School Games - Orienteering
Bitts Park & Rickerby Park, Carlisle
Wednesday, 27th June 2012.

[Lakes-O Front Page]  

The Carlisle Parks proved to be excellent venues for the orienteering. The early drizzly rain fortunately eased as soon as the event got under way, and the warm sunshine in the afternoon certainly came as a welcome surprise.
Thanks to all the competitors for taking part in the event. Some very impressive running from many of you.
The Qualifier Races produced some close racing, setting up the start list for the finals.
Thanks to all the helpers for their efforts at the event.... it doesn't work without a lot of help!!
The simple results are listed below, with the Splits and the SplitsBrowser also available.

The overall scores for the competition are shown below; with the totals being the sum of the places achieved by the various runners in the A Final. Congratulations to Eden on a fine win.

Eden 68, Carlisle 101, South Lakes 108, Copeland 119, Barrow 126, Allerdale 159.

Boys Qualifier  (36)     1.6 km   15 C               
    1 Dean Batey               Carlisle                        8:37      
    2 James Ryan               Carlisle                        9:47      
    3 Connor O'hara            South Lakes                     9:50      
    4 Tim Outwaite             Copeland                       10:15      
    4 Tommy Blackburn          Eden                           10:15      
    6 Tom Sloan                Copeland                       10:17      
    7 Joe Rawcliffe            South Lakes                    10:33      
    8 Joe Akrigg               South Lakes                    10:35      
    9 Nathan Fidler            Eden                           10:46      
   10 Jack Rayson              Allerdale                      10:51      
   10 Joshua Ledington         Eden                           10:51      
   12 Harry Guies              Copeland                       11:33      
   13 Reese Gardner            Barrow                         11:44      
   14 Chris Buglass            Allerdale                      11:45      
   15 Will Hawkswell           Carlisle                       12:04      
   16 Jamie Kinnear            Copeland                       12:38      
   17 Tom Humphries            Eden                           12:52      
   18 Mackenzie Marston        Eden                           13:34      
   19 Edward Lamb              Carlisle                       13:46      
   20 Peter Rawlinson          Allerdale                      14:07      
   21 Andrew Bell              South Lakes                    14:15      
   22 Danny Roper              Eden                           14:30      
   23 Sam Pattier              Carlisle                       14:36      
   24 Connor Lewthwaite        Allerdale                      14:37      
   25 Patrick Thomas           Barrow                         15:16      
   26 Tom Hawkswell            Carlisle                       17:06      
   27 Liam Carr                Allerdale                      17:44      
   28 Scott Waldie             Copeland                       17:50      
   29 Corey Bacon              South Lakes                    20:36      
      Nick Hodgson             Allerdale                         mp      
      Robert Gillett           Barrow                            mp      
      Abe Brown                Barrow                            mp      
      Bradley Middleton        Barrow                            mp      
      Morgan Hartshorn         Barrow                            mp      
      Cameron Fisher           Copeland                          mp      
      Felix Freudmann          South Lakes                       mp      

Girls Qualifier  (35)    1.6 km   15 C               
    1 Francesca Weymouth       Eden                           10:23      
    2 Katie Farley             Eden                           10:30      
    3 Megan Roper              Barrow                         10:55      
    4 Phillipa Burgess         Eden                           11:11      
    5 Becky Cowlon             Carlisle                       11:12      
    6 Jasmine Campbell Flynn   Eden                           11:21      
    7 Georgia Woodhouse        Barrow                         11:41      
    8 Shona McMeekin           Barrow                         11:42      
    9 Hannah Temperly          Carlisle                       11:43      
   10 Anna Billington          Carlisle                       12:08      
   11 Ellie Chapell            Carlisle                       12:10      
   12 Mari Rawcliffe           South Lakes                    12:21      
   13 Laura Hazelurst          Carlisle                       12:29      
   14 Kara Hutchinson          Allerdale                      12:36      
   15 Lucy Blackley            Allerdale                      12:58      
   16 Cara Lakin               South Lakes                    13:05      
   17 Katie Bowness            Allerdale                      14:03      
   18 Charlie Carr             Allerdale                      14:15      
   19 Iona Ford                Copeland                       14:24      
   20 Holly Simcock            Copeland                       14:33      
   21 Sophie Barker            South Lakes                    14:49      
   22 Katie Billington         Carlisle                       15:08      
   23 Poppy Sholefield         Eden                           15:20      
   24 Chelsea Penny            South Lakes                    15:39      
   25 Alesha Smith             Barrow                         17:18      
   26 Clare Mounset            Copeland                       18:23      
   27 Megan Winter             Allerdale                      22:00      
   28 Emily Stamper            Copeland                       24:36      
   29 Sienna Tyler             Copeland                       30:41      
      Prue Holding             Allerdale                         mp      
      Thai Harrison            Barrow                            mp      
      Polly Allen              Barrow                            mp      
      Ellie Richardson         Copeland                          mp      
      Phoebe Wright            Eden                              mp      
      Philippa Bell            South Lakes                       mp      

A Final  (36)  1.8 km   12 C               
    1 Dean Baitey              Carlisle                       10:02      
    2 Joe Rawcliffe            South Lakes                    12:17      
    3 Nathan Fidler            Eden                           12:25      
    4 Francesca Weymouth       Eden                           12:32      
    5 Katie Farley             Eden                           12:54      
    6 Tim Outwaite             Copeland                       13:26      
    7 James Ryan               Carlisle                       13:31      
    8 Patrick Thomas           Barrow                         13:42      
    9 Megan Roper              Barrow                         13:52      
   10 Connor O'Hara            South Lakes                    13:59      
   11 Jack Rayson              Allerdale                      14:06      
   12 Tom Sloan                Copeland                       14:19      
   13 Cara Lakin               South Lakes                    14:47      
   14 Tommy Blackburn          Eden                           14:58      
   15 Will Hawkswell           Carlisle                       15:06      
   16 Joshua Lewington         Eden                           15:38      
   17 Reese Gardner            Barrow                         15:49      
   18 Beck Cowton              Carlisle                       15:59      
   19 Harry Guies              Copeland                       16:33      
   20 Shona McMeekin           Barrow                         16:42      
   21 Chris Buglass            Allerdale                      16:53      
   22 Mari Rawcliffe           South Lakes                    17:03      
   23 Clare Moonset            Copeland                       17:17      
   24 Hannah Temperly          Carlisle                       17:26      
   25 Sophie Barker            South Lakes                    17:35      
   26 Phillipa Burgess         Eden                           18:34      
   27 Katie Browns             Allerdale                      19:37      
   28 Peter Rowlingson         Allerdale                      20:20      
   29 Iona Ford                Copeland                       20:29      
   30 Holly Simcock            Copeland                       23:25      
      Lucy Blackley            Allerdale                         mp      
      Cara Huchinson           Allerdale                         mp      
      Georgia Woodhouse        Barrow                            mp      
      Robert Gillet            Barrow                            mp      
      Anna Billington          Carlisle                          mp      
      Joe Akrigg               South Lakes                       mp      

B Final  (35)  1.9 km   12 C               
    1 Jamie Kinnear            Copeland                       11:49      
    2 Mackenzie Marston        Eden                           11:57      
    3 Jasmine Campbell Flynn   Eden                           11:59      
    4 Thai Harrison            Barrow                         12:41      
    5 Laura Hazelhurst         Carlisle                       12:55      
    6 Scott Walde              Copeland                       13:03      
    7 Tom Humphfries           Eden                           13:07      
    8 Danny Roper              Eden                           13:17      
    9 Philippa Bell            South Lakes                    13:18      
   10 Poppy Schoelfield        Eden                           13:30      
   11 Pheobe Wright            Eden                           14:00      
   12 Kaitey Billington        Carlisle                       14:05      
   13 Abe Brown                Barrow                         14:23      
   14 Chelsea Penny            South Lakes                    14:56      
   14 Felix Frevdmann          South Lakes                    14:56      
   16 Connor Lewthwaite        Allerdale                      15:34      
   17 Charlie Carr             Allerdale                      15:42      
   17 Ellie Chappel            Carlisle                       15:42      
   19 Cameron Fisher           Copeland                       16:00      
   20 Corey Bacon              South Lakes                    16:44      
   21 Tom Hawkswell            Carlisle                       16:46      
   22 Morgan Heartshawn        Barrow                         16:54      
   23 `Andrew Bell             South Lakes                    17:00      
   24 Ellie Richardson         Copeland                       17:11      
   25 Prue Holding             Allerdale                      17:15      
   26 Elisha Smith             Barrow                         20:12      
   27 Emily Stamper            Copeland                       20:20      
   28 Sienna Tyler             Copeland                       23:35      
      Megan Winter             Allerdale                         mp      
      Nick Hodgeson            Allerdale                         mp      
      Liam Carr                Allerdale                         mp      
      Polly Allen              Barrow                            mp      
      Bradley Middleton        Barrow                            mp      
      Sam Potter               Carlisle                          mp      
      Edward Lamb              Carlisle                          mp