High Brow District Event
Sunday,
11th July 2010

 

[Lakes-O Front Page]   [2010 Galoppen Series]          

A bit wet to begin with. The sun shone in the afternoon! A good turnout, but the end of term persuaded many Yellow runners to do something else. Apologies are due to Orange course runners. There were very late changes made to the course, which meant that the maps were printed correctly, but the loose description lists did not match those on the map. This affected at least one runner.... BIG SORRY!! A couple of runners did not punch at the start control. They have been given their check box time instead, which is bound to be a little different, making their time slightly longer. Results now slightly amended. Galoppen points have been added.

The results are provisional at the moment. Please EMAIL any changes that you spot. The simple results are shown below. The splits are on a page of their own with SplitsBrowser also available.

Yellow  (11)   1.6 km  75 m   7 C          

    1 Chris Telford            WCOC                    20:19    99
    2 Thomas Edmonds           BARRO                   25:25    98  
    3 Isla O'Donoghue          SOLWAY                  27:13    97  
    4 Ben Breeze               WCOC                    29:34    96  
    5 Jess Breeze              WCOC                    30:03    95  

      Isabel Gaines            BL                         mp      
   nc Kristain De Vires (2)    LOC                     16:57      
   nc Collette Fellows (2)     LOC                     27:44      
   nc Oliver Mills (2)         LOC                     29:32      
   nc Ben Nicholl (2)          LOC                     23:35      
   nc Annabel Smith (2)        LOC                     33:13      



Orange  (13)   2.3 km  75 m   9 C          

    1 Alastair Thomas          WCOC                    22:15    99  
    2 Noath Howlett            LOC                     23:37    98  
    3 Matthew Whitby           WCOC                    24:51    97  
    4 Ben Nicholl              LOC                     24:52    96  
    5 Katie Lowles             WCOC                    27:16    95  
    6 Kristain De Vries        LOC                     27:50    94  
    7 Emily Brown              BL                      33:45    93  
    8 Collette Fellows         LOC                     36:00    92  
    9 Mike Plaskett            DVO                     38:43      
   10 Oliver Mills             LOC                     38:50    91  
   11 Carol Boyd               RR                      41:18      
   12 Ailsa O'Donoghue         SOLWAY                  41:36      

      Annabel Smith            LOC                        mp      



LtGreen  (26)  3.5 km  130 m   10 C        

    1 William Rigg             LOC                     29:45    99  
    2 Angus Dobson             LOC                     31:14    98  
    3 Richard Tiley            LOC                     31:38    97  
    4 Natalie Beadle           LOC                     32:09    96  
    5 Paul Eaton               WCOC                    35:11    95  
    6 Hannah Cleary-Hughes     LOC                     36:51    94  
    7 Christopher Brown        BL                      43:41    93  
    8 Steve Telford            WCOC                    45:58    92  
    9 Sean Penellum            BARRO                   47:41    91  
   10 Ian Lowles               WCOC                    52:54    90  
   11 Lois Jefferson           LOC                     54:37    89  
   12 Matt Edge                LOC                     56:02    88  
   13 Peter Howlett            LOC                     57:48    87  
   14 Kate Skinner             WCOC                    59:42    86  
   15 Chris Whitby             WCOC                    60:46    85  
   16 Alison Pagett            WCOC                    61:21    84  
   17 Lucy Segger              LOC                     63:31    83  
   18 Verena Johnston          LOC                     67:33    82  
   19 Katie Mitchell           LOC                     69:47    81  
   20 Kirsten Bell             LOC                     71:43    80  
   21 Chloe Bell               LOC                     73:38    79  
   22 Mary Nayar               BL                      87:46    78  
   23 Gerald Babb              BARRO                   95:40    77  
   24 Norma Atherton           LOC                     97:28    76  
   25 Margaret Angus           WCOC                   103:15    75  

      Terje Voll               HASLUM                     mp      



ShGreen  (25)  3.8 km  160 m   14 C        

    1 Katrina Hemingway        WCOC                    41:43    99  
    2 David Bray               LEI                     46:36      
    3 Heather Wornham          WCOC                    48:53    98  
    4 Katie Wright             LOC                     49:01    97  
    5 Alice Rea                WCOC                    50:04    96  
    6 David Brook              NN                      52:12      
    7 Bethan Mason             WCOC                    53:37    95  
    8 Stan Johnston            LOC                     54:14    94  
    9 Gwen Rea                 WCOC                    54:55    93  
   10 Jill Smith               EBOR                    55:05      
   11 Annette Milburn          WCOC                    62:13    92  
   12 Louise Wilson            BL                      64:15    91  
   13 Louise Hagan             WCOC                    64:16    90  
   14 Angela Whitworth         BL                      66:24    89  
   15 Lydia Howard             LOC                     66:41    88  
   16 Isla Mathieson           CLOK                    66:59      
   17 Helen O'Donoghue         SOLWAY                  68:09      
   18 Gerald Wilson            BL                      68:43    87  
   19 Shirley Moss             BL                      70:00    86  
   20 Jackie Barnes            CLARO                   70:59      
   21 Marguerite Pennell       WCOC                    72:56    85  
   22 Barbara Plant            BL                      74:09    84  
   23 Derek Simpson            No Club                 80:20      
   24 Ruy Malley               NATO                    85:45      

      Anita Evans              BL                         mp      



Green  (51)    4.9 km  220 m   17 C        

    1 Chris Naylor             WCOC                    41:30    99  
    2 Tim O'Donoghue           SOLWAY                  51:07      
    3 Roger Thomas             WCOC                    51:27    98  
    4 Simon Austin             BARRO                   51:32    97  
    5 Ally Love                BL                      54:56    96  
    6 Richard Cummings         WCOC                    55:03    95  
    7 Karen Maxwell            RR                      55:50      
    8 Ann Cummings             WCOC                    56:17    94  
    9 Ged Hagan                WCOC                    56:49    93  
   10 Hannah Bradley           WCOC                    57:11    92  
   11 Eileen Maxwell           RR                      57:21      
   12 Graham Farley            LOC                     59:46    91  
   13 Jo Cleary                LOC                     60:06    90  
   14 Angela Jackson           WCOC                    60:14    89  
   15 Andrew Whitehead         WAROC                   60:53    88  
   16 Rob Jones                No Club                 61:02      
   17 Barry Harrison           CLOK                    61:55      
   18 Fran McDonald            WCOC                    62:18    87  
   19 Janet Evans              NOC                     62:24      
   20 Jon Eaton                WCOC                    62:49    86  
   21 Richard Moss             BL                      63:00    85  
   22 Bill Hyslop              SROC                    63:16      
   23 Kim Leslie               WCOC                    64:38    84  
   24 Allen Barnes             CLARO                   64:52      
   25 Richard Lewthwaite       WCOC                    64:54    83  
   26 Dave Fenwick             WCOC                    64:55    82  
   27 Dave Chapman             No Club                 65:28      
   28 Malcolm McIvor           DEE                     65:59      
   29 Linda Collinson          BL                      66:45    81  
   30 Dick Whitworth           BL                      66:57    80  
   31 Janet Nash               LOC                     67:14    79  
   32 Gill Browne              LOC                     67:18    78  
   33 Paul Tickner             WCOC                    68:32    77  
   34 Richard Evans            BL                      68:53    76  
   35 Megan Hallat             LOC                     69:47    75  
   36 Joyce Hemingway          WCOC                    72:32    74  
   37 Colin Southall           WCOC                    73:08    73  
   38 David Downes             WCOC                    75:32    72  
   39 Sarah Underwood          WN                      75:39      
   40 Judy Filmore             LOC                     78:21    71  
   41 Joan Cumpstey            BL                      78:23    70  
   42 Anil Nayar               BL                      78:26    69  
   43 Caroline Mackenzie       CLOK                    79:26      
   44 Susan Roome              SROC                    83:35      
   45 Dave Allison             CLOK                    88:40      
   46 Mike Atherton            LOC                     95:44    68  
   47 Lorraine Porter          CLOK                   103:20      

      Kate Charles             WCOC                       mp      
      Callum Pearson           WCOC                       mp      
      Karyn Burns              WCOC                       mp      
      Martyn Roome             SROC                       mp      



Blue  (33)     6.8 km  280 m   18 C        

    1 Paul Gaines              BL                      57:34    99  
    2 Howard Leslie            WCOC                    58:28    98  
    3 Chris Emerson            WCOC                    59:07    97  
    4 Julian Lailey            SROC                    59:46      
    5 Mike Harrison            WCOC                    60:10    96  
    6 Sam Jefferson            LOC                     60:50    95  
    7 Margaret Mackenzie       WCOC                    64:22    94  
    8 Rebekah Beadle           LOC                     67:36    93  
    9 Debbie Thompson          WCOC                    67:58    92  
   10 Robin Thomas             BL                      69:12    91  
   11 Kirstin Maxwell          RR                      70:24      
   12 Christopher Lates        BL                      70:43    90  
   13 Lynne Thomas             WCOC                    71:10    89  
   14 Christie Goulding        BL                      71:29    88  
   15 Bob Bailey               CLOK                    71:39      
   16 Susan Skinner            WCOC                    71:57    87  
   17 Chris Pollitt            WCOC                    72:05    86  
   18 Carrie Beadle            LOC                     72:37    85  
   19 Jenny Evans              NOC                     72:46      
   20 Stella Lewsley           BL                      72:56    84  
   21 Debbie Watson            WCOC                    72:57    83  
   22 Ron Kenyon               BL                      73:34    82  
   23 Duncan Conway            No Club                 77:10      
   24 John Nash                LOC                     77:58    81  
   25 Stephen Edge             LOC                     78:14    80  
   26 Selwyn Wright            LOC                     80:19    79  
   27 Malcolm Ruckledge        WCOC                    84:07    78  
   28 John Bettinson           LOC                     85:06    77  
   29 Mike Cumpstey            BL                      88:12    76  
   30 Jon Underwood            No Club                 90:18      

      Phillip Bats             CLOK                       mp      
      Simon Filmore            LOC                        mp      
      Sam Pagett               WCOC                       mp      



Brown  (26)    9.2 km  370 m   22 C        

    1 Michael Billinghurst     WCOC                    69:17    99  
    2 Carl Edmonds             BARRO                   73:58    98  
    3 Andrew Bradley           WCOC                    74:46    97  
    4 Ian Maxwell              RR                      76:26      
    5 Alastair Mackenzie       CLOK                    76:27      
    6 Alan Irving              WCOC                    77:13    96  
    7 Nick Howlett             LOC                     77:39    95  
    8 Heather Burrows          LOC                     78:13    94  
    9 Loz Colyer               LOC                     78:34    93  
   10 Jonathan Malley          EBOR                    78:43      
   11 Dan Parker               BL                      79:02    92  
   12 Bobby Hagan              WCOC                    80:45    91  
   13 Karen Parker             BL                      81:43    90  
   14 Nicholas Evans           NOC                     82:20      
   15 Mike Hind                WCOC                    84:22    89  
   16 Graham Hemingway         WCOC                    84:49    88  
   17 Jeff Goodwin             WCOC                    85:36    87  
   18 John Slater              WCOC                    86:13    86  
   19 Paul Watson              RAFO                    86:39      
   20 Richard Wilson           LOC                     87:49    85  
   21 Martin Skinner           WCOC                    89:23    84  
   22 Ray Johnstone            WCOC                    94:02    83  
   23 Darren Baker             DEE                     95:57      
   24 Derek Fryer              LOC                    108:09    82  
   25 Mark Sammon              SELOC                  126:37      
   26 Tony Varley              SELOC                  199:40