16             52:44      98
4th           Matthew Fellbaum                     MDOC      M16             54:54
5th           Angus Dobson                         LOC       M18             56:01      97
6th           Howard Leslie                        WCOC      M50             56:04      96
7th           Richard Lecky-Thompson               LOC       M50             57:05      95
8th           Jeff Goodwin                         WCOC      M50             58:44      94
9th           Katie Wright                         LOC       W18             59:02      93
10th          George Hare                          NATO      M45             59:15
11th          Laurence Johnson                     SROC      M16             59:16
12th          Paul Johnson                         BL        M60             59:39      92
13th          Philip Jennings                      WCOC      M16             59:55      91
14th          Kenneth Daly                         INT       M50             60:08
15th          Andrew Brockbank                     LOC       M16             60:10      90
16th          Julian Lailey                        SROC      M65             60:28
17th          Sarah Jones                          LOC       W18             60:44      89
18th          Katrina Hemingway                    WCOC      W18             60:49      88
19th          Mike Hind                            CLARO     M60             60:53
20th          Graham Watson                        WCOC      M50             61:08      87
21st          Martin Skinner                       WCOC      M45             61:52      86
22nd          Rebekah Beadle                       LOC       W50             62:07      85
23rd          James Allison                        LOC       M16             63:06      84
24th          David Mainwaring                     BL        M50             63:46      83
25th          Simon Lewis                          LOC       M45             63:51      82
26th          Noah Howlett                         LOC       M16             64:10      81
27th          Jon Carberry                         SROC      M50             64:11
28th          Chris Lates                          BL        M70             65:33      80
29th          Natalie Beadle                       LOC       W18             68:40      79
30th          Ian Couch                            EPOC      M65             69:00
31st          Selwyn Wright                        LOC       M55             69:16      78
32nd          Jenny Wren                           BL        W60             70:04      77
33rd          Debbie Thompson                      BL        W55             71:18      76
34th          Stephen Fellbaum                     MDOC      M50             71:28
35th          Lynne Thomas                         WCOC      W40             74:19      75
36th          Dave Neild                           LOC       M65             75:51      74
37th          Neil Cameron                         NGOC      M65             76:51
38th          Neil Croasdell                       EPOC      M65             77:23
39th          Carolyn Hindle                       MDOC      W18             80:31
40th          Mike Cumpstey                        BL        M65             80:48      73
41st          Linda Hayles                         EPOC      W55             81:13
42nd          John Nash                            LOC       M60             83:26      72
43rd          Catherine Hill                       DEE       W45             86:23
44th          Edwin Paul Van Calster                         M50            110:46
rtd           Angela Jackson                       WCOC      W35
rtd           Judy Johnson                         BL        W60
 
Green
4.9km 245m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
1st           George Hudson-Chang                  LOC       M16             41:58      99
2nd           Emily Brown                          BL        W16             43:59      98
3rd           Martyn Roome                         SROC      M60             44:06
4th           Alastair Thomas                      WCOC      M14             45:04      97
5th           Michael Pearson                      WCOC      M65             45:16      96
6th           Debbie Watson                        WCOC      W55             47:30      95
7th           Helen Ockenden                       SROC      W16             47:45
8th           Jo Cleary                            LOC       W45             47:48      94
9th           Jack Cryer                           PFO       M14             47:50
10th          Matthew Whitby                       WCOC      M16             48:12      93
11th          Laura Hindle                         MDOC      W16             49:03
12th          Tony Duncan                          WCOC      M70             49:34      92
13th          Jackie Chapman                       LOC       W55             49:36      91
14th          Heather Wornham                      WCOC      W18             49:46      90
15th          Julie Couch                          EPOC      W55             50:47
16th          Katherine Lowles                     WCOC      W16             51:27      89
17th          Lindsey Bayles                       LOC       W50             51:41      88
18th          Anne Burbidge                        WCOC      W50             51:47      87
19th          Norman French                        LOC       M65             52:05      86
20th          Roger Jackson                        WCOC      M65             52:06      85
21st          Susan Skinner                        WCOC      W45             52:17      84
22nd          Mathew Blackley                      WCOC      M16             55:32      83
23rd          Daniel Spencer                       WCOC      M14             56:36      82
24th          Chris Whitby                         WCOC      M45             57:01      81
25th          Gerry Garvey                         BL        M45             57:15      80
26th          Jill Smith                           EBOR      W55             57:19
27th          Syd Thomas                           WCOC      M60             57:28      79
28th          Kim Leslie                           WCOC      W50             57:29      78
29th          Sue Roome                            SROC      W60             58:15
30th          Richard Cummings                     WCOC      M50             58:19      77
31st          Jenny Bradley                        WCOC      W16             58:33      76
32nd          Christopher Brown                    BL        M16             58:34      75
33rd          Ian Teasdale                         WCOC      M50             59:17      74
34th          Calam Mitchelll                      LOC       M14             60:07      73
35th          Dave McQuillen                       SOLWAY    M70             60:30
36th          Julia Laverack                       WAROC     W50             61:20      72
37th          Allen Barnes                         CLARO     M70             61:29
38th          Fran McDonald                        WCOC      W60             62:23      71
39th          Ged Hagan                            WCOC      M50             62:58      70
40th          Anne Wilson                          LOC       W60             63:11      69
41st          Annie Ockenden                       SROC      W16             66:15
42nd          Helen Neild                          LOC       W65             66:36      68
43rd          David Fenwick                        WCOC      M65             66:45      67
44th          Sarah Chaudhri                       WCOC      W50             67:04      66
45th          Malcolm McIvor                       DEE       M70             67:48
46th          Scott Ashworth                       IND       M35             68:05
47th          Isabel Berry                         BL        W21             69:09      65
48th          Sarah Watkins                        SROC      W35             70:22
49th          Dick Whitworth                       BL        M70             72:28      64
50th          Janet Nash                           LOC       W60             73:23      63
51st          Jonathan Eaton                       WCOC      M55             74:07      62
52nd          Pat Cameron                          NGOC      W65             75:42
53rd          Philip Nichols                       BL        M55             76:07      61
54th          Joan Cumpstey                        BL        W65             76:35      60
55th          Matt Edge                            LOC       M18             77:58      59
56th          Karen Blackburn                      BL        W65             80:22      58
57th          David Brook                          NN        M70             84:47
m6-8 rtd      Florrie Dobson                       LOC       W16
m5 rtd        Judith Filmore                       LOC       W55
 
Short Green
3.5km 150m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
n/c           Jack Filmore                         LOC       M20             32:30
1st           Jan Clenaghan                        SOLWAY    W60             37:36
2nd           Andrew Suddaby                       BL        M75             38:36      99
3rd           Rachel Osborn                        WAROC     W35             39:05      98
4th           Mike Fairburn                        PFO       M70             39:17
5th           Simon Filmore                        LOC       M55             39:39      97
6th           Louise Hagan                         WCOC      W21             40:43      96
7th           Mark Jones                           LOC       M45             40:55      95
8th           Heather Burrows                      LOC       W21             42:01      94
9th           Richard Day                          LOC       M65             42:17      93
10th          Kate Skinner                         WCOC      W16             43:54      92
11th          Robin Stansfield                     BL        M70             44:25      91
12th          Stan Johnston                        LOC       M75             44:54      90
13th          Sally Rollo                          SOLWAY    W60             45:05
14th          Catherine Wetherfield                WCOC      W45             46:05      89
15th          Sarah Hiscoke                        BL        W50             47:30      88
16th          Louise Wilson                        BL        W70             48:09      87
17th          Ian Barker                           WCOC      M40             48:15      86
18th          Lesley Wornham                       WCOC      W55             50:04      85
19th          Rob Jackson                          IND       M40             51:00
20th          Vanessa Brierley                     WCOC      W45             52:54      84
21st          Helen Rafferty                       NATO      W70             54:31
22nd          Jane McQuillen                       SOLWAY    W70             54:53
23rd          Alan Heppenstall                     LOC       M70             59:52      83
24th          Richard goodwin                      WCOC      M55             61:35      82
25th          Angela Whitworth                     BL        W70             62:47      81
26th          Jackie Barnes                        CLARO     W65             63:08
m4-6          Robert Jackson                       SOC       M80             52:21
 
Light Green
3.2km 115m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
1st           George Tanner                        PFO       M14             24:38
2nd           Harry Scott                          LOC       M14             24:44      99
3rd           Sam Yates                            LOC       M14             25:33      98
4th           Grace Pugh                           UVHS      W14             25:38      97
5th           Alex O'Donovan                       LOC       M14             26:42      96
6th           Daisy Fletcher-Cooney                LOC       W14             26:51      95
7th           Stewart Allison                      LOC       M14             27:30      94
8th           Ben Breeze                           WCOC      M14             27:58      93
9th           Fiona Newby                          LOC       W14             28:16      92
10th          Megan Bartlett                       LOC       W14             31:10      91
11th          Niamh Hunter                         WCOC      W14             31:38      90
12th          Jack Caine                           LOC       M14             33:06      89
13th          Ben Goodwin                          WCOC      M12             33:21      88
14th          Anna Lister                          LOC       W12             33:23      87
15th          Pam Rumney                           WCOC      W45             34:10      86
16th          Raymond Wren                         BL        M65             40:00      85
17th          Chris Telford                        WCOC      M14             40:07      84
18th          Verena Johnston                      LOC       W75             42:39      83
19th          Francis Smith-Ward                   LOC       M12             45:32      82
20th          Angela Ruckledge                     WCOC      W65             47:48      81
21st          Bethan Cross                         UVHS      W16             47:56      80
22nd          Hazel Newport                        WCOC      W14             49:18      79
23rd          Sarah Newport                        WCOC      W45             49:41      78
24th          Susan Nicol and Annabel Kent         IND       M21             50:58
25th          KatyLewis                            LOC       W12             54:27      77
26th          Sharon Lewis                         LOC       W45             56:01      76
27th          Jane Hunter                          WCOC      W45             59:39      75
m2-4 rtd      Harvey Thompson                      BL        M14
 
Orange
2.9km 135m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
n/c           Jack Kerns-Mares                     IND       M20             24:44
1st           Alex Foster                          LOC       M12             25:36      99
2nd           Catherine Bloom                                W12             27:28
3rd           Rosey Spencer                        WCOC      W12             28:04      98
4th           Joseph Goodwin                       WCOC      M12             32:18      97
5th           Eilidh Miller                        LOC       W12             35:18      96
6th           Matilda Tiribocchu                   UVHS      W14             35:56      95
7th           Megan Lewis                          LOC       W16             36:55      94
8th           Isabel Hill                          DEE       W12             37:12
9th           Philip Shrimpton                     LOC       M11             39:05      93
10th          Tom Rawle                            BL        M8              49:54      92
11th          Sam Wharton                          LOC       M12             52:22      91
12th          Alex Christian                       LOC       M12             53:21      90
13th          Judith Skedge                        NATO      W65             65:27
14th          Carys Thomas                         WCOC      W10             66:01      89
m4-5          Liz Lecky-Thompson                   IND       W45             72:47
 
Yellow
2.2km 100m
Pos           Name                                 Club      Age Class   Time        Points
1st           Hannah Rumney                        WCOC      W10             20:14      99
2nd           Henry Teasdale                       WCOC      M10             22:53      98
3rd           Jack Kerns-Mares                     IND       M20             24:40
4th           Jessica Breeze                       WCOC      W10             25:30      97
5th           Wilfrid Teasdale                     WCOC      M8              25:38      96
6th           Sam Wharton                          UVHS      M12             27:49      95
7th           Myrtle Ashworth                      IND       W5              32:44
8th           Ella Smits                           IND       W7              34:48
9th           Jonty Goodwin                        WCOC      M10             37:09      94
10th          Hazel Laverack                       WAROC     W8              42:40      93
11th          Helen Lecky-Thompson                 LOC       W10             72:25      92
12th          Gina McCabe                                                    90:27
m5            Herbi Ashworth                       IND       M9              28:15
m10           Kirsty Laverack                      WAROC     W12             32:45