School Olympics - Orienteering
Bitts Park & Rickerby Park, Carlisle
Tuesday, 5th July 2011.

[Lakes-O Front Page]  

The Carlisle Parks proved to be excellent venues for the orienteering.
Thanks to all the competitors for taking part in the event. Some very impressive running from many of you.
The Qualifier Races produced some close racing, setting up the start list for the finals.
Thanks to all the helpers for their efforts at the event.... it doesn't work without a lot of help!!
The simple results are listed below, with the Splits and the SplitsBrowser also available.

The overall scores for the competition are shown below; with the totals being the sum of the places achieved by the
various runners in the A Final. Congratulations to Barrow on a fine win.

Barrow 95, Allerdale 95, South Lakes 112, Eden 117, Carlisle 132, Copeland 147.

Boys Qualifier (33)     1.6 km   15 C               

    1 Joe McCartney            Allerdale                       7:23      
    2 Jamie Prier              South Lakes                     7:55      
    3 Harry Scott              Barrow                          8:09      
    4 Dean Batey               Carlisle                        8:34      
    5 Jake Cooper              Barrow                          8:45      
    6 Mark Brailey             Allerdale                       8:58      
    7 Alfie Murphy             Barrow                          9:04      
    8 Nathan Fidler            Eden                            9:46      
    9 Thomas Walton            Allerdale                      10:06      
   10 Daniel Spencer           Allerdale                      10:09      
   11 Lucca Ross               South Lakes                    10:16      
   12 Sam Wicks                Barrow                         10:36      
   13 Danny Roper              Eden                           11:05      
   14 Oliver Cowell            South Lakes                    11:14      
   15 Zac Machell              Eden                           11:29      
   16 Elliot Palmer            Eden                           11:32      
   17 Rhys Batey               Carlisle                       11:33      
   18 Reuben Copley            South Lakes                    11:57      
   19 Ethan Clode              Carlisle                       11:59      
   20 Harry Guise              Copeland                       12:04      
   21 William Hackett          Carlisle                       12:25      
   22 Jack Fulton              Copeland                       12:39      
   23 Peter Slough             South Lakes                    13:10      
   24 Craig Sutherland         Carlisle                       13:29      
   25 Sam Offee                Copeland                       13:30      
   26 Alex Parr                South Lakes                    13:49      
   27 Kyran Beetrem            Allerdale                      14:05      
   28 Cole Pollard             Eden                           14:29      

      Sam Macey                Allerdale                         mp      
      Lewis Burrows            Barrow                            mp      
      Daniel Lyness            Barrow                            mp      
      James Ryan               Carlisle                          mp      
      Tommy Blackburn          Eden                              mp      



Girls Qualifier (36)    1.6 km   15 C               

    1 Georgia Cooper           Barrow                          9:37      
    2 Claire Ibbon             Allerdale                       9:46      
    3 Anna Clough              South Lakes                     9:47      
    4 Martha Pearson           Allerdale                      10:03      
    5 Isabel Norris            Allerdale                      10:39      
    6 Eden Stoller             Barrow                         10:40      
    6 Eliza Gutteridge         Eden                           10:40      
    8 Sarah Atkinson           Eden                           10:42      
    9 Katie Farley             Eden                           10:51      
   10 Holly Allen              Barrow                         11:33      
   11 Emily Thomson            Carlisle                       11:34      
   12 Connie Gallop            South Lakes                    11:35      
   13 Elsa Whelan              Copeland                       11:47      
   14 Louise Corkhill          Copeland                       11:50      
   15 Isabel Greenwood         Allerdale                      11:51      
   16 Emily Satterthwaite      South Lakes                    12:09      
   17 Phoebe Wright            Eden                           12:22      
   18 Vicky Slater             Carlisle                       12:33      
   19 Lauren White             Allerdale                      12:36      
   20 Katie Billington         Carlisle                       12:51      
   21 Sarah Hobbs              Copeland                       13:00      
   22 Joanne Smith             South Lakes                    13:16      
   23 Emily Lower              Carlisle                       13:33      
   24 Gemma Styles             Copeland                       13:57      
   25 Lara Thompson            South Lakes                    13:59      
   26 Hannah Jefferson         Barrow                         14:04      
   27 Francess Bell            Allerdale                      15:22      
   28 Heidi Birchel            Copeland                       17:51      

      Amy Simpson              Barrow                            mp      
      Rebecca Keen             Barrow                            mp      
      Samantha Bell            Carlisle                          mp      
      Kalisa Davies            Carlisle                          mp      
      Nina Birschel            Copeland                          mp      
      Lucy Smith               Eden                              mp      
      Phillipa Burgess         Eden                              mp      
      Isabel Cambrey           South Lakes                       mp      



A Final  (36)  1.8 km   12 C               

    1 Joe McCartney            Allerdale                       8:51      
    2 Jack Cooper              Barrow                          9:02      
    3 Jamie Prier              South Lakes                     9:06      
    4 Dean Batey               Carlisle                        9:39      
    5 Alfie Murphy             Barrow                          9:49      
    6 Luca Ross                South Lakes                     9:50      
    7 Harry Scott              Barrow                         10:07      
    8 Georgia Cooper           Barrow                         10:15      
    9 Claire Iddon             Allerdale                      10:30      
   10 Mark Brailey             Allerdale                      10:34      
   11 Nathan Fid;ler           Eden                           11:10      
   12 Martha Person            Allerdale                      11:30      
   13 Sarah Atkinson           Eden                           11:35      
   14 Tom Outhwaite            Copeland                       11:46      
   14 Polly Allen              Barrow                         11:46      
   16 Anna Clough              South Lakes                    12:05      
   17 Danny Roper              Eden                           12:36      
   18 Sarah Hobbs              Copeland                       13:05      
   19 Connie Gallop            South Lakes                    13:11      
   20 Rhys Batey               Carlisle                       13:13      
   21 Elsa Whelan              Copeland                       13:14      
   21 Eliza Gutteridge         Eden                           13:14      
   23 Emily Thomson            Carlisle                       13:27      
   24 Katie Farley             Eden                           13:37      
   25 Katie Billington         Carlisle                       13:40      
   26 Eden Stoller             Barrow                         13:44      
   27 Ethan Clode              Carlisle                       13:52      
   28 Louis Corkhill           Copeland                       14:06      
   29 Isabelle Norris          Allerdale                      14:19      
   30 Harry Guise              Copeland                       14:36      
   31 Zac Machell              Eden                           14:44      
   32 Emily Satterthwaite      South Lakes                    15:02      
   33 Vicky Slater             Carlisle                       15:42      
   34 Thomas Walton            Allerdale                      18:52      

      Jack Todhunter           Copeland                          mp      
      Oliver Cowell            South Lakes                       mp      



B Final  (34)  1.8 km   12 C               

    1 Daniel Spencer           Allerdale                       9:53      
    2 Reuben Copley            South Lakes                    10:28      
    3 Peter Clough             South Lakes                    10:34      
    4 Sam Macey                Allerdale                      10:49      
    5 Kasia Davies             Carlisle                       10:56      
    6 Samantha Bell            Carlisle                       11:16      
    7 Tommy Blackburn          Eden                           11:31      
    8 Amy Simpson              Barrow                         11:47      
    9 Daniel Lyness            Barrow                         12:01      
   10 Rebecca Keen             Barrow                         12:17      
   11 Craig Sutherland         Carlisle                       12:38      
   12 Kyran Bertram            Allerdale                      12:48      
   13 Cole Pollard             Eden                           12:52      
   14 Isabel Cambrey           South Lakes                    12:59      
   15 Gemma Styles             Copeland                       13:03      
   16 Neena Birchill           Copeland                       13:08      
   17 James Ryan               Carlisle                       13:18      
   18 William Hackett          Carlisle                       13:28      
   19 Plillipa Burgess         Eden                           13:40      
   20 Lewis Burrows            Barrow                         13:41      
   21 Joanne Smith             South Lakes                    13:42      
   22 Lara Thompson            South Lakes                    13:56      
   23 Elliot Palmer            Eden                           14:01      
   24 Hannah Jefferson         Barrow                         14:41      
   25 Isabelle Greenwood       Allerdale                      15:02      
   26 Phoebe Wright            Eden                           15:06      
   27 Lauren White             Allerdale                      15:37      
   28 Emily Lowes              Carlisle                       16:42      
   29 Sam O'Fee                Copeland                       17:32      
   30 Jack Fulton              Copeland                       21:15      
   31 Lucy Smith               Eden                           21:55      

      Frances Bell             Allerdale                         mp      
      Sam Wicks                Barrow                            mp      
      Alex Parr                South Lakes                       mp