Ulpha District Event
Sunday,
14th February 2010

 

[Lakes-O Front Page]   [2010 Galoppen Series]          

The simple results are listed below with the Galoppen scores added. Please EMAIL if you find there is something wrong. The scores will be added to the database file shortly.

Yellow  (13)   1.7 km  10 m   10 C                       
    1 David Herdman            IND                 14:17      
    2 Matthew Whitby           WCOC                15:53    99  
    3 Ben Nicholl              LOC                 18:51    98  
    4 Beth Wickens             IND                 19:38      
    5 Faye Hall                LOC                 21:37    97  
    6 Ben Breeze               WCOC                24:07    96  
    7 Finlay Johnson           SROC                25:05      
    8 Jess Breeze              WCOC                26:10    95  
    9 Catrina Merry            LOC                 26:24    94  
   10 Katie Lewis              LOC                 29:03    93  
   11 Lauren Whitby            WCOC                30:35    92  
   12 Combe Black              IND                 32:34      
   13 Kirsty Laverack          WAROC               33:13    91  

Blue  (34)     5.6 km  270 m   19 C                      
    1 Andy Lewsley             BL                  68:14      99
    2 Paul Johnson             BL                  69:52      98
    3 Robin Thomas             BL                  70:26      97
    4 Martin Skinner           WCOC                70:54      96
    5 Bryan Singleton          LOC                 72:12      95
    6 Rick Browne              LOC                 73:08      94
    7 Howard Leslie            WCOC                73:14      93
    8 Roger Thomas             WCOC                74:15      92
    9 Malachy Buck             LOC                 74:18      91
   10 Stella Lewsley           BL                  77:12      90
   11 Richard Tiley            LOC                 77:46      89
   12 Nick Howlett             LOC                 78:09      88
   13 Mike Harrison            WCOC                79:00      87
   14 Julia Laverack           WAROC               81:20      86
   15 Antony Richardson        LOC                 83:02      85
   16 Rebekah Beadle           LOC                 83:07      84
   17 Mike Wallis              PFO                 84:58      
   18 Nick Moore               WCOC                88:44      83
   19 Steve Buckley            LOC                 89:47      82
   20 Selwyn Wright            LOC                 90:04      81
   21 John Nash                LOC                 93:10      80
   22 Stephen Edge             LOC                 93:18      79
   23 Duncan Conway            IND                 94:28      
   24 Ian Ramsay               WAROC               95:06      78
   25 Jenny Wren               BL                 103:36      77
   26 Raymond Wren             BL                 104:56      76
   27 Tony Wagg                MDOC               105:13      
   28 Steve Wrigley            SROC               106:08      
   29 Elaine Sutton            DEE                113:28      
      Zephan Buck              LOC                    mp      
      Sam Jefferson            LOC                    mp      
      Rebecca Mary McKenny     LOC                    mp      
      Jonathan Austin          BARRO                  mp      
      David Jones              LOC                    mp      

Light Green  ( 2.9 km  70 m   10 C                       
    1 William Rigg             LOC                 38:34      99
    2 Paul Eaton               WCOC                41:44      98
    3 Simon Lewis              LOC                 46:16      97
    4 Daniel Selby             SROC                46:32      
    5 Angus Dobson             LOC                 52:09      96
    6 Kathryn Jackson          IND                 52:55      
    7 Matt Edge                LOC                 54:32      95
    8 Hannah Skinner           WCOC                55:36      94
    9 Charlotte Smith          IND                 55:37      
   10 Tom Spencer              LOC                 56:01      93
   11 Esther Moore             WCOC                60:06      92
   12 Chloe Bello              LOC                 60:29      91
   13 Sean Penellum            BARRO               62:27      90
   14 Katie Mitchell           IND                 64:37      
   15 Glenda Moore             WCOC                64:42      89
   16 Sarah Moore              WCOC                65:24      88
   17 Peter Howlett            LOC                 67:20      87
   18 Michael Austin           BARRO               68:30      86
   19 Marian Solera            SROC                94:20      
   20 Gerald Babb              LOC                140:13      85
      Fred Nicholls            LOC                    mp      
      Jack Rothham             LOC                    mp      
   nc Kirsten Bell             LOC                 82:30      
   nc Lois Jefferson           LOC                    mp      
   nc Oliver Mills             LOC                    mp      
   nc Lucy Segger              LOC                    mp      

Short Green  ( 3.1 km  100 m   10 C                      
    1 Diana McClure            LOC                 47:17      99
    2 Jackie Chapman           LOC                 49:41      98
    3 Carol McNeill            LOC                 49:47      97
    4 David Binks              WAROC               52:53      96
    5 Kath Wallis                                  61:05      
    6 Ruth Halsey              WAROC               62:31      95
    7 Annette Milburn          WCOC                68:13      94
    8 Peter Knott              SROC                69:16      
    9 Bob Stewardson           LOC                 74:36      92
   10 Louise Hagan             WCOC                76:04      91
   11 Miriam Rosen             SROC                76:15      
   12 Oban Lewsley             BL                  77:22      90
   13 Judith Filmore           LOC                 83:09      89
   14 Marguerite Pennell       WCOC                83:13      88
   15 Helen Neild              LOC                 87:38      87
      Meg Layfield             LOC                    mp      
      Peter Heneghan           LOC                    mp      
      Barbara Plant            BL                     mp      
      David Jackson            IND                    mp      
      Norma Atherton           LOC                    mp      
   nc Alan Heppenstall         LOC                 78:34      
   nc Kathryn Jackson          IND                 61:16      

Orange  (21)   2.6 km  45 m   11 C                       
    1 Lois Jefferson           LOC                 28:39      99
    2 Kate Skinner             WCOC                39:19      98
    3 Kit Wickens              IND                 39:51      
    4 James/Rachel Murray/Solw IND                 40:14      
    5 Laurence Johnson         SROC                44:33      
    6 Oliver Mills             LOC                 46:54      97
    7 Fred Nicholls            LOC                 49:56      96
    8 Kirsty Burton            LOC                 50:54      95
    9 Georgina Turner          LOC                 52:30      94
   10 Hannah Metcalfe          LOC                 54:43      93
   11 Harriet Bramwell         IND                 58:06      
   12 Alistair Burton          LOC                 61:20      92
   13 Dave and Heather Aitken  IND                 63:19      
   14 Fergus Jackson           IND                 65:59      
   15 Cherith Knott            SROC                69:27      
      Kirsten Bell             LOC                    mp      
      Florrie Dobson           LOC                    mp      
      Jack Rotherham           LOC                    mp      
      Lucy Segger              LOC                    mp      
   nc Faye Hall                LOC                    mp      
   nc Ben Nicholl              LOC                 58:40      

Green  (32)    4.1 km  160 m   11 C                      
    1 Anne Salisbury           WAROC               51:25      99
    2 Susan Skinner            WCOC                52:24      98
    3 David Mainwaring         BL                  54:33      97
    4 Simon Filmore            LOC                 54:52      96
    5 Keith Jones              WAROC               55:36      95
    6 Hagan Bobby              WCOC                59:19      94
    7 Nathan Metcalfe          LOC                 65:12      93
    8 Mike Milburn             WCOC                65:45      92
    9 Jack Filmore             LOC                 67:15      91
   10 David Wallis             PFO                 67:17      
   11 Dave Fenwick             WCOC                68:33      90
   12 Karyn Burns              WCOC                71:26      89
   13 Rachel Singleton         LOC                 71:35      88
   14 Malcolm McIvor           DEE                 71:58      
   15 Ged Hagan                WCOC                75:05      87
   16 Andrew Whitehead         WAROC               75:48      86
   17 Gill Browne              LOC                 78:22      85
   18 Angela Jackson           WCOC                80:24      84
   19 Anne Wilson              LOC                 85:32      83
   20 Syd Thomas               WCOC                86:51      82
   21 Deb Murrell              SROC                87:32      
   22 Bob Forster              LOC                 90:00      81
   23 Geoff Price              LOC                 94:41      80
   24 Richard Day              LOC                 96:24      79
   25 Ann Smith                LOC                101:35      78
   26 Pauline Richardson       LOC                105:46      77
   27 Karen Blackburn          BL                 106:22      76
   28 Amelia Elliott           LOC                144:51      75
   29 Lydia Howard             LOC                155:01      74
   30 Karen Gay                SROC               191:12      
      Mike Atherton            LOC                    mp      
      Jon Eaton                WCOC                   mp      

Brown  (16)    6.8 km  370 m   23 C                      
    1 Martin Bagness           WAROC               62:13      99
    2 Chris Heppenstall        LOC                 70:07      98
    3 Jack Wright              LOC                 80:13      97
    4 Heather Burrows          LOC                 81:06      96
    5 Stuart Parker            WAROC               86:01      95
    6 Robert Browne            LOC                 86:02      94
    7 Karen Parker             BL                  87:41      93
    8 Derek Ratcliffe          LOC                 90:20      92
    9 Richard Wilson           LOC                101:16      91
   10 Mark Edwards             SROC               102:11      
   11 Derek Fryer              LOC                104:21      90
   12 Mike Hind                WCOC               113:29      89
      Colin Valentine          WCOC                   mp      
      Ian Selby                SROC                   mp      
      Darren Baker             DEE                    mp      
      Paul Hampson             LOC                    mp