Cumbria Schools OA

[Lakes-O Front Page]       [CSOA Home Page]

 

Thanks to all the competitors for taking part in the event. Some very impressive running from many of you.
The simple results are listed below, with the Splits and the SplitsBrowser also available.

In the Primary Team competition with the best four placings counting for the team, the results are...
1.  Longtown   14 points
2.  Gosforth     15 points
3.  Holy Family    21 points

In the Secondary Team competition it was a clean sweep for UVHS, with seven scores counting
1.  Ulverston Victoria    7 points
2.  Cockermouth          24 points

Year 5G  (27)  0.0 km   13 C               

    1 Katy Livesey             Eaglesfield Paddle      11:53      
    2 Vicki Morrow             Longtown                11:57      
    3 Rebecca Maxwell          Ennerdale               12:16      
    4 Iona Smith               Gosforth                12:50      
    5 Frances Bell             Brigham                 13:02      
    6 Maisie Naylor            Gosforth                13:52      
    7 Georgia Cooper           Holy Family             14:58      
    8 Amy Livesey              Gosforth                15:03      
    9 Ruth Jennings            Lamplugh                15:14      
   10 Hannah Alarakia-Charles  Holy Family             15:18      
   11 Alannah Hambley          Eaglesfield Paddle      16:45      
   12 Victoria Slater          Longtown                16:50      
   13 Kirsty Walker            Eaglesfield Paddle      16:56      
   14 Gemma Styles             Ennerdale               17:03      
   15 Samantha Bell            Longtown                17:17      
   16 Lucy Pye                 Eaglesfield Paddle      18:22      
   17 Heather Thomas           Brigham                 18:30      
   18 Courtney Hetherington    Ennerdale               22:20      
   19 Tiegan Burns             Longtown                22:41      
   20 Lauren Whitby            Brigham                 23:52      
   21 Chelsea Tracey           Longtown                24:15      
   22 Millie Knudsen           Longtown                25:39      
   23 Leah Storey              Longtown                27:50      
   24 Heather Aitkin           Chetwynde               33:58      
   25 Elsa Whelan              Ennerdale               49:14      

      Megan Naylor             Gosforth                   mp      
      Lettie Wareing           Gosforth                   mp      



Year 5B  (16)  0.0 km   13 C               

    1 Ben Stoker               Chetwynde                9:44      
    2 Stuart Allison           Lindale                 10:10      
    3 Robert Farrar            Gosforth                10:39      
    4 Jamie Prier              Hawkshead               12:16      
    5 Daniel Vives-Lynch       Eaglesfield Paddle      12:20      
    6 Matthew Atkinson         Moor Row                14:10      
    7 Lloyd Hunter             Gosforth                15:02      
    8 Rhys Kirkwood            Eaglesfield Paddle      15:15      
    9 Joseph Atkinson          Gosforth                15:33      
   10 Sebastian Harper         Chetwynde               15:35      
   11 Connor Dawson            Longtown                22:52      
   12 Thomas Cowell            Chetwynde               28:44      
   13 Joseph Zajac             Ennerdale               33:05      

      Michael Goffe            Chetwynde                  mp      
      Dominic Coulson          Holy Family                mp      
      Sebastian White          Eaglesfield Paddle         mp      



Year 6G  (15)  0.0 km   13 C               

    1 Emily Brown              Hayton                  11:06      
    2 Cerys Atkinson           Gosforth                11:25      
    3 Ella McParland           Holy Family             12:02      
    4 Jess Livesey             Holy Family             12:07      
    5 Keri Moore               Beckermet               12:22      
    6 Katherine Roberts        Ennerdale               12:52      
    7 Hannah Pryer             Holy Family             12:57      
    8 Katie Pepper             Holy Family             14:16      
    9 Freya McDowell           Brigham                 16:16      
   10 Rachel Sim               Seascale                17:34      
   11 Siubhan Wilson           Longtown                18:37      
   12 Beth Robson              Moor Row                24:10      

      Charlotte Jones          Holy Family                mp      
      Ashlyn Holiday           Eaglesfield Paddle         mp      
      Emily Taylor             Gosforth                   mp      



Year 6B  (27)  0.0 km   13 C               

    1 Tom Prier                Hawkshead                9:26      
    2 Kenny Wilson             Longtown                 9:39      
    3 Tyler Burns              Longtown                 9:46      
    4 Luke Walker              Moor Row                10:14      
    5 Jack Thompson            Beckermet               10:37      
    6 Kyle Ward                Gosforth                11:06      
    7 Zach Beacom              Longtown                11:37      
    8 Rhys Pritchard           Ennerdale               11:42      
    9 Christopher Telford      Brigham                 12:02      
   10 Fraser McNee             Beckermet               12:52      
   11 Lewis Pritchard          Ennerdale               12:57      
   12 Robert Benn              Ennerdale               13:15      
   13 Adam Gelling             Holy Family             13:50      
   14 Lee Tuddenham            Longtown                14:34      
   15 Jordan Mlynek            Longtown                15:29      
   16 Connor Lloyd             Seascale                15:52      
   17 William Van Nuil         Longtown                16:12      
   18 Cameron Harris           Ennerdale               19:15      
   19 David Thomas             Brigham                 20:12      
   20 Tyler O'Shaughnessy      Longtown                20:51      
   21 Alan Moulton             Hawkshead               25:34      
   22 Dylan Connor             Seascale                26:19      
   23 Thomas Jefferson         Holy Family             26:53      
   24 Mason Strickland         Holy Family             26:54      

      James Mounsey            Gosforth                   mp      
      Owen Power               Moor Row                   mp      
      Harvey Jeffrey           Chetwynde                  mp      



Year 7G  (12)  0.0 km   15 C               

    1 Kate Skinner             Cockermouth             14:36      
    2 Hannah Roper             Ulverston Victoria      19:03      
    3 Rachael Vatter           Cockermouth             21:44      
    4 Anna Scott Maxwell       Ulverston Victoria      23:31      
    5 Alix Knagg               Chetwynde               23:57      
    6 Annabel Smith            Ulverston Victoria      24:59      
    7 Katie Lowles             Cockermouth             26:25      
    8 Florrie Dobson           Ulverston Victoria      27:37      
    9 Alicia Constable         Cockermouth             29:58      

      Hannah Dearden           Ulverston Victoria         mp      
      Lydia Knott              Chetwynde                  mp      
      Emma Bates               Chetwynde                  mp      



Year 7B  (15)  0.0 km   15 C               

    1 James Martin             Queen Elizabeth         13:51      
    2 Kristian DeVries         Ulverston Victoria      14:00      
    3 Andrew Brockbank         Ulverston Victoria      14:08      
    4 James Perry              Ulverston Victoria      14:15      
    5 Henry Scholefield        Queen Elizabeth         16:28      
    6 Matthew Whitby           Cockermouth             16:32      
    7 Matthew Blackley         Cockermouth             16:33      
    8 Solomon White            Cockermouth             16:37      
    9 Philip Jennings          Keswick                 18:31      
   10 Dan Miller               Ulverston Victoria      19:13      
   11 Ewan Clementson          Queen Elizabeth         21:53      
   12 Adam Kirkwood            Cockermouth             26:08      

      Aengus McDowell          Cockermouth                mp      
      Robert Pearson           Cockermouth                mp      
      Ben Nicholl              Ulverston Victoria         mp      



Year 8G  (5)   0.0 km   12 C               

    1 Lucy Segger              Ulverston Victoria      28:00      
    2 Kirsten Bell             Ulverston Victoria      34:07      
    3 Lois Jefferson           Ulverston Victoria      34:54      
    4 Lauren Millington        Ulverston Victoria      38:15      
    5 Faye Hall                Ulverston Victoria      44:44      



Year 8B  (10)  0.0 km   12 C               

    1 James Allison            Ulverston Victoria      24:06      
    2 Sean Penellum            Chetwynde               25:42      
    3 Alex Chaudhri            Cockermouth             25:48      
    4 Jack Rotherham           Ulverston Victoria      29:00      
    5 Christopher Brown        Queen Elizabeth         29:29      
    6 Nathan Tracey            St Bernards             30:01      
    7 Joe Mitchell             St Bernards             36:56      
    8 Oliver Mills             Ulverston Victoria      45:20      
    9 Tom Wright               West Lakes              47:43      
   10 Matthew Adams            St Bernards             55:44      



Year 9G  (6)   0.0 km   16 C               

    1 Alice Rea                West Lakes              31:34      
    2 Chloe Bell               Ulverston Victoria      47:11      
    3 Ellen Regan              Queen Elizabeth         48:11      
    4 Katie Mitchell           Ulverston Victoria      50:08      
    5 Shona Murdoch            Queen Elizabeth         67:07      
    6 Amy Pryor                St Bernards             92:11      



Year 9B  (6)   0.0 km   16 C               

    1 Angus Dobson             Ulverston Victoria      28:29      
    2 Aaron Backhouse          St Bernards             38:19      
    3 Tom Spencer              Ulverston Victoria      38:38      
    4 Jamie Bryson             Ulverston Victoria      41:06      
    5 Jack Strickland          St Bernards             44:33      
    6 Luke Backhouse           St Bernards             50:39      



Year 10G  (3)  0.0 km   16 C               

    1 Meghan Hallatt           Ulverston Victoria      35:27      
    2 Collette McKenny         Ulverston Victoria      37:26      
    3 Lydia Howard             Ulverston Victoria      51:33      



Year 10B  (4)  0.0 km   16 C               

    1 Malachy Buck             Ulverston Victoria      24:53      
    2 Sam Jefferson            Ulverston Victoria      25:20      
    3 Michael Green            Cockermouth             32:59      
    4 Adam Perry               Ulverston Victoria      33:31      



Year 11G  (2)  0.0 km   17 C               

    1 Daisy Ford               Ulverston Victoria      54:02      
    2 Megan Beard              Ulverston Victoria      59:45      



Year 11B  (3)  0.0 km   17 C               

    1 Max O'Hara               Ulverston Victoria      27:13      
    2 Jack Perry               Ulverston Victoria      39:44      

      Luke Douglas             Ulverston Victoria         mp      



Year 12B  (1)  0.0 km   17 C               

    1 Nathaniel Green          Cockermouth             35:42      



Year 13G  (1)  0.0 km   17 C               

    1 Rebecca McKenny          Ulverston Victoria      46:54